Ropa w USA prawie bez zmian. Coraz bliżej kluczowej decyzji OPEC

21 czerwca 2018, 08:45 Alert

Notowania ropy naftowej w USA poruszają się w wąskim przedziale i są poniżej 66 USD za baryłkę. Zbliża się kluczowa dla rynków paliw decyzja OPEC w sprawie wysokości dostaw ropy – podają maklerzy.

fot. ENI

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,69 USD, po zniżce o 2 centy.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 20 centów do 74,54 USD za baryłkę.

Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa traci 0,6 proc. do 461,6 juanów za baryłkę.

Zbliża się kluczowe dla rynków paliw spotkanie krajów OPEC – wciąż nie wiadomo jaką decyzję ostatecznie 22 czerwca na spotkaniu w Wiedniu podejmą producenci ropy z kartelu.

Iran, który sprzeciwiał się wcześniej, by ugrupowanie OPEC+ zwiększyło wydobycie ropy, teraz łagodzi stanowisko. Minister ds. ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh, który wątpił by piątkowo-sobotni szczyt zakończył się osiągnięciem porozumienia, teraz mówi, że jest optymistą co do przebiegu tego spotkania.
Na rynku krążą informacje, że producenci ropy z OPEC+ rozważają zwiększenie wydobycia o 300-600 tys. b/d ropy dziennie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

„Nawet z Iranem +na pokładzie+ sprawa podwyższenia dostaw ropy przez OPEC wydaje się już prawie przesądzona – chodzi tylko o to, o ile kraje kartelu zdecydują się podwyższyć dostawy surowca na tym spotkaniu” – mówi Will Yun, analityk rynków towarowych w Hyundai Futures Corp. w Seulu.

„Ceny ropy najprawdopodobniej pozostaną pod presją decyzji kartelu w dłuższej perspektywie, ale jeśli spadek zapasów ropy w USA będzie wykazywał stały trend to spowolni spadek cen” – dodaje Yun mając na myśli to, że amerykańskie zapasy ropy spadły w ub. tygodniu najmocniej od stycznia 2018 r.

Zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 5,91 mln baryłek, czyli 1,4 proc., do 426,53 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekiwali spadku zapasów o 2,5 mln baryłek.

Polska Agencja Prasowa