ENERGETYKA
Umowa LNG z Katarem będzie jedną z najdroższych na świecie
(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Agencja Reuters donosi, że zaplanowane na 2015 rozpoczęcie dostaw LNG z Kataru do Polski będzie się wiązało z kosztami o jedną trzecią większymi, niż dostawy z Rosji. Polacy z PGNiG zobowiązali się w 2009 roku do zakupów 1 miliona ton LNG rocznie przez 20 lat za cenę indeksowaną z ceną ropy naftowej. Obecnie ceny LNG na rynku spotowym są dużo niższe. Jeżeli budowa terminala LNG dodatkowo się opóźni, koszty będą jeszcze większe. Polska będzie musiała renegocjować umowę z Katarczykami, którzy mogą się nie zgodzić na nowe warunki, sprowadzać surowiec poprzez swapy na rynku europejskim lub czekać na budowę połączenia gazowego z Litwą i tamtejszego terminala w Kłajpedzie.
Będzie nowy projekt ustawy o OZE?
(RZECZPOSPOLITA/CIRE)
Powstaje nowa wersja projektu ustawy od odnawialnych źródłach energii, w której mogą się pojawić regulacje wprowadzające akcje na nowe moce w odnawialnych źródłach energii – informuje „Rzeczpospolita”. Według „Rzeczpospolitej” tego rodzaju rozwiązania funkcjonują m.in. w Holandii i Włoszech. Gazeta zwraca jednocześnie uwagę, że swój system wsparcia dla OZE planują zmienić również Niemcy, a zamiany mają doprowadzić do ograniczenia wysokich kosztów produkcji energii z tego typu źródeł obciążających odbiorców końcowych.
Dziś w PE głosowanie na raportem Jerzego Buzka
(RZECZPOSPOLITA/CIRE)
Dzisiaj w Parlamencie Europejskim ma się odbyć głosowanie nad raportem Jerzego Buzka na temat budowy wspólnego unijnego rynku energetycznego – donosi „Rzeczpospolita” i zwraca uwagę, że europarlamentarzyści mają sie zająć między innymi kwestią mechanizmów kształtowania cen gazu. Jak relacjonuje dziennik, w sprawozdaniu, które zostanie przedstawione dziś w PE znalazł się zapis wzywający kraje unijne oraz Komisję Europejską do przeprowadzenia przeglądu wszystkich umów gazowych opartych na przestarzałych mechanizmach ustalania cen, w szczególności na zasadzie indeksacji cen ropy. Jednocześnie w sprawozdaniu KE zostanie wezwana do pomocy w ocenie możliwości renegocjacji takich umów. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że zapis ten uderza w Gazprom, który opiera zdecydowaną większość swoich umów na indeksacji ceny gazu w oparciu o ceny ropy naftowej. Dziennik przypomina również, że sprawą indeksacji cen gazu w oparciu o ropę zajęła się już Komisja Europejska, która w śledztwie przeciwko Gazpromowi wskazała między innymi, że taka formuła cenowa zaburza właściwe funkcjonowanie rynku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
BP odkryło gaz w delcie Nilu
(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)
British Petroleum odkryła “znaczne zasoby gazu” w wodach Nilu w Egipcie. Firma ma niebawem podać bardziej szczegółowe informacje na temat odkrycia. Od zamachu stanu z 3 lipca firmy energetyczne ograniczyły działalność na terenie Egiptu. Pomimo to, BP udało się odkryć nowe złoża.
Szefowie ENI i GDF Suez lobbują przeciwko OZE w Parlamencie Europejskim
(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)
Gerard Mestrallet, dyrektor GDF Suez i Paolo Scaroni, dyrektor ENI mają przedstawić propozycje reformy systemu wsparcia energetyki w Unii Europejskiej podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim. Ich zdaniem bezpieczeństwo energetyczne Europy jest zagrożone przez nazbyt szczodre subsydia dla sektora energii odnawialnej. Uważają, że ten model jest nie do utrzymania a OZE nie potrzebują już wsparcia publicznego. Oficjele będą reprezentować siedem innych firm: Enel, E.on, RWE, GasTerra, Iberdola, Gas Natural i Vattenfall. Będą lobbować za rezygnacją z nowych celów klimatycznych po 2020 roku oraz wprowadzeniem rynku mocy.
