PGNiG pomoże górnikom z Wujka (RELACJA)

14 czerwca 2018, 11:00 Energetyka

Nadrabiamy dług wdzięczności wobec górników z kopalni „Wujek”. Ten rachunek wdzięczności powinien być spłacony od dawna – stwierdza Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Fot. Wikimedia Commons

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przykłada wielką wagę do pamięci o ważnych wydarzeniach najnowszej historii Polski. Wśród tych wydarzeń jest dramatyczny strajk górników śląskiej kopalni węgla kamiennego „Wujek” w grudniu 1981 r. Uczestnicy tego strajku, militarnie i krwawo spacyfikowanego przez reżim PRL, są wśród bohaterów walk o wolną Polskę. O czym trzeba pamiętać szczególnie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej – powiedział wczoraj ( 13 czerwca) prezes PGNiG Piotr Woźniak na uroczystości w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

Strajk w kopalni „Wujek” rozpoczął się 14 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego. Bezpośrednim powodem strajku było aresztowanie przez MO szefa kopalnianej Solidarności Jana Ludwiczaka. Rano pierwsza zmiana rozpoczęła strajk z żądaniem zwolnienia z Ludwiczaka, a także wielu działaczy NSZZ „S” w całym kraju. Następne zmiany górników dołączyły kolejne postulaty – zniesienia stanu wojennego i przywrócenia legalnej działalności Związku. W strajku uczestniczyło ponad 3 tys. osób. Zatrzymanie maszyn windy szybu uniemożliwiło strajkującym górnikom rozpoczęcie strajku okupacyjnego na dole, protest mógł odbywać się na powierzchni. 16 grudnia kopalnia została spacyfikowana przez uzbrojone oddziały ZOMO oraz innych formacji bezpieczeństwa. Od kul specjalnego oddziału MO zginęło 9 górników, 22 zostało ciężko rannych. Liczni ponieśli lżejsze obrażenia. – Chylę przed nimi wszystkimi głowę – powiedział Piotr Woźniak.

Polski koncern paliwowy przyjął Program wsparcia dla górników, którzy uczestniczyli w tym strajku – każdy z nich otrzyma bezpłatnie dostawy gazu na potrzeby swoje i swojej rodziny na roczną kwotę 900 zł. od 1 lipca br. Granica finansowa została tak ustalona, aby nie przekroczyć progu opodatkowania. Praktycznie znaczy to, że zapewne większość uprawnionych górników i emerytów z kopalni „Wujek” nie będzie płacić za gaz dla swojego gospodarstwa domowego.

Zasady udziału w Programie przedstawił prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha: – Ma do niego prawo każdy górnik, który był zatrudniony w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w dniach od 13 do 16 grudnia 1981 roku i obecnie posiada ważną umowę kompleksową z PGNiG Obrót Detaliczny na dostarczanie paliwa gazowego do gospodarstwa domowego. – Udokumentowane zgłoszenia do Programu będą przyjmować Biura Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny na obszarze całej Polski. Weryfikacji wniosków dokona Śląskie Centrum Wolności i Solidarności na podstawie posiadanych materiałów. Taka sama ulga w rachunku ma też przysługiwać najbliższym rodzinom zamordowanych górników.

Jest dobrą tradycją wielkich i bogatych firm w państwach cywilizowanych udzielanie pomocy charytatywne i wsparcia osobom indywidualnym i grupom społecznym. Takie tradycje mamy w II Rzeczypospolitej – na liście takich firm są m.in. Zakłady H. Cegielskiego, Braci Jabłkowskich. Teraz wpisuje się w tę tradycję Program „Rachunek Wdzięczności PGNiG”, zainicjowany w 2016 r. jako „program adresowany do Powstańców Warszawskich”. Program bezpośrednio i praktycznie realizuje Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Jego beneficjenci – dotychczas 529 osób – otrzymują bezpłatne dostawy gazu do ich gospodarstw domowych o wartości 900 zł rocznie. Od wczoraj ta grupa będzie znacznie powiększona o uczestników strajku w KWK „Wujek”.