Sytuacja w Donbasie jest coraz gorsza. Ukraina rozważa wprowadzenie stanu wojennego

20 lipca 2016, 16:30 Alert

(Interfax/Piotr Stępiński)

Bojownicy w Donbasie. Fot. Wikimedia Commons
Bojownicy w Donbasie. Fot. Wikimedia Commons

W przypadku pogorszenia się sytuacji na wschodzie kraju Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) może rozważyć kwestię wprowadzenia stanu wojennego – powiedział Sekretarz Rady Ołeksandr Turczynow.

– W przypadku utrzymania się niebezpiecznej tendencji Ukraina będzie podejmowała wszelkie niezbędne kroki na rzecz utrzymania integralności terytorialnej naszego państwa i bezpieczeństwa obywateli. Możemy rozpocząć w RBNiOU dyskusję na temat wprowadzenia stanu wojennego – cytuje wypowiedź Turczynowa biuro prasowe RBNiOU. Podkreślił przy tym, że wzmożone działania rosyjskich wojsk doprowadziły znaczącego pogorszenia sytuacji na wschodzie Ukrainy.

– Trwa ciągły ostrzał ze strony rosyjskiego agresora, który wbrew porozumieniom mińskim wykorzystuje broń ciężką. Nowoczesne metody naprowadzania oraz korygowania ognia powodują śmierć wielu naszych żołnierzy – powiedział Turczynow.

Sekretarz RBNiOU przypomniał, że w ciągu minionej doby poległo 7 ukraińskich żołnierzy a 14 zostało rannych. Podkreślił, że ukraińska armia ,,ściśle przestrzega zawartych w Mińsku porozumień i wykorzystuje broń jedynie w odpowiedzi na krwawe prowokacje ze strony rosyjskich okupantów”. Ołeksandr Turczynow powiedział również, że drogą dyplomatyczną Ukraina poinformowała swoich zachodnich partnerów o ,,cynicznym i zuchwałym” naruszaniu przez rosyjskiego agresora porozumień mińskich.

Przypomnijmy, że w maju występując w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko stwierdził, że do chwili obecnej Federacja Rosyjska rozlokowała w Donbasie 34 tys. żołnierzy.

Drugie porozumienia mińskie zostały przyjęte 12 lutego 2015 roku. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Niemiec, Francji oraz obserwatorzy OBWE. Dokument został podpisany przez Ukrainę, Rosję, OBWE i przedstawicieli samozwańczych Ludowych Republik Doniecka i Ługańska. Porozumienia mińskie zakładają zawieszenie broni w rejonie obwodów donieckiego i ługańskiego, wycofanie z tych terytoriów ciężkiego sprzętu, wymianę jeńców pomiędzy stronami konfliktu i przywrócenie pełnej kontroli Ukrainy nad jej granicą.