Wołejko: Zmiana w prawie zamówień publicznych to tylko kosmetyka

16 kwietnia 2014, 08:51 Drogi

– Wchodząca w życie 16 kwietnia nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, podwyższająca z 14 tys. euro do 30 tys. euro wartość zamówienia, powyżej której trzeba ją stosować, jest zmianą o bardzo ograniczonym charakterze – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

W jego opinii w sytuacji gdy w zasadzie cała obecna ustawa dotycząca zamówień publicznych powinna być napisana od nowa, nowela odnosząca się do progów jej stosowania to zaledwie niewielka kosmetyka. Jednak, jak się okazuje, nawet ona zajęła ustawodawcy pół roku. Być może był to efekt kumulacji prac w sejmowej podkomisji, gdzie rozpatrywano równolegle kilka projektów. Trudno jednak pozbyć się myśli, że skoro w sumie tak drobna zmiana wymagała aż sześciu miesięcy prac, to przygotowanie od podstaw nowego Prawa zamówień publicznych może okazać się zadaniem ponad siły ustawodawcy.

Tymczasem nadarza się idealna okazja do gruntownej rewizji przepisów, a mianowicie konieczność wdrożenia przyjętych na początku tego roku dyrektyw unijnych.

– Kluczowa zmiana, którą niesie za sobą prawo europejskie, to rezygnacja z kryterium ceny na rzecz jakości wykonania i długookresowych kosztów użytkowania – ocenia dalej Wołejko. – W Polsce ponad 9 na 10 przetargów rozstrzyga się właśnie na podstawie najniższej ceny. Poza tym warto przypomnieć, że unijny ustawodawca dąży też do pełnej elektronizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz ograniczenia formalności.

To bardzo słuszne działania, dlatego też powinniśmy jak najszybciej wdrożyć te dyrektywy do polskiego prawodawstwa.

– Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc – zamiast kolejnych nieczytelnych, podatnych na błędy i niekorzystne zmiany nowelizacji przepisów – napisanie nowej ustawy, która będzie zgodna z unijnym prawem. Co ważne, powinna być przygotowana z uwzględnieniem modelu UE+0, czyli bez wprowadzania żadnych dodatkowych wymogów ponad to, co nakazuje unijna regulacja – kończy Wołejko.