Niemcy to najwierniejsi klienci Gazpromu

17 sierpnia 2015, 08:35 Alert

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje Bloomberg, rosyjska firma Gazprom prawie podwoiła eksport gazu ziemnego do Niemiec. Wzrosły one z 7,8 mld m3 w pierwszym kwartale 2014 roku do 11,7 mld m3 w pierwszej ćwiartce tego roku. To najwyższy poziom od 2010 roku. Średnia cena dostaw do Niemiec spadła w tym roku o 26 procent dzięki taniej ropie naftowej, do której jest indeksowana cena gazu w kontraktach długoterminowych Gazpromu.

– Niemcy to lojalny klient Rosji do lat – mówi Aleksander Korniłow, analityk sektora ropy i gazu z Alfa Banku w Mokswie. – Takie relacje są trwałe choć poziom zakupów zależy od ceny. Biznes to biznes – dodaje.

Ceny dostaw od Gazpromu dla klientów niemieckich spadły do 6,68 dolarów za mmBtu (czyli 176 dolarów za 1000 m3 – przyp. WJ). To najniższy poziom od grudnia 2009 roku. Brokerzy Marex Spectron Group podkreślają, że Berlin sprowadza obecnie gaz głównie z Rosji.

W czerwcu tego roku tylko Niemcy zwiększyli zakupy u Gazpromu. Inne kraje zmniejszały zakupy. W czerwcu sprzedaż gazu Gazpromu spadła o 10 procent do 222,8 mld m3 ze względu na spadki sprzedaży we Włoszech, Turcji, Ukrainie i Rosji. Dlatego Gazprom był zmuszony zrewidować plany wydobycia. W tym roku ma ono wynieść 444,6 mld m3 czyli tylko o 0,1 procent mniej od rekordowo niskiego poziomu z zeszłego roku. Ministerstwo gospodarki Rosji spodziewa się w tym roku wydobycia na niższym poziomie – 414 mld m3.

Gazprom zanotował w pierwszym kwartale tego roku zysk netto w wysokości 382 mld rubli. To wzrost przychodów w rublach, ale spadek w dolarach. Jest tak, ponieważ rosyjska waluta straciła mocno na wartości.

Licząc w rublach zyski Gazpromu wzrosły o 71 procent – pisze Jack Farchy z Financial Times. Jednak było to możliwe głównie przez spadek wartości tej waluty. Dolar kosztował w pierwszej połowie 2014 roku 35 rubli. Obecnie jest wart ponad 60 rubli. Gazprom nie podał wyników w przeliczeniu na amerykańską walutę. Jeżeli liczyć zysk w dolarach, to Gazprom zanotował spadek. W pierwszym kwartale 2014 roku Gazprom zarobił 8 mld dolarów. W pierwszej ćwiartce tego roku było to 5,9 mld dolarów.

Mimo to Rosjanie chwalą się rekordowym wzrostem zysku i zachowują optymizm odnośnie eksportu gazu ziemnego w nadchodzących miesiącach po rekordowym wzroście z lipca. Gazprom wysłał wtedy do Europy i Turcji 14,3 mld m3. To wzrost rok do roku o 23 procent i rekordowy półtoraroczny rekord firmy. Był on możliwy ze względu na niską cenę gazu z Rosji w kontraktach długoterminowych uzależnionych od taniejącej ropy naftowej i wzrost akumulacji zapasów na zimę w Europie nią spowodowanych.

Czytaj więcej: Gazprom zostaje w Europie. Szansa dla Polski (RAPORT)