11.02.2014 ALERT

11 lutego 2014, 10:02 Alert

ENERGETYKA

Litgas zapewni gaz terminalowi w Kłajpedzie

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Litgas będzie odpowiedzialny za zapewnienie dostaw do terminalu LNG w Kłajpedzie od 2015 roku. Minimalny wolumen to 540 mln m3. Minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz ocenił, że firma ma trudne zadanie zapewnienia dostaw LNG, które będą konkurencyjne do alternatywnych źródeł.

South Stream zostanie uruchomiony do końca 2015 roku?

(OIL&GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ambasador Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czizow ocenił, że pierwsza nitka Gazociągu Południowego mogłaby zostać uruchomiona przed końcem 2015 roku. Rozpoczęcie komercyjnego przepływu gazu zaplanowano na pierwszy kwartał 2016 roku. Roczna przepustowość rury ma wynieść 63 mld m3 w 2018 roku.

Przywrócony eksport gazu z Azerbejdżanu do Turcji

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

W poniedziałek 10 lutego został wznowiony normalny eksport gazu z Azerbejdżanu do Turcji, po piątkowym wstrzymaniu z powodu problemów technicznych w terminalu Sangachal. Bliższych informacji o przyczynach nie podano. Położony 55 km na południe od Baku, terminal Sangachal jest jednym z największych zintegrowanych zakładów przetwarzania ropy naftowej i gazu – obejmuje ponad 500 hektarów. To bardzo ważny węzeł w przemyśle naftowym i gazowym Azerbejdżanu, odbiera, przetwarza, przechowuje i eksportuje ropę naftową i gaz z podmorskich złóż węglowodorów wydobywanych w Azerbejdżanie na Morzu Kaspijskim. Obecnie, jak powiedział jeden z przedstawicieli BP-Azerbejdżan, wszystkie problemy zostały usunięte i gaz jest przesyłany gazociągiem wynoszącym ponad 700 km. z Azerbejdżanu do Turcji przez Gruzję w ilościach przewidzianych umowami międzynarodowymi. BP jest operatorem technicznym podmorskiego pola Shah Deniz, największego w Azerbejdżanie. Rocznie gazociągiem można będzie transportować ponad 8 mld m.sześc. gazu na eksport. W 2012 r. przetransportowano rocznie 4 mld m. sześc., zaś w 2013 r. – 4,7 mld m. sześc.

Korytarz Południowy otwarty dla Iraku

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu zadeklarował, że projekt Południowego Korytarza Gazowego jest otwarty dla irackiego gazu. Dodał, że Irak wyraził wstępne zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu, które ma pozwolić na dostarczenie gazu z regionu kaspijskiego na rynek europejski. Obecnie głównym źródłem surowca będą azerskie złoża Szach Deniz. Do Europy dotrze on poprzez sieć gazociągów – SCP (Gazociąg Południowokaspijski), TANAP (Gazociąg Transanatolijski), TAP (Gazociąg Transadriatycki. Dwa ostatnie dopiero powstaną. W przyszłości gaz będzie mógł pochodzić także z Iraku, Iranu i Kazachstanu.

PetroChina odkryła zasoby gazu konwencjonalnego w basenie Syczuan 

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Chińska korporacja naftowa (China National Petroleum Corporation – CNPC) poinformowała 10 lutego, że firma PetroChina, największy w Azji producent ropy naftowej i gazu, odkryła ogromne złoża konwencjonalnego gazu ziemnego nadającego się komercyjnego wydobycia. Złoża są szacowane na 308,2 mld m. sześc. i znajdują się basenie Syczuan, w południowozachodnich Chinach. Jest to jedno z największych odkryć gazu w tym kraju w ostatniej dekadzie. PetroChina przygotowuje w Syczuanie instalacje wiertnicze, które niebawem będą wydobywać rocznie początkowo 4 mld m. sześc. gazu, a docelowo – 6 mld m.sześc. gazu. CNPC nie podał kosztów tej inwestycji. Największe odkrycie złóż gazu w Chinach miało miejsce w 2001 r. Te złoża, zbadane geologicznie i uznane za nadające się do eksploatacji, znajdują się północnych Chinach, w basenie Ordos, pola Sulige. Według szacunków zawierają 533,7 mld m. sześc. gazu ziemnego. Zapotrzebowanie na gaz w Chinach wynosi około 169 mld m.sześc. rocznie.

