font_preload
PL / EN
Alert 16 grudnia, 2017 godz. 17:00   
REDAKCJA

Waszczykowski bierze PGNiG do zagłębia LNG z USA. Rozmawia z Cheniere i Exxon Mobil

MSZ Houston LNG USA Delegacja MSZ w siedzibie Exxon Mobil. Fot. MSZ

– Dostęp do amerykańskiego gazu jest ważnym czynnikiem dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślił minister Witold Waszczykowski w rozmowie z zarządem firmy Cheniere Energy LNG.

PGNiG na pokładzie

Drugiego dnia wizyty w Houston szef polskiej dyplomacji omówił perspektywy dalszej współpracy w zakresie dostaw amerykańskiego LNG do gazoportu w Świnoujściu. W rozmowach udział wziął również prezes PGNiG Piotr Woźniak. – Dostawy LNG z USA wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne regionu, zmniejszając uzależnienie od dominującego dostawcy i przynosząc korzyści dla polskiej i amerykańskiej gospodarki – powiedział minister Witold Waszczykowski.

Pierwsza dostawa tego surowca do Polski miała miejsce w czerwcu tego roku z należącego do Cheniere terminala Sabine Pass w Luizjanie. Była to także pierwsza dostawa LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. W listopadzie br. PGNiG podpisało pięcioletni kontrakt na dostawy LNG z tego samego terminala. W sobotę szef polskiego MSZ w towarzystwie prezesa PGNiG Piotra Woźniaka odwiedzi terminal Sabine Pass.

Rozwój współpracy gospodarczej między Polską a Teksasem był również przedmiotem dyskusji z przedstawicielami teksańskich środowisk biznesowych zrzeszonych w Greater Houston Partnership. Jest to czołowa organizacja biznesowa zrzeszająca 1200 przedsiębiorców, ktorej początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku.

Współpraca USA z Trójmorzem

Minister Witold Waszczykowski rozmawiał również z zarządem firmy ExxonMobil. – Wizyta w firmie ExxonMobil jest kolejnym dowodem, że poważnie traktujemy po pierwsze dywersyfikację dostaw gazu do Polski, ale również dywersyfikację polityki energetycznej, a po drugie poważnie traktujemy inicjatywę Trójmorza, którą rzeczywiście chcielibyśmy zrealizować w taki sposób, aby ona przyniosła rzeczywiste zmiany w naszej części Europy, czyli uniezależnienie się od niewiarygodnych źródeł dostaw energii, które mogą być motywowane w polityczny sposób – powiedział minister Waszczykowski w kontekście prowadzonych obecnie w Stanach Zjednoczonych rozmów o dalszej dywersyfikacji dostaw energii do Polski.

– Otwieramy drogę do dużego obszaru w Europie ponieważ ta inicjatywa łączy 12 państw a zainteresowanie jest większe. To jest duży region odbiorców – podkreślił minister zwracając uwagę, że Exxon należy do najpotężniejszych graczy na rynku energii.

Złoża Exxona na celowniku PGNiG

– Chcielibyśmy rozwinąć współpracę gospodarczą, daleko wyjść poza dziedzinę bezpieczeństwa, która do tej pory dominowała między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Chciałbym też podkreślić, że porozumienie gazowe z USA jest też elementem realizacji naszej geopolitycznej inicjatywy Trójmorza – powiedział minister Waszczykowski.

Towarzyszący ministrowi Waszczykowskiemu prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak powiedział, że rozmowy z ExxonMobil dotyczą między innymi kwestii dostępu do złóż gazu na Morzu Północnym, które znajdują się w dyspozycji tego koncernu.

Intensyfikacja współpracy z Teksasem

W piątek szef polskiego MSZ spotkał się także z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem. – Równolegle do kontynuacji wysokiej dynamiki kontaktów międzyrządowych, zabiegamy o wzmacnianie relacji na poziomie stanowym – powiedział minister Waszczykowski. – Liczymy, że otwarcie Konsulatu Generalnego RP w Houston stanie się impulsem do rozwoju jeszcze bliższych relacji z Teksasem – dodał.

Teksas to druga, po Kalifornii, gospodarka USA z PKB o wartości 1,6 bln USD (odpowiednik 10. gospodarki świata) oraz stan, z którym Polska odnotowuje największą wartość wymiany handlowej (857 mln USD). W ostatnich latach nastąpił ponad dwukrotny wzrost wartości eksportu z Polski do Teksasu, a pierwszym towarem eksportowym są urządzenia elektroniczne.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Jakóbik: Ile kosztuje LNG z USA dla PGNiG?