OSW: Prawnicy Rady o Nord Stream 2 po myśli Niemiec i Rosji

4 października 2017, 06:30 Energetyka

Prawnicy Rady Unii Europejskiej przedstawili opinię po myśli Niemiec i Rosji na temat projektu gazociągu Nord Stream 2.

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Po krytycznym tekście eksperta komentującego dla BiznesAlert.pl pojawił się kolejny wart uwagi materiał, który dowodzi, że prawnicy Rady Unii Europejskiej działają na korzyść kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. Dlaczego wspierają przedsięwzięcie Niemiec i Rosji? Sprawę analizują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.

OSW przypomina, że 27 września służba prawna Rady Unii Europejskiej wydała opinię prawną na temat wniosku Komisji Europejskiej (KE) złożonego do Rady UE o zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Federacją Rosyjską w kwestii przyjęcia specjalnych ram prawnych dla gazociągu Nord Stream 2. Treść liczącej 25 stron opinii została kilka dni później ujawniona w mediach (Politico Europe).

– Dokument służby prawnej Rady UE przedstawia tendencyjną interpretację reguł unijnego prawa w sposób jednoznacznie korzystny dla zwolenników budowy gazociągu Nord Stream 2 – piszą Szymon Kardaś i Rafał Bajczuk z OSW. Ich zdaniem służba prawna Rady neguje stanowisko Komisji Europejskiej o tym, że w przypadku problematycznego projektu Nord Stream 2 występuje kolizja norm lub próżnia prawna, którą należy usunąć. – Autorzy opinii stwierdzają, że reguły tzw. trzeciego pakietu energetycznego, a w szczególności unijnej Dyrektywy gazowej nie mają zastosowania do projektowanego gazociągu – czytamy w komentarzu.

Autorzy dodają, że według prawników rady Nord Stream 2 nie jest elementem sieci gazociągów kopalnianych, ani połączeniem wzajemnym. – Taka interpretacja wpisuje się w oczekiwania stron zainteresowanych realizacją projektu, w szczególności jest zgodna ze stanowiskiem Niemiec i Rosji. Jej usankcjonowanie oznaczałoby, że szereg restrykcji wynikających z tzw. trzeciego pakietu energetycznego m.in. zasada dostępu strony trzeciej, zasada unbundlingu (oddzielenie własności infrastruktury od przesyłu i dystrybucji przesyłanego gazu) – ostrzegają.

Ich zdaniem służba prawna Rady UE w swojej opinii zdefiniowała bezpieczeństwo dostaw gazu w sposób sprzeczny z powszechnie przyjętą wykładnią. Przedstawiają szereg innych argumentów. Stwierdzają, że opinia służby prawnej Rady UE jest „zgodna ze stanowiskiem rządu Niemiec w sprawie Nord Stream 2”.

– Uwzględniając fakt, że decyzja w sprawie mandatu podejmowana będzie w Radzie UE kwalifikowaną większością głosów, trudniej będzie zwolennikom negocjacji uzyskać poparcie dla samych rozmów, a tym bardziej na rzecz takiego mandatu, który zmierzałby do objęcia nowej infrastruktury szerokim zakresem ograniczeń wynikających z unijnego prawa – piszą Bajczuk i Kardaś.

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich

Nord Stream 2: Opinia Rady o rozmowach jest jednostronna i niepoprawna