Szyszko: Zalesianie powinno być elementem polityki klimatycznej

7 kwietnia 2017, 15:30

Minister środowiska prof. Jan Szyszko spotkał się z przedstawicielami misji technicznej sekretariatu UNFCCC ws. organizacji w Polsce 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). W rozmowach, które odbyły się 7 kwietnia 2017 r., udział wziął również Paweł Sałek, wiceminister środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej.

fot. Ministerstwo Energii

Prof. Jan Szyszko podkreślił, że Polska przywiązuje ogromną wagę do polityki klimatycznej i realizacji zapisów Porozumienia paryskiego.

„Porozumienie paryskie jest szansą dla zrównoważonego rozwoju świata,  w tym Polski. W porozumieniu tym zostało podkreślone, że należy dążyć do neutralności klimatycznej. Porozumienie stawia sobie za cel zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie” – powiedział.

„Możemy tego dokonać na dwa sposoby – poprzez redukcję emisji dzięki nowym technologiom, ale także poprzez pochłaniania gazów cieplarnianych przez lasy” – dodał.

Minister środowiska zaznaczył również, że porozumienie paryskie daje możliwość udziału państw w kształtowaniu polityki klimatycznej zgodnie ze swoją specyfiką.

„Dobrowolność, własna polityka surowcowa, własna ścieżka dojścia, aby osiągnąć cele polityki klimatycznej są dla Polski bardzo istotne” – podkreślił.

Szef resortu środowiska zwrócił także uwagę, że Polska posiada wyjątkowe zasoby energetyczne.

„Posiadamy aż 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej. Możemy także korzystać z bogatych zasobów węgla brunatnego, gazu łupkowego oraz z zasobów energii odnawialnej, takich jak np. energia geotermalna” – dodał.

Prof. Jan Szyszko zwrócił również uwagę, że Porozumienie paryskie ma rozwiązywać nie tylko problemy klimatyczne, ale również problemy globalne.

„Porozumienie paryskie może być odpowiedzią na zagrożenia tj. pogarszający się dostęp do wody, degradacja gleb i lasów, obniżenie produkcji, pustynnienie, głód i migracje” – powiedział minister Jan Szyszko.

Laura Lopez z sekretariatu UNFCCC podziękowała za gościnne przyjęcie i wysiłek włożony w przedstawienie kandydatur miast Katowic i Gdańska.

„Widzieliśmy zaangażowanie obu tych miast w prowadzeniu zrównoważonej gospodarki. Jesteśmy pod wrażeniem obu kandydatur” – powiedziała.

Ministerstwo Środowiska