Smoleń: System nie jest przygotowany wzrost zapotrzebowania w miastach

11 sierpnia 2015, 10:50 Energetyka
Miasto nocą

Ogłoszony wczoraj przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne 20 stopień zasilania to nie tylko efekt niedoboru mocy w ogóle, ale również niedoboru mocy biernej, a także nieprzygotowania KSE do wzrostu zapotrzebowania w miastach – skomentował w „Rzeczpospolitej” Paweł Smoleń.

Według cytowanego przez dziennik Pawła Smolenia wczorajsze problemy z produkcja energii elektrycznej i wprowadzone przez PSE ograniczenia w dostawach to nie tylko problem z braku mocy w ogóle, ale także efekt niedostatku mocy biernej, na którą ze względu na boom w budownictwie gwałtowanie wzrosło zapotrzebowanie w miastach.

Według eksperta Krajowy System Elektroenergetyczny nie był na taką sytuację przygotowany, a rozwiązaniem problemu oprócz podejmowanych przez PSE zakupów interwencyjnych (GWS) może budowa w miastach źródeł, które będą gotowe do pracy przez cały rok, a nie jak obecnie w dużej mierze tylko w zimie.

Paweł Smoleń jest Partnerem w firmie doradczej Delloitte, gdzie zajmuje się między innymi energetyką. Do 2015 roku był prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL, wcześniej prezesem Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki przy Konfederacji Lewiatan, w której obecnie jest doradcą zarządu. Był również wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych w PGE, a także dyrektorem strategii i rozwoju Grupy Vattenfall Europe. Do 2010 r. prezes Vattenfall Heat Poland.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL