Minister aktywów państwowych chce porozumienia rządu ze spółkami energetycznymi w sprawie rekompensat za 2023 rok

26 kwietnia 2024, 14:30 Alert

Borys Budka, minister aktywów państwowych, napisał, że powinno dojść do porozumienia między spółkami będącymi sprzedawcami energii, a rządem w sprawie rekompensat, które miały być wypłacone. Tyczyły się one obniżenia przez sprzedawców cen odbiorcom, a wypłatę rekompensat rząd miał ustalić w trybie ustawy.

– Resort aktywów państwowych chce porozumienia w sprawie rekompensat dla sprzedawców energii, spółki mogą wystąpić z roszczeniami do Skarbu Państwa – napisał Borys Budka, minister aktywów państwowych cytowany przez Polską Agencję Państwową (PAP).

Minister odnosi się do 2023 roku, kiedy to założono, że kwestia obniżenia należności za energię  elektryczną w drugiej połowie 2023 roku zostanie uregulowana w ustawie. Ta nie została uchwalona przez sprzeciw senatu. Zakładała rekompensatę dla przedsiębiorstw obrotu, które udzieliły obniżek odbiorcom.

9 kwietnia 2023 roku zostało wydane rozporządzenie ministra klimatu i środowiska wprowadzające obniżki płatności za sprzedaż energii elektrycznej w 2023 roku. Dotyczyły one odbiorców w grupie gospodarstw domowych. Minister nie wskazał źródła finansowania.

PAP podaje, że zdaniem ministerstwa aktywów państwowych ustawa w obecnym kształcie też nie przewiduje uzyskania przez spółki energetyczne rekompensat.

– Ponadto zauważyć należy, że brak uwzględnienia rekompensaty udzielonej przez sprzedawców energii kwoty obniżki stanowi ewidentną lukę prawną, która powoduje poniesienie straty przez sprzedawców energii i bez uregulowania systemu rekompensat spowoduje konieczność wystąpienia przez nich z roszczeniami do Skarbu Państwa po zakończeniu procesu udzielania obniżek, tj. po zakończeniu roku 2024 – napisał minister cytowany przez agencje.

Borys Budka informuje, że jego zdaniem obowiązek wypłaty rabatu odbiorcom został sprzedawcom energii narzucony regulacyjnie, w celu nierynkowego obniżenia cen energii.

– Każde takie urzędowo nałożone zobowiązanie, które nie jest zbieżne z interesem sprzedawców energii, a realizuje zadanie publiczne, powinno być sprzedawcom rekompensowane. W opinii ministerstwa aktywów państwowych obecne prace nad przedmiotowym projektem ustawy tj. procedowania na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów są optymalnym czasem na wypracowanie wspólnego stanowiska i poczynienie uzgodnień przede wszystkim pomiędzy ministerstwem klimatu i środowiska, jako właścicielem regulacji, ministerstwem finansów i ministerstwem aktywów państwowych, w zakresie zwiększenia środków finansowych na wprowadzenie rekompensat za udzielenie obniżenia należności za energię elektryczną – dodał Budka

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Czy pompa ciepła ci wystarczy? Bierzemy pod lupę popularne rozwiązania grzewcze