INFRASTRUKTURA
Wpływy z fororadarów zasilą KFD
(www.pkd.org.pl)
Komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia kilku poselskich projektów ustaw przyjęła sprawozdanie z prac, w którym proponuje, by wpływy z kar nakładanych przez ITD na podstawie wskazań fotoradarów od 1 stycznia 2014 r. zasilały Krajowy Fundusz Drogowy. Mają być przeznaczane na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na drogach krajowych i na budowę lub przebudowę dróg krajowych.
Modernizacja śródmiejskich ulic w Warszawie
(www.edroga.pl)
Nowe chodniki, dwa ronda, pasy i drogi rowerowe powstaną na ul. Świętokrzyskiej i Kopernika. Rozpoczyna się pierwszy etap modernizacji tych śródmiejskich ulic – na odcinku od ul. Nowy Świat do Tamki. Ulica Świętokrzyska to niemal w całości plac budowy centralnego odcinka II linii metra. Ale rozkopane dziś chodniki i jezdnia będą dla tej ulicy początkiem przemiany. Po zakończeniu budowy, gdy znikną wykopy i płoty, ul. Świętokrzyska zamieni się w estetyczną i przyjazną pieszym śródmiejską ulicę.
Inwestycje drogowe w Mysłowicach
(www.edroga.pl)
Remont drogi wojewódzkiej nr 934, ostatni etap budowy ronda na ul. Pukowca oraz bieżące remonty dróg to inwestycje drogowe, które prowadzone są w Mysłowicach. Ponad 790 tysięcy zł. będzie kosztowała naprawa najbardziej uszkodzonych odcinków drogi nr 934. Remont obejmie sfrezowanie istniejącej powierzchni asfaltowej i położenie nowej warstwy wyrównawczej oraz ścieralnej na skrzyżowaniach przy ulicach Krakowskiej, Miarki, Robotniczej, Stadionowej, na odcinkach od ulicy Mickiewicza w kierunku południowym.
IV Kongres Mobilności Aktywnej przed nami
(www.edroga.pl)
W dniach 12-13 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo odbędzie się IV Kongres Mobilności Aktywnej, organizowany przez Miasto Gdańsk oraz Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA). Wydarzenie ma na celu wykorzystanie doświadczenia miast, regionów i krajów osiągających największe sukcesy w utrzymywaniu wysokiej jakości życia dzięki przyjęciu odpowiednich zasad kształtowania rozwoju lokalnego oraz optymalnemu wykorzystaniu potencjału aktywnych form mobilności.
KIO podtrzymało decyzję PKP Intercity o odrzuceniu oferty Pesa Bydgoszcz
(www.pkpsa.pl)
Krajowa Izba Odwoławcza podtrzymała decyzję PKP Intercity SA o odrzuceniu oferty Pesa Bydgoszcz SA na zakup 10 nowych lokomotyw spalinowych. Decyzja umożliwia przewoźnikowi kontynuację prac nad kolejnym przetargiem, tak, by jeszcze w 2015 r. lokomotywy mogły poprowadzić pociągi na liniach niezelektryfikowanych. Decyzję PKP Intercity ws. przetargu na zakup nowych lokomotyw spalinowych zaskarżył podmiot, którego oferta w trakcie postępowania została odrzucona.
Nowy członek zarządu CTL Logistics
(CTL Logistics)
Jarosław Król, ekspert ds. łańcucha dostaw, logistyki, planowania oraz optymalizacji procesów i restrukturyzacji przedsiębiorstw dołączył do Zarządu CTL Logistics Sp. z o.o. W firmie odpowiedzialny będzie za logistykę kontraktową. W swoim zawodowym dorobku posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwami działającymi na międzynarodowych rynkach. Od przeszło dwudziestu lat jest związany zawodowo z sektorem logistyki i FMCG.
Rekordowy sierpień
(www.airport.gdansk.pl)
Samoloty z Gdańska latają pełne jak nigdy! 86,6 proc. – tyle w sierpniu wyniosło przeciętne obłożenie rejsów wykonywanych z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. To najlepszy wynik w historii lotniska. Niektóre samoloty startowały z większą liczbą pasażerów, niż miały foteli na pokładzie. Przeciętne obłożenie ponad 100 proc. zanotowano w sierpniu na połączeniach do Lublina (101,4 proc.), Glasgow (101,0 proc.), Dublina (102,8 proc.) i Cork (103,5 proc.).
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak