font_preload
PL / EN
Alert 12 października, 2017 godz. 17:00   
REDAKCJA

Największy w Polsce niezależny importer paliw płynnych obchodzi 25-lecie

lpg

UNIMOT, największy w Polsce niezależny importer paliw płynnych, obchodzi w bieżącym roku 25-lecie istnienia. Jubileusz jest okazją do oceny dotychczasowych osiągnięć firmy, jak również impulsem do podjęcia nowych, odważnych wyzwań.

Obecność UNIMOT na rynku paliwowo-energetycznym w Polsce przez ćwierć wieku to niezwykłe święto i ważne wydarzenie. Jak wielką ewolucję przeszła ta rodzinna firma, będąca obecnie multienergetyczną Grupą Kapitałową ze znaczącym udziałem w rynku, pokazuje poniższy skrót historyczny.

W 1992 r. bracia Adam i Piotr Sikorscy zakładają w Częstochowie firmę, zajmującą się sprzedażą i dystrybucją olejów samochodowych. Spółka, pod nazwą Unimot Express, stopniowo zwiększa ofertę handlową i zakres działalności. Kilka lat później zostaje uruchomiona nowa, siostrzana firma – Unimot Truck, która staje się partnerem koncernu SCANIA, prowadząc serwis i sprzedaż pojazdów tej marki w południowej części kraju. W latach 2000-06 następuje dynamiczny rozwój UNIMOT. Działalność handlowa Spółki rozszerza się o import produktów paliwowych z krajów WNP, a następnie ich reeksport do Europy Zachodniej. W 2001 r. UNIMOT nabywa rozlewnię gazu LPG w Zawadzkiem (woj. opolskie) i w niedługim czasie staje się liderem w zakresie jego dystrybucji w Polsce Południowej. Po tragicznej śmierci Piotra Sikorskiego w 2007 r. firma kontynuuje działalność, otwierając nowe oddziały w Warszawie i Genewie. W 2012 r. Spółka debiutuje na rynku alternatywnym NewConnect. Następne lata przynoszą szybki i dynamiczny rozwój. W 2014 r. UNIMOT uruchamia hurtową sprzedaż oleju napędowego, początkowo z dwóch baz paliwowych w Polsce, a rok później prowadzi obrót już z ośmiu baz. Rozpoczyna też działalność w zakresie obrotu gazem ziemnym, inwestując w infrastrukturę gazową i skraplarnię gazu LNG. W ostatnich dwóch latach UNIMOT poszerza ofertę produktową o energię elektryczną, skupiając w Grupie Kapitałowej aż siedem podmiotów. W marcu 2017 r. UNIMOT S.A. z sukcesem przeprowadza emisję akcji i wchodzi na główny rynek GPW.

Obecnie UNIMOT jest największym w Polsce niezależnym importerem oleju napędowego i biokomponentów, znaczącym dostawcą paliw LPG i energii elektrycznej oraz perspektywicznym dystrybutorem gazu ziemnego. Grupa zatrudnia ponad 260 pracowników, reprezentujących markę UNIMOT na terenie całego kraju. Plasuje się na 131. miejscu listy 500 największych polskich przedsiębiorstw.

– Gdy wraz z bratem zakładałem tę firmę w 1992 r., naszą misją było dostarczanie jak najszerszego asortymentu w segmencie olejów samochodowych, a później paliw. Nieliczna wtedy konkurencja i nawiązane kontakty biznesowe, w tym również międzynarodowe, pozwoliły nam zbudować solidny fundament, na którym UNIMOT bazuje do dzisiaj. Jednak wszystko, co udało się osiągnąć w ciągu tych 25 lat, jest ściśle związane z osobami, które mnie otaczały, bądź które spotkałem na swojej drodze. W życiu zawodowym mam szczęście spotykać wartościowych ludzi, zaangażowanych pracowników, współpracowników i kontrahentów. Każdego dnia czerpię od nich inspirację, wiedzę oraz pomysły – twierdzi Adam Sikorski, współzałożyciel UNIMOT, obecnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki.

Jednym z istotnych czynników sukcesu UNIMOT jest nieustanny, dynamiczny rozwój. W bieżącym roku Grupa poinformowała rynek, że zamierza osiągnąć znaczącą pozycję w kanale detalicznej sprzedaży paliw w Polsce, budując nową sieć stacji paliw pod marką AVIA. Zgodnie z założeniami, do 2020 r. UNIMOT chce zarządzać siecią 100 stacji paliw. Dodatkowo, Grupa wprowadziła na rynek autorski projekt – aplikację Tankuj24.pl, umożliwiającą zakup paliwa on-line.

– Na rynku paliw wyróżniamy się m.in. tym, że nie akceptujemy status quo – komentuje Robert Brzozowski, Prezes Zarządu UNIMOT S.A. – Staramy się wyprzedzać obowiązujące trendy, tworzymy i wybieramy rozwiązania ukierunkowane na przyszłość, m.in. aplikacja mobilna i własna sieć stacji. Dziękujemy naszym Klientom i Partnerom, że od 25 lat wierzą w potencjał UNIMOT. To dzięki ich zaufaniu udaje nam się realizować śmiałe cele i zamierzenia. Przy tej okazji chcę też podkreślić, że nasza siła rozwojowa tkwi w wykwalifikowanej kadrze, znakomitych specjalistach, którzy z wielkim zaangażowaniem budują pozycję Grupy UNIMOT na rynku.

Z okazji 25-lecia UNIMOT 6 października br. odbyło uroczyste spotkanie, które miało miejsce w ATM Studio w Warszawie. Jubileuszową galę, utrzymaną w kabaretowej atmosferze, poprowadził znany prezenter Szymon Majewski. W spotkaniu wzięło udział ponad 400 gości, w tym partnerzy handlowi, przedstawiciele instytucji współpracujących z firmą, pracownicy oraz przyjaciele.

UNIMOT