icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

14.08.2013 ALERT

ENERGETYKA

Czy wybory do PE mogą zmienić proporcje między europosłami popierającymi i zwalczającymi wydobycie gazu łupkowego?

(DEFENCE24/WOJCIECH JAKÓBIK)

Na łamach portalu Defence24.pl Ewelina Zygadło analizuje możliwość zmiany układu sił w Parlamencie Europejskim po zbliżających się wyborach. Ich wynik będzie miał wpływ na stanowisko Unii Europejskiej w sprawie eksploatacji gazu łupkowego. Zdaniem autorki tekstu należy spodziewać się zintensyfikowanego pośredniego i bezpośredniego lobbingu Rosjan przeciwko wydobyciu gazu łupkowego na terenie Unii. W jej opinii przedstawiciele Ruchu Palikota (RP)są jedyną partią „antyłupkową” w Polsce o czym świadczą liczne wypowiedzi jej przedstawicieli cytowane przez Zygadło oraz ich współpraca z Głosem Rosji, będącym tubą propagandową Kremla. Reprezentacją RP w PE będzie partia Europa+. Większość jej przedstawicieli wypowiada się krytycznie o obecnej polityce energetycznej Warszawy. Zdaniem autorki tekstu wybory do PE mają być dźwignią do wyborów parlamentarnych dla ludzi Europa+. Ewentualny sukces zapewni im wydatny wpływ na polską energetykę. Ich krytyczne stanowisko w sprawie gazu łupkowego i entuzjastyczne w sprawie polityki klimatycznej jest zbieżne z interesami Rosjan. Z tego powodu, według Zygadło, należy się spodziewać zmasowanego lobbingu w Warszawie i Brukseli przeciwko gazowi łupkowemu. „Będziemy zatem świadkami działań lobbyingowych w Brukseli, czarnego PR wobec gazu łupkowego, opłacania organizacji ekologicznych, czy cichego wparcia dla partii o zbieżnym nastawieniu” – pisze Ewelina Zygadło.

PGE GiEK podpisało aneks do umowy na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole

(CIRE)

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisało 13 sierpnia 2013 r. Aneks nr 3 do umowy z Rafako oraz Polimeksem-Mostostalem i Mostostal Warszawa na budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole.  PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarła również umowę z Kompanią Węglową na dostawy węgla kamiennego w latach 2018 – 2038 na potrzeby nowych bloków w Elektrowni Opole.

Bułgarzy chcą pięciokrotnego wzrostu krajowego wydobycia gazu ziemnego

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor Bulgartransgaz – operatora bułgarskiego systemu przesyłu gazu (GTS) – przedstawił krajowej komisji do spraw regulacji energetyki i gospodarki wodnej (DKEVR) plan 10-letni rozbudowy GTS-u w Bułgarii. Uwzględnia on prawie pięciokrotny wzrost wydobycia gazu ziemnego z istniejących złóż. W 2013 roku wyniesie ona około 250 mln m3, w 2015 sięgnie 1300 mln m3 a w 2025 ma osiągnąć poziom 1520 mln m3. W zwiększaniu wydobycia ma pomóc eksploracja złóż na Morzu Czarnym. Bułgaria planuje także rozbudowę interkonektora z Grecją.

Nowe porozumienie Rosji i Azerbejdżanu

(PAP/JOANNA DOBOSZ)

Rosyjska kompania naftowa Rosnieft i Państwowa Kompania Naftowa Azerbejdżanu (GNKAR) podpisały we wtorek porozumienie, dotyczące warunków ich dalszej współpracy. „Nasze interesy w tej sferze są zgodne. Od aktywnego współdziałania i koordynacji naszych starań bardzo wiele będzie zależeć w dziedzinie energetycznej w regionie” – powiedział azerski prezydent, Ilham  Alijew, tuż po sygnowaniu umowy. Z kolei prezydent Rosji, Władimir Putin liczy na długoletnią współpracę obu państw w sferze energetyki. Rosnieft razem ze spółką GNKAR chcą utworzyć przedsiębiorstwo, które zajęłoby się poszukiwaniem, wydobyciem oraz sprzedażą ropy naftowej i gazu ziemnego. Wtorkowe porozumienie zakłada również wymianę aktywów, transakcje swapowe, współpracę w dziedzinie marketingu, a także wspólne wykorzystywanie wielu obiektów infrastruktury.