W zasobach gazu łupkowego liderem są Chiny

(OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)

Według analityków banku Merrill Lynch podanych 7 lutego b.r., największe zasoby gazu łupkowego znajdują się w Chinach.  Najnowsze dane dotyczące szacunków zasobów gazu łupkowego nie pozostawiają złudzeń, Europie daleko do czołówki. Analitycy banku wzięli pod uwagę najnowsze dostępne dane. Starali się także uwzględnić wyniki dotychczasowych badań i wierceń. Bezapelacyjnym liderem pod względem potencjalnych zasobów są Chiny. Według najnowszych prognoz mają one około 31-32 bln m. sześc. gazu z łupków. To nieco mniej niż wskazywały wcześniejsze szacunki, które mówiły nawet o 36-40 bln m. sześc. gazu. Na drugim miejscu znalazła się Argentyna. Jej zasoby szacowane są na około 25-26 bln m. sześc. gazu łupkowego.  I to Argentyna, ze względów na niską gęstość zaludnienia, dość sprzyjające warunki klimatyczne, brak przeszkód naturalnych w budowie potrzebnej infrastruktury jest przez analityków Merrill Lynch uważana za kraj, który najszybciej po USA może stać się łupkowym gigantem. Na trzecim miejscu jest Algieria. Jej zasoby szacowane są na około 23-24 bln m. sześc. gazu, jeszcze trzy lata temu szacowano, że zasoby gazu łupkowego w Algierii wynoszą około 6,5 bln m. sześc. surowca. Kolejne miejsca zajmują trzy kraje Ameryki Północnej: USA, Kanada i Meksyk. Amerykanie mają zasoby udokumentowane ( nie zaś jak wszystkie pozostałe kraje – szacowane) i nadające się do wydobycia wielkości 21 bln m. sześc., Kanadyjczycy – 17 bln m. sześc., a Meksykanie – 16 bln m. sześc. surowca. Kolejne cztery miejsca przypadły Australii, RPA, Rosji i Brazylii.

INFRASTRUKTURA

Nowe rozporządzenia wzmacniające bezpieczeństwo na kolei

(Ministerstwo Infrastruktury)

Wicepremier, minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska podpisała rozporządzenia, które regulują zasady pracy maszynistów: rozporządzenie w sprawie licencji maszynisty oraz rozporządzenie w sprawie świadectwa maszynisty. – Podpisane dziś rozporządzenia będą miały wpływ na jakość szkolenia i umiejętności maszynistów. Przewidują one więcej godzin szkoleń, a do tego ujednolicone standardy i programy wprowadzą ład i porządek w szkoleniach maszynistów. Ważne żeby maszyniści mieli ten sam poziom wiedzy i umiejętności bez względu na to, jaka spółka lub przewoźnik ich zatrudnia. To duża zmiana, która poprawi bezpieczeństwo na torach – mówi Zbigniew Klepacki, wiceminister infrastruktury.

Przebudowa ul. Dworcowej w Toruniu

(edroga.pl/ MZD w Toruniu)

Budowa mostu drogowego w Toruniu zapoczątkowała kolejne inwestycje, zmieniając układ komunikacyjny miasta. Należy do nich przebudowa ul. Dworcowej. Inwestycja jest podzielona na dwa etapy. Toruńscy drogowcy podpisali umowę na realizację jednego z nich. Chodzi o połączenie ul. Dworcowej z ul. Wielki Rów. Jego budową zajmie się firma PRD Lipno. Roboty potrwają do końca czerwca i będą kosztowały  ponad 761 tys. zł. Drugi etap przebudowy jest w trakcie realizacji. Obejmuje on odcinek o dł. 503 m od ul. Kościuszki do Trasy Średnicowej. Wykonawcą robót jest firma Strabag, która rozpoczęła już prace rozbiórkowe i układanie kanalizacji deszczowej. Prace potrwają do końca lipca, a ich koszt to ponad 5 mln zł.

