font_preload
PL / EN
Alert 6 maja, 2016 godz. 7:00   
REDAKCJA

USA: Nord Stream 2 może podważyć wysiłki Europy na rzecz dywersyfikacji

Nord Stream Nord Stream AG

(Polska Agencja Prasowa)

– Sankcje wobec Rosji muszą zostać podtrzymane do czasu pełnego wypełnienia porozumień mińskich – powiedział w czwartek w Warszawie zastępca sekretarza stanu USA Antony Blinken. Odniósł się także do projektu Nord Stream 2. Jego zdaniem podważyłaby on wysiłki Europy na rzecz dywersyfikacji źródeł energii. Blinken spotkał się z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Blinken podczas wystąpienia w Warszawie wiele miejsca poświęcił NATO i wyzwaniom stojącym przed Sojuszem. Jak podkreślił, właściwa odpowiedź na obecne zagrożenia wymaga odpowiedzialności i zaangażowania każdego z członków Sojuszu.

Według niego Polska zapowiadając zwiększenie wydatków na inwestycje w obronność wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Zastępca Johna Kerry’ego mówił, że odpowiedzialnością całego Sojuszu jest walka z zagrożeniami na wschodzie i południu, a także m.in. zwiększona rotacyjna obecność na wschodniej flance NATO.

Przypomniał, że w czerwcu w ćwiczeniach w Polsce weźmie udział 25 tys. żołnierzy z krajów sojuszniczych, a na szczycie NATO w lipcu w Warszawie członkowie wspólnie wyznaczą kierunki na przyszłość.

Będziemy kontynuowali nasze zaangażowanie za sprawą czterokrotnego zwiększenia nakładów, podnieśliśmy nakłady z 790 mln do 3,4 mld dolarów, dzięki czemu będziemy mogli utrzymywać całą dywizję wraz ze sprzętem w Europie; na wschodniej flance będzie ciężki brygadowy zespół bojowy składający się z 4 tys. żołnierzy, którzy zagwarantują płynną rotacyjną obecność w Europie – zadeklarował Blinken. – W Polsce żołnierze będą obecni każdego dnia – dodał.

Mówił o wsparciu dla Ukrainy. – Kryzys na Ukrainie został wywołany przez Rosję i musi być zakończony przez Rosję poprzez pełne wypełnienie porozumień mińskich – podkreślił. Blinken powiedział, że do tego momentu sankcje wobec Rosji muszą zostać utrzymane.

Zastępca sekretarza stanu USA mówił również o bezpieczeństwie energetycznym. Według niego w 2005 i 2009 r. Europa mogła jedynie przyglądać się, jak Rosja przykręciła Ukrainie kurek z gazem; widmo powtórzenia tego pojawiło się również w 2014 r. Zastępca sekretarza stanu USA podkreślił wagę projektów różnicujących dostawę energii, by żaden kraj nie wykorzystywał surowców jako narzędzia politycznego. Według niego projekty, takie jak Nord Stream 2, „mogłyby podważyć wysiłki Europy na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw”.