Putin przegrał z azerskim sektorem naftowym

(OIL PRICE/TREND/DEFENCE24/WOJCIECH JAKÓBIK)

Joao Peixe z Oilprice.com ocenia, że wizyta Władimira Putina w Baku, miała w założeniu doprowadzić do ustępstw SOCAR-u na rzecz Rosnieftu. Skutkiem rozmów była jedynie „mglista umowa o współpracy”. Zdaniem Peixe oznacza to, że Azerowie nie poddali się presji Rosjan i będą kontynuować niezależną politykę energetyczną w sektorze naftowym. Nie pomogła nawet obecność dyrektora Rosnieftu Igora Sieczyna. Świadczy o tym opinia Rosjan, którzy stwierdzili, że Baku proponowało tak wysokie ceny za udziały w ich naftowych projektach, że Rosnieft nie mógł się na nie zgodzić i zrezygnował. Rosnieft nie rezygnuje jednak z zaangażowania w azerski sektor gazowy. Sygnalizuje zainteresowanie udziałami w złożach Szach Deniz 2, które w założeniu mają dostarczać gaz dla Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) i dalej do Gazociągu Transadriatyckiego (TPA), który doprowadzi go na rynek europejski i zdywersyfikuje portfel dostaw w Europie Południowej. Udział Rosjan w Szach Deniz II może utrudnić realizację tego założenia. W realizacji tego celu może pomóc joint venture założone przez Rosnieft i SOCAR, o którym ciekawie pisze Piotr Maciążek z Defence24.

Afera korupcyjna w algierskiej energetyce

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Algeria jest przekonana, że uda jej się odzyskać pieniądze zdefraudowane w aferze korupcyjnej przez ministra energetyki Chakiba Khellila – donosi United Press International. Sprawa związana jest z oskarżeniami o  branie łapówek  przez byłego już ministra w trakcie negocjacji pomiędzy agierską spółką Sonatrach a włoskim przedsiębiorstwem energetycznym Eni. W oświadczeniu opublikowanym za pośrednictwem państwowego serwisu prasowego, władze Algierii poinformowały o wydaniu międzynarodowego nakazu aresztowania Khellila, jego żony oraz dwóch synów, którzy również mogą być zamieszani w całą sprawę. Zdaniem władz w Algierze wysokość osiągniętych przez Khellila korzyści  może sięgać nawet 200 milionów dolarów.

INFRASTRUKTURA

Nowa propozycja PKP Cargo dla pracowników spółki

(www.pkp-cargo.pl)

165 mln zł premii prywatyzacyjnej oraz 4-letnia gwarancja zatrudnienia dla pracowników Grupy PKP Cargo Logistics – to główne propozycje nowego, jeszcze bardziej korzystnego Paktu Gwarancji Pracowniczych zaproponowanego przez zarząd PKP Cargo. Ponadto zgodnie z postulatami strony społecznej, związki zawodowe będą miały prawo do desygnowania jednego członka zarządu PKP Cargo i trzech członków Rady Nadzorczej. Wydłużono także okres obowiązywania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP).

Etihad inwestorem strategicznym dla PLL Lot?

(www.prtl.pl)

Temat jest zbyt ważny, aby odnieść się do niego dopiero w piątkowym komentarzu tygodnia. Jak podał niedawno Aviation Week zaawansowane są już rozmowy pomiędzy polskim Ministerstwem Skarbu, PLL LOT i liniami Etihad w sprawie udziału tego przewoźnika w prywatyzacji LOT-u. Zainteresowani odmówili Aviation Week komentarza, ale informacja wydaje się być bardzo prawdopodobna. W artykule jest mowa o nabyciu udziałów mniejszościowych – na poziomie 49%.

Remont autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Chorzowem

(www.gddkia.gov.pl)

Po 12. latach nieprzerwanego użytkowania autostrady A4, GDDKiA przystępuje do planowanej wymiany jej górnej nawierzchni. Będzie to pierwszy w historii działalności katowickiego Oddziału GDDKiA tak poważny remont nawierzchni odcinka o długości ponad 4 km tej autostrady. Warto przypomnieć, że autostradą A4 pomiędzy Katowicami a Chorzowem przejeżdża średnio ponad 50 tys. pojazdów na dobę.

Przed wyjazdem na długi weekend skorzystaj z informacji GDDKiA

(www.gddkia.gov.pl)

Przed nami Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i długi sierpniowy weekend, a więc czas wzmożonych podróży. GDDKiA przypomina, że 14 sierpnia w godzinach od 18.00 do 22.00, a 15 sierpnia w godzinach od 8.00 do 22.00, w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t. Przed wyruszeniem w podróż zachęcamy do skorzystania z infolinii GDDKiA 19 111.

15-16 sierpnia: zmiany w komunikacji

(www.ztm.waw.pl)

Pasażerowie, którzy będą chcieli skorzystać z komunikacji miejskiej w Warszawie w dniach 15 i 16 sierpnia powinni się przygotować na zmiany w jej funkcjonowaniu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami. Wprowadzone zostaną zarówno zmiany rozkładów jak i zmiany tras niektórych linii. Zmiany rozkładów wynikają przede wszystkim z konieczności dostosowania poziomu obsługi komunikacyjnej do zmniejszonego zainteresowania korzystaniem z komunikacji.

