font_preload
PL / EN
Alert 19 grudnia, 2016 godz. 9:15   
REDAKCJA

Szczyt NATO-Rosja w cieniu cyberataków i eskalacji w Donbasie

Batalion Donbas

Ambasador USA przy NATO zapowiada, że jednym z tematów szczytu z udziałem Rosji zaplanowanego na 19 grudnia będzie roztaczanie przez Rosję „złego wpływu” na stosunki międzynarodowe.

Douglas Lute powiedział w telewizji ABC N ews, że cyberataki na organizacje polityczne w USA, o które administracja oskarżyła Rosję nie będą głównym tematem rozmów. – Mogę jednak sobie wyobrazić, że niejeden sojusznik wyciągnie na stół widoczny schemat roztaczania złego wpływu Rosji nie tylko w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem ataku na komisję wyborczą Demokratów ale także w innych demokracjach Sojuszu – powiedział ambasador.

Spotkanie z udziałem rosyjskiego ambasadora przy NATO i jego odpowiedników ze wszystkich krajów Sojuszu odbędzie się w cieniu informacji o tym, że Waszyngton rozważa rozpoczęcie śledztwa w sprawie ataków hakerskich, które mogły wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich z listopada 2016 roku. Rosja odrzuca takie oskarżenia.

Głównym tematem spotkania ma być wojna na Ukrainie. Doszło do ponownej eskalacji walk na wschodzie kraju, gdzie wojsko ukraińskie odpiera ataki bojowników finansowanych z Rosji.

Radio Wolna Europa