USA chcą nałożyć podatek na import fotowoltaiki

16 maja 2024, 15:45 Alert

Prezydent USA zamierza nałożyć cło na import dwustronnych paneli słonecznych, używanych w dużych instalacjach fotowoltaicznych. Podatek ma wynieść 14,25 procent.

Fotowoltaika. Fot. Pixabay
Fotowoltaika. Fot. Pixabay

Financial Times doniósł, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ma w planach nałożyć cło na import dwustronnych paneli słonecznych. Według agencji ma to na celu ochronę amerykańskich producentów OZE i zwiększenie miejsc pracy przed listopadowymi wyborami.

Przedstawiciele administracji Bidena, którzy anonimowo rozmawiali z Financial Times, powiedzieli, że prezydent ma zamiar zakończyć zwolnienia z ceł importu paneli wykorzystywanych w dużych projektach fotowoltaicznych i wprowadzonych za czasów prezydentury Trumpa. Nowe cło ma wynieść 14,25 procent.

Agencja zauważa, że we wtorek prezydent USA poniósł cła na chińskie produkty: pojazdy elektryczne i ogniwa słoneczne. Rozmówcy Financial Times zauważają, że Chiny produkują więcej towarów niż są w stanie wykorzystać, co może skutkować tanim eksportem w celu eliminacji rodzimych producentów.

Ali Zaidi, doradca prezydenta ds. klimatu ostrzega, że boom inwestycyjny w fotowoltaice jest zagrożony nieuczciwymi i nierynkowymi zagranicznymi praktykami.

– Nadwyżka produkcji chińskich paneli słonecznych, aktualnie szacowana na dwukrotność światowego popytu, grozi podcięciem produkcji paneli słonecznych i łańcuchów dostaw na całym świecie – ostrzega cytowany przez Financial Times.

Agencja zwraca uwagę, że są firmy, które rozważają otwarcie fabryk ogniw społecznych, ale aktualnie nie ma żadnych działających mocy produkcyjnych.

Financial Times / Marcin Karwowski

Uderzenie USA może skierować potop elektryków z Chin do Europy