font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 12 października, 2017 godz. 12:15   
KOMENTUJE: Piotr Naimski

Naimski: Gaz z Rosji zawsze słono kosztuje

Piotr Naimski Piotr Naimski, fot. naimski.pl

Uniezależnienie się od rosyjskiego gazu jest dla Polski celem strategicznym. W tym celu powstaje Korytarz Norweski, który ma zapewnić dostawy tego surowca z Norwegii przez Polskę i dalej na południe. Między innymi o tym mówił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw energetycznych w Poranku Radia Wnet.

– Gaz rosyjski jest zawsze dla Polski droższy, bo to jest cena dyktowana przez administrację rosyjską z poziomu politycznego i nie jest to nigdy cena rynkowa. Jeden z wiceprezesów Gazpromu kilka lat temu powiedział, że nie ma powodu obniżania ceny gazu dla Polski, bo Polska nie ma alternatywy dla dostaw rosyjskich. My tę alternatywę właśnie tworzymy – powiedział Naimski, zwracając uwagę, że Rosja jest poza obszarem „cywilizowanej gospodarki surowcowej”. Przypomniał tutaj wielokrotnie powtarzające się sytuacje, gdy ograniczano nam dostawy gazu czy wręcz zamykano kurek na jakiś czas.

Naimski dodał, że wokół tego projektu istnieje konsensus wszystkich znaczących sił politycznych w Polsce. Termin ukończenia budowy Baltic Pipe wyznaczany jest na 2022 rok.