(Azer News/Patrycja Rapacka/Trend/Piotr Stępiński)
Konsorcjum Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) poinformowało, że trasa gazociągu wyznaczona na obszarze Włoch jest optymalna i nie są planowane zmiany w związku ze szlakiem gazociągu. Reprezentacja konsorcjum poinformowała, że projekt jest obecnie procedowany, ponadto trwają intensywne działania w celu wcześniejszego rozpoczęcia prac budowlanych. Na wypowiedź przedstawicieli konsorcjum powołuje się dziennik Azer News.
Wątpliwości odnośnie przebiegu szlaku ma prezydent regionu Apulia, o czym informowały włoskie media. Podczas spotkania z konsorcjum TAP poprosił on, by znaleźć alternatywny przebieg trasy od wyjścia gazociągu na ląd ze względu na kwestie ochrony środowiska. Przedstawicieli włoskiego regionu popierają – przede wszystkim – mieszkańcy Włoch, którzy mają duże obawy związane z potencjalnym, szkodliwym wpływem rurociągu na krajobraz włoski oraz same środowisko. Obawy te dotyczą ponadto kwestii kulturowych i społeczno-ekonomicznych, jednak tu nie wskazano konkretnych zastrzeżeń. Konsorcjum TAP, jak podaje Azer News, wielokrotnie było celem ataków ze strony przeciwników budowy gazociągu. Jak do tej pory spółka zarządzająca pozostaje nieugięta w swoich planach.
– Wyjście lądowe w San Foca zostało wybrane jako najbardziej optymalna lokalizacja dla rurociągu. Jest to opcja o najmniejszym wpływie na środowisko – wyjaśniła Lisa Givert, Kierownik Komunikacji TAP, w wywiadzie dla Trend. Podkreśliła ponadto, że konsorcjum nie ignoruje głosów społeczności lokalnych, które będą na bieżąco informowane o planach związanych z projektem. W celu zrealizowania budowy gazociągu zdobyto odpowiednie licencje i upoważnienia od wielu podmiotów, w tym od rządu włoskiego, które dają podstawy do dalszej pracy nad włoskim odcinkiem. Givert podkreśliła też, że w chwili obecnej, działalność konsorcjum przebiega bez większych zakłóceń i mieści się w ramach harmonogramu projektu.
Proponowany włoski odcinek gazociągu ma być przebiegać przez terytorium włoskiego regionu Apulia w południowych Włoszech. Ma mieć długość 45 km (odcinek morski) oraz 5 km w ramach szlaku lądowego. Wejście gazociągu z obszaru morskiego na lądowy będzie znajdowało się najprawdopodobniej pomiędzy miejscowością San Foca oraz Torre Specchcia Ruggeri w gminie Melendugno.
Projekt TAP zakłada dostarczenie gazu ziemnego z granicy turecko-greckiej do Włoch. Ma odbierać gaz azerski ze złóż Szach Deniz II, przez Gazociąg Transanatolijski (TANAP), mający powstać w Turcji. To projekty Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską, które mogą stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji.
Początkowa przepustowość TAP ma wynosić 10 mld m3 rocznie z możliwością jej zwiększenia do poziomu 20 mld m3.
Akcjonariuszami TAP są: BP (20 proc.), SOCAR (20 proc.), Statoil (20 proc.), Fluxys (19 proc.), ENAGAS (16 proc.), oraz Axpo (5 proc.).
Więcej informacji:
Kolejni chętni na zakup greckich gazociągów