1.08.2013 ALERT

1 sierpnia 2013, 09:47 Alert

ENERGETYKA

Litwa negocjuje nową umowę gazową z Rosją

(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Lietuvos Dujos rozmawia z Gazpromem na temat przedłużenia kontraktu na dostawy gazu, który wygasa w 2015 roku. Wilno chce zmniejszyć ilość dostarczanego gazu i obniżyć jego cenę. Jednocześnie Litwini rozmawiają z Norwegami o możliwości zakupu surowca w celu zmniejszenia zależności od dostaw z Rosji. Ponadto chcą, by na terenie Litwy działał amerykański Chevron, który jest zainteresowany poszukiwaniem gazu łupkowego w tym kraju. Poza tym trwa budowa terminala LNG w Kłajpedzie. Ma rozpocząć pracę w przyszłym roku.

BP dalej płaci za wyciek w Zatoce Meksykańskiej

(PAP/JOANNA DOBOSZ)

Brytyjski koncern BP po raz kolejny podniósł – tym razem o 1,4 mld dolarów – kwotę podpisaną na poczet potencjalnych odszkodowań w związku wyciekiem ropy z morskiej platformy wiertniczej Deepwater Horizon. Do wypadku doszło w 2010 roku. Według spółki, łączne koszty mogą przekroczyć 42 mld dolarów. Samo odszkodowanie ma pochłonąć około 9,6 mld dolarów i jest przedmiotem pozwu zbiorowego przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli przez wyciek. Do tej sumy należy dodać wydatki z tytułu usuwania skutków wycieku. Spółka nie rezygnuje jednak z walki o zmniejszenie odszkodowań – jej zdaniem nie wszystkie wypłacone już kwoty były należne, dlatego firma zamierza odzyskać te pieniędzy. Według BP, wiele przedsiębiorstw próbuje wykorzystać sytuację i obciążyć koncern stratami niewynikającymi z katastrofy.

Chiny planują politykę klimatyczną

(REUTERS/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Chiny planują zainwestować 2,3 miliarda dolarów w projekty związane z oszczędnością energii i redukcją emisji gazów cieplarnianych – informuje agencja Reutersa. Plan, który zaaprobowała chińska Rada Państwa zakłada dodatkowe dofinansowanie sektora energii odnawialnej oraz przedsięwzięć mających  na celu zwiększenie wydajności energetycznej. Postanowienia wyznaczone przez Pekin są ambitne i zakładają redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 40-45% do 2020 roku. Kolejnym pomysłem jest rozszerzenie handlu limitami na emisję CO2 o kolejne miasta co pozwoli stworzenie jednolitego krajowego rynku.

Abordaż LNG

(ARGUS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Na początku sierpnia ma się odbyć pierwszy transfer LNG ze statku do statku w pobliżu terminala Montoir we Francji. Dostawa gazu z Nigerii ma tam dotrzeć 7 sierpnia.

 

INFRASTRUKTURA

PKP Cargo widzi możliwość porozumienia się

(www.pkp-cargo.pl)

W PKP Cargo odbyły się 31.07 negocjacje z udziałem mediatora, których celem jest uzgodnienie kształtu Paktu Gwarancji Pracowniczych dla pracowników PKP Cargo w związku z planowanym debiutem giełdowym spółki. (…)– Jesteśmy gotowi do dalszego dialogu i widzimy możliwość zwiększenia pakietu korzyści dla pracowników – mówi Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo.

Nowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu 24 godzin

(www.gddkia.gov.pl)

W ciągu 24 h kierowcy skorzystają z sześciokilometrowego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Ekspresowa droga od węzła Konotopa na granicy Warszawy do al. Krakowskiej odciąży mieszkańców Piastowa i Ursusa a kierowcom pozwoli na sprawniejszą podróż w kierunku Wrocławia lub Krakowa skracając ja o blisko pół godziny.

Pierwsze wypłaty dla poszkodowanych przez Alpine

(www.gddkia.gov.pl)

Poznański Oddział GDDKiA  wypłacił już ponad 14 mln zł trzem podwykonawcom poszkodowanym przy budowie S5 i dk 36. Wszystkie wnioski złożone przez poszkodowanych przedsiębiorców zostaną zweryfikowane do końca sierpnia br. Na podstawie art. 647 1 Kodeksu Cywilnego (w ramach tzw. solidarnej odpowiedzialności) GDDKiA oddział w Poznaniu, wypłacił należności dla trzech podwykonawców.

Przygotowania do przejazdów na Przystanek Woodstock

(www.plk-sa.pl)

Tysiące fanów muzyki przyjadą pociągami na „XIX Przystanek Woodstock”. PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Straż Ochrony Kolei współpracują z organizatorami w obsłudze logistycznej i zapewnieniu bezpieczeństwa osobom udającym się na imprezę. W dniach 1-3 sierpnia 2011 r. w Kostrzynie n/Odrą odbędzie się XIX Przystanek Woodstock, na który pociągami z całego kraju przybędą dziesiątki tysięcy fanów muzyki.

Dworzec w Radomiu otwarty dla podróżnych

(www.pkpsa.pl)

Modernizacja radomskiego dworca dobiegła końca. Od 31.07 pasażerowie mogą korzystać z wyremontowanego, nowoczesnego obiektu. Prace objęły nie tylko kompleksową modernizację budynku, ale również odnawianie placu przydworcowego. Roboty budowlane objęły zakresem m.in.: wymianę instalacji (m.in. elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej), wykonanie instalacji SAP i DSO, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Płyty z Festiwalu Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” bezpłatnie w kasach KM na Dworcu Warszawa Wschodnia

(www.mazowieckie.com.pl)

Od 19 do 21 lipca w Czeremsze odbywał się XVIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza”. Jest to jedna z najlepszych folkowych imprez w Polsce. W tym roku na festiwalu bawiło się blisko 4000 fanów muzyki folk z Polski i zagranicy. Zagrali artyści z Polski, Albanii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Wnioski o izolację akustyczną mieszkań w OOU – tylko do 3 sierpnia

(www.lotnisko-chopina.pl)

Do 3 sierpnia właściciele nieruchomości położonych na terenie Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Chopina mogą starać się o świadczenia od operatora lotniska, m.in. o sfinansowanie izolacji akustycznej. Obszar Ograniczonego Użytkowania utworzony został w sierpniu 2011 r. uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak