Oczkowicz: Inwestycje NATO w Polsce na kwotę prawie 2,5 mld zł

15 stycznia 2015, 10:06 Bezpieczeństwo

Na projekty realizowane w Polsce w ramach programu inwestycji NATO w dziedzinie bezpieczeństwa wydano dotychczas blisko 2,5 mld zł – poinformowała w środę posłów sejmowej komisji obrony wiceminister Beata Oczkowicz.

Komisja wysłuchała informacji przedstawicieli MON na temat inwestycji podjętych w ramach „Programu inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa” (NSIP).

NSIP (NATO Security Investment Programme) obejmuje w Polsce osiem projektów inwestycyjnych zawierających 129 zadań. Dotyczą one budowy infrastruktury dla sił wzmocnienia, radarów dalekiego zasięgu, baz lotniczych i morskich, stanowisk dowodzenia, składów paliwowych, siedzib dowództw sojuszniczych. W ramach NSIP przeprowadzona została także integracja systemu dowodzenia obroną powietrzną Polski i innych państw wstępujących do sojuszu ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO.

W trakcie realizacji jest 15 kolejnych projektów, a następne 15 znajduje się w fazie przygotowania do realizacji. Planowanych jest 30 nowych projektów.

Wiceminister Beata Oczkowicz przypomniała podczas posiedzenia, że polska składka to ok. 2,49 proc. budżetu NSIP.

W latach 2003-09 Polska otrzymywała znacznie więcej środków niż wpłacała do wspólnego funduszu, dodatni bilans wyniósł ponad 520 mln zł – poinformowali przedstawiciele MON.

Dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Bogusław Wijatyk podkreślił, że udział w NSIP pozwala obniżyć koszty własnych inwestycji w dostosowanie infrastruktury, łączy się z transferem technologii – projekty są bowiem realizowane z udziałem rodzimego przemysłu, jest także szansą dla polskich firm na kontrakty w innych państwach członkowskich.

Dyrektor Wijatyk zaznaczył, że w obiekty powstające w ramach NSIP inwestują wszyscy sojusznicy, ale stają się one własnością Polski jako państwa-gospodarza i są przekazywane polskim siłom zbrojnym.

Nowe pakiety inwestycyjne obejmują infrastrukturę dla latających tankowców w Powidzu (cztery zadania, szacowany koszt ponad 50 mln euro), infrastrukturę dla samolotów wielozadaniowych w Mińsku Mazowieckim (pięć zadań o wartości szacowanej na ponad 26 mln euro) oraz infrastrukturę dla zabezpieczenia środków obrony i ataku (21 zadań o łącznej wartości blisko 60 mln euro).

Udział Polski w Programie NSIP obejmującym wszystkie państwa członkowskie NATO, pozwolił osiągnąć następujące korzyści:

  • wzmocnienie narodowego potencjału obronnego,
  • dostosowanie kolektywnych zdolności obronnych Sojuszu adekwatnie do zagrożeń,
  • poprawa zdolności wymiany informacji w strukturach dowódczych z państwami NATO,
  • pozyskanie do wykorzystania w Siłach Zbrojnych RP najnowszych technologii obronnych,
  • unowocześnienie zasobu niezbędnej infrastruktury wojskowej,
  • możliwość uzyskania kontraktów przez polskie firmy w krajach członkowskich Sojuszu,
  • obniżenie kosztów inwestycji narodowych dostosowujących infrastrukturę wojskową do współczesnych standardów.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej