font_preload
PL / EN
Alert 11 lipca, 2019 godz. 16:15   
REDAKCJA

PKN Orlen ułatwi oszczędzanie swoim pracownikom

PKN Orlen PKN Orlen fot. Michał Perzyński/BiznesAlert.pl

PKN Orlen zawarł z PZU umowę o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym (PPK). Dzięki temu kilkanaście tysięcy pracowników największej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej będzie miało możliwość oszczędzania w PPK prowadzonym przez największą grupę finansową w tej części Europy.

Orlen inwestuje w pracowników 

To już kolejne pole współpracy między Grupą PZU a PKN Orlen. Największy polski ubezpieczyciel zapewnia już pracownikom Koncernu kompleksową opiekę zdrowotną w ramach pakietów medycznych PZU Zdrowie, a także ubezpieczenia na życie.

– Inwestujemy w rozwój wszystkich pracowników w ramach Grupy Orlen, dbając o ich satysfakcję z warunków zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa. Szeroka oferta pakietów socjalnych to jeden ze sposobów na utrzymanie, ale też pozyskanie najlepszych specjalistów w branży. Pracownicze Plany Kapitałowe są ważnym uzupełnieniem tej oferty i cieszy nas, że możemy realizować ten program z zaufanym i wiarygodnym partnerem jakim jest PZU – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

– Wspólnie napędzamy przyszłość, jak głosi credo PKN Orlen. Dla PZU ta przyszłość to finansowe bezpieczeństwo pracowników, którzy zdecydują się na oszczędzanie w PPK. Oferując atrakcyjne warunki, chcemy wspierać budowanie oszczędności przez Polaków, co wspomoże jakość życia na emeryturze. Jako Grupa PZU jesteśmy dla klientów biznesowych i indywidualnych bezpiecznym, sumiennym i stabilnym partnerem. Dziękujemy PKN Orlen za zaufanie – podkreśla Paweł Surówka, Prezes Zarządu PZU.

Orlen porozumiał się ze związkami 

Powyższa informacja wskazuje, że PKN Orlen jest na zaawansowanym etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych w ramach całej Grupy Orlen. Wyłonienie instytucji finansowej do obsługi PPK to zatem naturalna konsekwencja realizowanego procesu. Prace nad wdrożeniem PPK zostały rozpoczęte w PKN Orlen kilka miesięcy temu. Obejmują one różne aktywności, w szczególności takie jak: przygotowanie komunikacyjne, administracyjne, w zakresie IT oraz relacji z partnerami społecznymi.

Zamiarem PKN Orlen jest wdrożenie PPK we wszystkich spółkach Grupy Kapitałowej w jednym czasie, bez względu na wielkość zatrudnienia w tych podmiotach. PPK zostaną uruchomione w II połowie 2019 roku. Część ze spółek z GK prowadzi obecnie PPE. Oferowane obecnie PPE pozostaną na niezmienionych warunkach, a wybór możliwości długoterminowego oszczędzania dla pracowników zostanie uzupełniony o dodatkowy benefit, jakim jest właśnie PPK.

Z naszych informacji wynika przedstawiciele pracowników, czyli np.  związki zawodowe działające w PKN Orlen były zaangażowane w proces wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK. Ponadto wszystkie organizacje związkowe w Grupie Kapitałowej są na bieżąco informowane o postępach prac w projekcie tworzenia PPK.

Z informacji jakie docierają ze spółki wynika, że pracownicy PKN Orlen wykazują duże zainteresowanie tematem PPK. Spółka otrzymuje także liczne pytania od pracowników różnego szczebla. Spółka prowadzi ponadto akcję  informacyjną o PPK np. w postaci publikacji w wewnętrznym miesięczniku Go!, w Intranecie. Udzielane są także na bieżąco odpowiedzi na zgłaszane pytania. Planowane są także spotkania informacyjne dla pracowników, z udziałem przedstawicieli instytucji zarządzającej PPK.

O Orlenie

PKN Orlen jest nowoczesnym graczem na rynku paliw i energetyki, największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, Platts TOP250 czy Thompson Reuters TOP100. Grupa Orlen prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw.  Oferta Grupy Orlen to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Wszystkie produkty z Grupy docierają na 6 kontynentów do ponad 100 krajów.
PKN Orlen jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, a zarazem największym przemysłowym producentem energii elektrycznej dysponującym mocami na poziomie 1,9 GWe. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2018 roku wyniosły ok. 211 mln boe.
Orlen nieprzerwanie od kilku lat uznawany jest najcenniejszą marką w Polsce, wycenianą na poziomie 4,7 mld zł. PKN Orlen jest także jedyną w regionie firmą, która otrzymała już szósty raz z rzędu prestiżowy tytuł The Most Ethical Company, przyznawany przez amerykański Ethisphere Institute.

O PZU

PZU jest jedną z najbardziej rentownych i stabilnych spółek w światowej skali. Od giełdowego debiutu w 2010 roku należy do najwyżej wycenianych i najbardziej płynnych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa PZU zarządza aktywami o wartości prawie 340 mld zł. W 2018 roku odnotowała największy od 5 lat skonsolidowany zysk netto. Osiągnęła zwrot z kapitału na poziomie 22,1%, co jest wynikiem prawie dwukrotnie wyższym niż średnia dla spółek ubezpieczeniowych w Europie.

Grupa PZU ma jednocześnie bogate doświadczenie w dziedzinie oszczędności emerytalnych. Jest liderem w zakresie pracowniczych programów emerytalnych, zarządzając prawie połową aktywów na rynku.  Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU, które będzie w ramach Grupy PZU zarządzać i prowadzić PPK, jest jednym z największych pod względem aktywów towarzystw inwestycyjnych w Polsce.

PKN Orlen/BiznesAlert.pl