font_preload
PL / EN
Alert 27 kwietnia, 2016 godz. 14:15   
REDAKCJA

Naimski leci do Stanów rozmawiać o LNG dla Europy Środkowo-Wschodniej

Piotr Naimski

(Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik)

Pełnomocnik Rządu ds. Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski jest w drodze do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego „US LNG Exports and European Energy Security Conference” organizowanej przez Atlantic Council. W debacie wezmą udział także przedstawiciele innych krajów i firm z Europy Środkowo – Wschodniej.

Piotr Naimski, Pełnomocniki Rządu RP ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o działach administracji rządowej, nadzoruje operatorów sieci przesyłowej: Gaz-System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”. Gaz-System poprzez spółkę-córkę Polskie LNG jest odpowiedzialny za polski terminal na gaz skroplony w Świnoujściu.

Minister Naimski weźmie udział w panelu poświęconym integracji infrastruktury energetycznej w Europie. Współrozmówcami ministra będą m. in. przedstawiciel węgierskiego koncernu MOL, szef ukraińskiego Naftogazu czy doradca ds. międzynarodowych Prezydent Chorwacji.

W kolejnym panelu, tym razem bez udziału polskiego przedstawiciela, udział weźmie m. in. Andrew Walker, zastępca dyrektora ds. strategii w spółce Cheniere Energy, która planuje rozwijać eksport amerykańskiego LNG do Europy. 26 kwietnia do Portugalii zawinął pierwszy gazowiec tej firmy, który dostarczył gaz skroplony z terminala Sabine Pass LNG.

W konferencji organizowanej przez Atlantic Council udział weźmie także Adam Janczak, zastępca Dyrektora Departamentu Ekonomicznego UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Uczestniczył on będzie w panelu poświęconym przyszłości Unii Energetycznej. W dyskusji wezmą udział także przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych z Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii oraz przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej sygnalizują zainteresowanie dostawami gazu skroplonego, które mogą stanowić alternatywę do importu z Rosji. Polska może stać się krajem tranzytowym dla tych dostaw do całego regionu. Wzrost zamówień na przepustowość terminala w Świnoujściu zwiększyłby jego rentowność.

27 kwietnia 2016 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG w Świnoujściu. Decyzja jest ważnym etapem w ostatecznym przygotowaniu Terminalu LNG do komercyjnej pracy. Na Terminalu LNG zakończyły się również kluczowe testy eksploatacyjne.

Jak podaje Gaz-System, pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG – wraz z odbiorem instalacji od Generalnego Realizatora Inwestycji i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych – umożliwi komercyjne funkcjonowanie tej najważniejszej od wielu lat inwestycji gazowniczej. Dzięki niej Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni. Obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne Terminalu na poziomie 5 mld m sześc. gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki, a jednocześnie rozpatrywana jest również rozbudowa infrastruktury do 7,5 mld m sześc.

Terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku.