font_preload
PL / EN
Alert 1 grudnia, 2017 godz. 9:45   
KOMENTUJE: Roma Bojanowicz

TANAP napędzi azerską gospodarkę

gazociąg gaz rurociąg fot. Gazprom

Jak ogłosił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w swoim Raportem o azerskiej transformacji gospodarczej, realizacja projektów związanych z infrastrukturą Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) i Shah Deniz 2 będzie stymulować wzrost gospodarki Azerbejdżanu od 2018 r.

EBOR współpracuje z rządem w Baku od 1992 r. W tym okresie bank zainwestował około 2,8 mld USD w gospodarkę tego kraju. EBOR oczekuje, że PKB Azerbejdżanu wzrośnie o 2 procent w 2018 r., donosi AzerTag.

W październiku br zarząd EBOR zatwierdził przyznanie 500 mln USD wsparcia, którego celem jest sfinansowanie zakończenia przez Turcję budowy Gazociągu Transanatolisjiego. Zbiegło się to w czasie z zakończeniem prac Azerbejdżanu i Turcji nad strategicznym założeniami projektu TANAP. W rozmowie z azerskimi mediami, prezydent Turcji Recep Erdogan podkreślił, że już niedługo rozpocznie się procedura uruchamiania TANAP. – Zgodnie z oceną Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jesteśmy drudzy po Chinach wśród krajów o największym wzroście zapotrzebowania na energię. W tym względzie TANAP ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia gwałtownie rosnącego zapotrzebowania na gaz ziemny w Turcji – powiedział turecki przywódca.

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl

Zdaniem niektórych analityków projekt Południowego Korytarza Gazowego (PKG), którego integralną częścią jest TANAP, zamiast wzmacniać europejskie bezpieczeństwo gazowe i zmniejszać zależność od Rosji paradoksalnie może przynieść odwrotny efekt. PKG ma za małą przepustowość aby stanowić realną konkurencję dla Gazpromu na rynku europejskim. Dodatkowo Rosja może chcieć wykorzystać dodatkową przepustowość Gazociągu Transadriatyckiego, po tym jak Azerbejdżan wykorzysta przyznaną mu przepustowości. Uruchomienie gazociągu TANAP dodatkowo wzmocni pozycję azerskiego prezydenta Ilhama Alijewa, który został między innymi oskarżony przez Amnesty International o doprowadzenie do kryzysu humanitarnego, a po zamianie azerskiej konstytucji w 2009 roku może rządzić krajem bez żadnych przeszkód.

Gazociąg TANAP

Projekt TANAP przewiduje transport gazu z pola Shah Deniz w Azerbejdżanie do zachodnich granic Turcji. Gaz zostanie dostarczony do Turcji w 2018 r., a po zakończeniu budowy gazociągu Transadriatykiego gaz zostanie dostarczony do Europy na początku 2020 r.

Długość TANAP wynosi 1850 kilometrów, a początkowa przepustowość wyniesie 16 mld m sześc. metrów gazu. Około sześciu miliardów metrów sześciennych tego gazu ma zostać dostarczonych do Turcji, a pozostały wolumen zostanie przekierowany do Europy.

News.az/OffshoreEnergyToday/Roma Bojanowicz