Polscy żołnierze w ćwiczeniu Rapid Trident – 15

22 lipca 2015, 15:30 Bezpieczeństwo

Polacy wspólnie z żołnierzami z 17 innych państw, w tym członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. RAPID TRIDENT-15, które od kilku dni odbywa się w Międzynarodowym Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie w obwodzie lwowskim (zach. Ukraina).

Celem ćwiczenia, które potrwa do końca lipca jest promowanie regionalnej stabilności i bezpieczeństwa oraz wzmocnienia partnerstwa przy jednoczesnej poprawie interoperacyjności Wojsk Lądowych Ukrainy i innych krajów NATO oraz krajów partnerskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”.

W ćwiczeniu bierze udział ok. 1800 żołnierzy z Ukrainy, Belgii, Bułgarii, Estonii, Gruzji, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Szwecji, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii.

Polskę reprezentuje pluton z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wraz z ratownikami medycznymi oraz łącznościowcami i zabezpieczeniem oraz oficerowie z Dowództwa Wielonarodowej Brygady z Lublina, łącznie w ćwiczeniu bierze udział 42 Polaków wyposażonych w uzbrojenie indywidualne, środki łączności oraz pozoracji.

Podczas ćwiczenia żołnierze z 18 krajów będą wykonywać wspólnie zadania w składzie czterech międzynarodowych batalionów. Ćwiczenie podzielone jest na dwie części . Pierwszy etap to ćwiczenia sytuacyjne, w których żołnierze doskonalą swoje umiejętności w ramach szkolenia z: przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym, reagowanie na kontakt z przeciwnikiem, szkolenie wojskowych ratowników medycznych, działanie w terenie zurbanizowanym (a w tym reakcja w przypadku zasadzki, ataku bezpośredniego, identyfikacja pojazdu z ładunkiem wybuchowym), organizacja punktów kontrolnych, patrolowanie, eskortowanie i reakcja na ewentualne zagrożenia. Ponadto, wezwanie ognia z pola walki, organizacja punktów obserwacyjnych, szkolenie w zakresie kontroli tłumu bez użycia broni palnej. Drugi etap to trzy dniowe ćwiczenie w ramach którego wykonywane będą takie zadania jak operacje defensywne, wewnętrzna ochrona i obrona, wsparcie dla władz, wsparcia humanitarne.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/ppłk Marek Pietrzak