Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym

26 kwietnia 2024, 10:00 Alert

Na urządzeniach służbowych nikt nie powinien mieć aplikacji, które budzą wątpliwości. Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym – powiedział w piątek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

fot. Pixabay

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w wywiadzie dla radiowej Trójki wskazał na ryzyko używania niektórych aplikacji na urządzeniach służbowych. Stwierdził, że należy unikać instalowania na nich aplikacji, które mogą budzić wątpliwości co do bezpieczeństwa, przy czym wymienił konkretnie popularną platformę TikTok. Gawkowski podkreślił, że choć sam korzystał z tej aplikacji w przeszłości, to jednak nie zainstalował jej na urządzeniu służbowym i już z niej nie korzysta.

Minister został również zapytany o sprawę swojego legalnie nabytego samochodu, który został zarekwirowany przez policję ze względu na istnienie identycznego pojazdu (z tym samym numerem VIN) we Francji. Gawkowski zaznaczył, że podobne przypadki dotykają więcej osób i zachęcał do podejmowania działań prawnych w celu obrony swoich praw. Zadeklarował także, że będzie dążył do zmian w prawie mających na celu zwiększenie ochrony konsumentów przy zakupie samochodów. W jego opinii, każdy obywatel powinien mieć możliwość zweryfikowania, czy dany pojazd nie ma swojego klonu w innych krajach Unii Europejskiej przed dokonaniem zakupu.

Wicepremier Gawkowski nawołuje do ostrożności w korzystaniu z aplikacji na urządzeniach służbowych oraz do walki o zmiany w prawie mające na celu lepszą ochronę konsumentów na rynku samochodowym.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Większość osób ufa bankom w kwestii cyberbezpieczeństwa