font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 3 czerwca, 2016 godz. 11:30   
REDAKCJA

Waszczykowski: Rosja ćwiczy atak nuklearny na Polskę i region

MSZ 2 FOT. ATLANTIC COUNCIL

– 2016 to ważny rok dla Polski, dla NATO i naszej wspólnoty transatlantyckiej – powiedział Minister Waszczykowski w wystąpieniu “Polska i szczyt NATO – wyzwania w zakresie bezpieczeństwa” wygłoszonym na Wrocław Global Forum.

– Jako najsilniejszy Sojusz na świecie musimy być zdeterminowani do działania – zaapelował szef MSZ, zapewniając, że podczas Szczytu NATO w Warszawie Polska będzie dążyła do przyjęcia przez Sojusz decyzji obejmujących wszystkie stojące przed nim wyzwania. – Złożona sytuacja u naszych bram wymaga zdecydowanych odpowiedzi – oświadczył minister Waszczykowski, dodając, że „symptomy zagrożeń dla bezpieczeństwa dostrzegamy na północy, wschodzie i na południu naszych granic”.

W kontekście stosunków z Rosją minister Witold Waszczykowski wyraził obawy przed agresywną aktywnością wojskową tego kraju w regionie Europy Wschodniej i Morza Bałtyckiego. – Jako minister spraw zagranicznych mam głębokie przekonanie, że związki między państwami powinny opierać się na wzajemnym zaufaniu zrozumieniu i poczuciu, że nasi sojusznicy czują się bezpiecznie. Tymczasem Rosja kontynuuje działania wojskowe na Ukrainie, u naszych bram rozbudowuje zdolności hybrydowe, a podczas ćwiczeń wojskowych symuluje atak nuklearny na nasz region. Nie możemy tego zaakceptować – zadeklarował minister Waszczykowski, podkreślając jednocześnie, iż „dialog z Rosją, choć istotny, nie może stać w sprzeczności z bezpieczeństwem naszych granic i obywateli”.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych