font_preload
PL / EN
Alert 6 grudnia, 2018 godz. 15:00   

Protest pod ministerstwem energii po konsultacjach strategii energetycznej

me; ministerstwo energii fot. Ministerstwo Energii

W dniu zakończenia konsultacji strategii energetycznej RP odbędzie się protest w obronie środowiska i klimatu przed dewastacją wskutek emisji dwutlenku węgla z energetyki.

Organizacja Earth Strike zapowiada na 15 stycznia 2019 roku protest, który ma być pierwszym wydarzeniem z tej serii. Docelowo mają one doprowadzić do strajku generalnego, „aby uratować planetę”.

Protestujący żądają redukcji emisji CO2 w celu wypełnienia wymogów porozumienia klimatycznego z Paryża, całkowite przejście na „przyjazne i bezpieczne dla środowiska” źródła energii do 2035 roku, zakończenia dewastacji lasów deszczowych oraz innych siedlisk dzikiej przyrody, rekultywacji środowiska naturalnego, pociągnięcia do odpowiedzialności rządów i korporacji odpowiedzialnych za szkody.

Wydarzenie jest zaplanowane na dzień, w którym mają zakończyć się konsultacje społeczne Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (zwanej strategią energetyczną), której projekt został przedstawiony w grudniu. Zakłada on, że Polska obniży udział energetyki węglowej w wytwarzaniu energii z obecnych 80 do 60 procent w 2030 roku. Protest ma odbyć się w pobliżu siedziby ministerstwa energii RP.

Wojciech Jakóbik