#RynekOpinii: Sankcje USA wobec Rosji, opłata paliwowa, ściągalność podaktu VAT

31 lipca 2017, 06:30 Alert

Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.

Rynek opinii

Audycja 31 lipca 2017 roku.

Rozmowa I

Amerykański Kongres nałożył na Iran, Koreę Północną i Rosję nowe sankcje. Najwięcej emocji budzą obostrzenia nałożone na Moskwę. Powodem ich wprowadzenia jest mieszanie się rosyjskich hakerów w proces wyborczy w USA w 2016 roku oraz destabilizująca postawa Rosji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności na Ukrainie. Sankcje pozwalają także na rozszerzenie obostrzeń na obszar współpracy europejskich firm z rosyjskimi spółkami energetycznymi. Komisja Europejska przestrzega jednak przed ich zaostrzeniem, gdyż mogą one uderzyć w sektor energetyczny Europy. Bruksela apeluje o koordynacje działań wymierzonych w politykę Moskwy. O nowych sankcjach wprowadzanych przez USA porozmawiamy z Arturem Wróblewskim, amerykanistą i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Rozmowa II

W lipcu do Sejmu trafił projekt ustawy powołujący do życia Fundusz Dróg Samorządowych. Dzięki przewidywanej przez nią dodatkowej opłacie drogowej doliczanej do cen paliwa miały zostać pozyskane dodatkowe środki na budowę oraz modernizację dróg samorządowych. Po licznych protestach opinii publicznej, która zarzucała politykom próbę nałożenia kolejnych podatków, ustawa została wycofana z Sejmu. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że poszuka innych sposób na sfinansowanie budowy dróg samorządowych w Polsce. O tym w jaki sposób możliwe jest pozyskanie środków na tego rodzaju projekty, porozmawiamy z Adrianem Furgalskim, wiceprezesem zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Rozmowa III

Agencja ratingowa Fitch informowała na początku lipca, że polski budżet odnotował znaczący wzrost dochodów, co jest efektem coraz silniejszej gospodarki i poprawy ściągalności podatków. Zarejestrowano wzrost o 30 proc. rok do roku w zakresie ściągalności podatku VAT w pierwszych 5 miesiącach 2017 roku. Ministerstwo Finansów chwali się danymi, podkreślając skuteczność w ściągalności należnych podatków. Sceptycy mówią jednak, że liczby te to efekt „kreatywnej księgowości”, coraz częstszych kontroli i postępowań podatkowych oraz towarzyszącym im zatrzymaniom zwrotów VAT. O ściągalności podatku VAT oraz innych danin porozmawiamy z Iwoną Żurawlow-Pawlikowską, z Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.