Nowa zajezdnia tramwajowa w Olsztynie

(edroga.pl/UM Olsztyn)

Władze Olsztyna podpisały umowę na wykonanie zajezdni tramwajowej przy ul. Kołobrzeskiej. Konsorcjum firm Budimex SA i KZN Rail Sp. z o.o. zobowiązało się, że w ciągu 1,5 roku wybuduje zajezdnię na 18 wagonów tramwajowych. Zawarty kontrakt jest na zasadach „zaprojektuj i wybuduj”. Na prace projektowe wykonawca ma nie więcej niż pół roku. Pozostały czas to okres realizacyjny. Zakończenie realizacji zadania przewidziane jest w sierpniu 2015 r. Środki na realizację umowy pochodzą ze środków własnych (15%) i środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007 – 2013 (85%).

Załóż odblask motocyklisto

(UM Warszawy)

Zarząd Dróg Miejskich zainaugurował kampanię społeczną „Załóż odblask” skierowaną do motocyklistów. To już trzecia kampania społeczna ZDM skierowana do uczestników ruchu drogowego w ramach Dekady Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020. Rok 2012 był poświęcony pieszym, 2013 rowerzystom a w 2014 r. skupimy się na motocyklistach zachęcając ich do poprawy swojej widoczności na drodze. Kampanię wsparły policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa i Inspekcja Transportu Drogowego, instytucje, organizacje pozarządowe i ich partnerzy. Ambasada Niemiec objęła kampanię patronatem honorowym, bo twórcami pierwszego motocykla byli Niemcy: Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach.

Strategia Rozwoju Transportu: czy znajdzie się w niej krakowskie metro?

(KRK Magiczny Kraków)

Trwają konsultacje rządowego projektu Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.). Swoje uwagi zgłosiło Miasto Kraków. Miastu zależy, by w planach znalazła się budowa północnej obwodnicy Krakowa. Władze Krakowa proponują również, by do projektu Dokumentu Implementacyjnego wpisać budowę linii metra w Krakowie na odcinku Wschód-Zachód. Argumentami za realizacją tej inwestycji w perspektywie finansowej 2014 – 2020 są: prognozowana liczba 1,2 mln potencjalnych użytkowników, aktywizacja wschodnich rejonów Krakowa w związku z projektem Kraków – Nowa Huta Przyszłości, czy wreszcie możliwość powiązania metra z Szybką Koleją Aglomeracyjną.

Trójmiasto na właściwym torze

(PKP PLK)

Na 1,5 miesiąca przed terminem zakończenia robót PKP Polskie Linie Kolejowe SA przekazały do eksploatacji zmodernizowane tory prowadzące z Gdańska Oliwy do Gdyni Chyloni. Przed terminem zakończyły się również pozostałe prace na torach wiodących od Pruszcza Gdańskiego do Gdańska Głównego przeprowadzone w ramach modernizacji magistrali Warszawa – Gdynia. Prace objęły  budowę prawie 100 km torów, montaż 151 rozjazdów, instalację 140 km sieci trakcyjnej. Na dwóch odcinkach inwestycyjnych obejmujących teren lokalnych centr sterowania ruchem kolejowym (LCS) w Gdańsku i w Gdyni zmodernizowano 18 mostów i wiaduktów.

Wojna o tramwaje na Trakcie Królewskim w stolicy

(Rynek Kolejowy/Transport Publiczny)

Temat budowy linii tramwajowej na Trakcie Królewskim w Warszawie powrócił za sprawą rankingu, który na zamówienie ratusza przygotowała międzynarodowa firma analityczna. Pokazuje on kolejność, w jakiej powinna rozwijać się sieć tramwajowa w mieście do 2040 r.

Ranking przygotowany został przez firmę CH2M HILL. W pierwszej piątce obok linii na Gocław czy do Wilanowa znalazła się „Droga Królewska”. To około 6 km torów od pl. Unii Lubelskiej przez Bagatelę i od pl. Zbawiciela przez al. Wyzwolenia do Al. Ujazdowskich, dalej pl. Trzech Krzyży, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Miodową, Bonifraterską do ul. Międzyparkowej i Andersa. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 63,5 mln zł.

Dodatkowe środki ochrony lotów do Rosji

(Lotnisko Chopina)

Decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego od 6 lutego obowiązują dodatkowe środki ochrony na loty z Polski do portów lotniczych położonych na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ma to związek z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Sochi. Dodatkowe procedury mogą wydłużyć czas kontroli bezpieczeństwa. Dlatego zaleca się, aby pasażerowie podróżujący do Rosji przybywali na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem. Zasady będą obowiązywać do czasu zakończenia Igrzysk Olimpijskich tj. do 23 lutego br.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak