OPEC zmniejsza eksport i wydobycie. USA reagują

27 listopada 2017, 06:15 Alert

Eksport Arabii Saudyjskiej we wrześniu najniższy od 6 lat – wyniósł zaledwie 6,55 mln baryłek dziennie, jak wynika z danych Joint Organisations Data Initiative (JODI). To najniższy wynik od sześciu lat.

fot. Orlen Upstream

Jednocześnie jednak saudyjski eksport rafinowanych produktów ropopochodnych w tym samym miesiącu wzrósł do 1,55 mln baryłek dziennie. Oznacza to, że Rijad chce odejść od eksportu ropy na korzyść wywozu produktów ropopochodnych. Według danych JODI, eksport surowca saudyjskiego nadal spadał w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w październiku wynosił średnio 6,68 mln baryłek dziennie, w listopadzie – 5,7 mln.

Są jednak pewne rozbieżność między danymi dostarczonymi przez Rijad do JODI a danymi publikowanymi przez TankerTrackers. Na początku tego miesiąca Orbital Insight, firma analizująca dane stwierdziła, że ​​jej zdjęcia satelitarne sugerują, jakoby Arabia Saudyjska mogła podać JODI nieprawdziwe, zawyżone dane o wielkości produkcji ropy.

Spadek wydobycia oraz eksportu – trwałym trendem w OPEC?

Spadek eksportu wydaje się jednak być trwalszym trendem, nawet jeśli istnieją różnice w danych przekazywanych przez poszczególne instytucje. Rijad wielokrotnie podkreślał gotowość podjęcia wszelkich starań, aby zapewnić sukces polityki OPEC uzgodnionej w zeszłym roku,a zapewniającej ograniczenie wydobycia i eksportu ropy. Szczególnie przed zbliżającym się spotkaniem kartelu 30 listopada w Wiedniu. Prawdopodobnie spotkanie zdecyduje o kolejnym przedłużenia ograniczeń, pomimo niepewności co do akceptacji przez Rosję tych ograniczeń. Opinie w tej sprawie są podzielone, niektórzy analitycy rynku uważają, że wrażliwy sojusz naftowy Rosji i Arabii Saudyjskiej może nie wytrzymać tej próby.

W USA wzrosła liczba wiertni, rekordowo rośnie produkcja

Gdy OPEC zamierza kontynuować politykę ograniczenia produkcji, w USA w ostatnim tygodniu ponownie wzrosła liczba aktywnych platform wiertniczych ropy i gazu. W listopadzie jest ich o 14 więcej niż w październiku. Nastąpił zdecydowany odwrót od sierpniowego wycofywania wiertnic z basenów łupkowych. W Basenie Perm teraz pracuje o 165 wiertni więcej niż w zeszłym roku. Jest to wzrost o 72 proc. Obecnie w Stanach Zjednoczonych łącznie jest czynnych 923 platform wiertniczych, o 330 więcej niż rok temu. W tym aktywnych naftowych platform wiertniczych jest 747 (wobec 474 w 2016 r.). Czynnych platform gazowych obecnie jest w USA 176, czy o 118 więcej niż w zeszłym roku.

Wraz ze wzrostem liczby aktywnych platform wiertniczych, wydobycie ropy w USA wzrosło w tygodniu kończącym się 17 listopada do 9.648 mln baryłek dziennie. Jednak w przeciwieństwie do OPEC, ropa i gaz w USA są produkowane na razie na rynek krajowy. Eksport to przyszłość dla LNG.

OilPrice/Oil & Gas/Teresa Wójcik