Kontrolerzy ZTM – profesjonalni w każdym calu

(www.ztm.waw.pl)

W związku z artykułem opublikowanym przez jedną z gazet, dotyczącym rzekomo brutalnego potraktowania cudzoziemki bez biletu, Zarząd Transportu Miejskiego przedstawia oficjalne stanowisko w tej sprawie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami. 1. Interpelacja radnego, na którą powołuje się autor tekstu, dotarła do ZTM dopiero 8 sierpnia ok. godz. 14.45. 2. Kontrolą biletów w środkach komunikacji miejskiej w Warszawie zajmują się wyłącznie kontrolerzy ZTM.

Powitanie Pendolino we Wrocławiu

(www.pkpsa.pl)

Ponad 4 tys. osób powitało pierwszy z 20 zakupionych pociągów Pendolino. Nowoczesny skład zespołowy w samo południe wjechał na peron 3. wrocławskiego Dworca Głównego. Tam czekała na niego zgromadzona publiczność oraz władze spółek Grupy PKP, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych. Wszystkim towarzyszyła duża grupa mediów. Do oglądania udostępniono 2 wagony oraz kabinę maszynisty.

Dziewięć ciekawostek o przewozie Pendolino do Polski

(www.pkp-cargo.pl)

Prezentujemy logistykę od kuchni, czyli garść zakulisowych informacji jak PKP Cargo zorganizowało przewóz Pendolino do Polski. PKP Cargo  w dniach 9-12 sierpnia zrealizowało przewóz pierwszego składu Pendolino dla PKP Intercity. Spółka otrzymała także zlecenie na kolejne przewozy Pendolino, które będą realizowane przez PKP Cargo samodzielnie na terenie trzech krajów, tj. Austrii, Czech i Polski. Zgodnie z życzeniem PKP Intercity skład miał zostać dostarczony  12 sierpnia do stacji Wrocław Główny Osobowy.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Czy wybory do PE mogą zmienić proporcje między europosłami popierającymi i zwalczającymi wydobycie gazu łupkowego?

(DEFENCE24/WOJCIECH JAKÓBIK)

Na łamach portalu Defence24.pl Ewelina Zygadło analizuje możliwość zmiany układu sił w Parlamencie Europejskim po zbliżających się wyborach. Ich wynik będzie miał wpływ na stanowisko Unii Europejskiej w sprawie eksploatacji gazu łupkowego. Zdaniem autorki tekstu należy spodziewać się zintensyfikowanego pośredniego i bezpośredniego lobbingu Rosjan przeciwko wydobyciu gazu łupkowego na terenie Unii. W jej opinii przedstawiciele Ruchu Palikota (RP)są jedyną partią „antyłupkową” w Polsce o czym świadczą liczne wypowiedzi jej przedstawicieli cytowane przez Zygadło oraz ich współpraca z Głosem Rosji, będącym tubą propagandową Kremla. Reprezentacją RP w PE będzie partia Europa+. Większość jej przedstawicieli wypowiada się krytycznie o obecnej polityce energetycznej Warszawy. Zdaniem autorki tekstu wybory do PE mają być dźwignią do wyborów parlamentarnych dla ludzi Europa+. Ewentualny sukces zapewni im wydatny wpływ na polską energetykę. Ich krytyczne stanowisko w sprawie gazu łupkowego i entuzjastyczne w sprawie polityki klimatycznej jest zbieżne z interesami Rosjan. Z tego powodu, według Zygadło, należy się spodziewać zmasowanego lobbingu w Warszawie i Brukseli przeciwko gazowi łupkowemu. „Będziemy zatem świadkami działań lobbyingowych w Brukseli, czarnego PR wobec gazu łupkowego, opłacania organizacji ekologicznych, czy cichego wparcia dla partii o zbieżnym nastawieniu” – pisze Ewelina Zygadło.

PGE GiEK podpisało aneks do umowy na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole

(CIRE)

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisało 13 sierpnia 2013 r. Aneks nr 3 do umowy z Rafako oraz Polimeksem-Mostostalem i Mostostal Warszawa na budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole.  PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarła również umowę z Kompanią Węglową na dostawy węgla kamiennego w latach 2018 – 2038 na potrzeby nowych bloków w Elektrowni Opole.

Bułgarzy chcą pięciokrotnego wzrostu krajowego wydobycia gazu ziemnego

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor Bulgartransgaz – operatora bułgarskiego systemu przesyłu gazu (GTS) – przedstawił krajowej komisji do spraw regulacji energetyki i gospodarki wodnej (DKEVR) plan 10-letni rozbudowy GTS-u w Bułgarii. Uwzględnia on prawie pięciokrotny wzrost wydobycia gazu ziemnego z istniejących złóż. W 2013 roku wyniesie ona około 250 mln m3, w 2015 sięgnie 1300 mln m3 a w 2025 ma osiągnąć poziom 1520 mln m3. W zwiększaniu wydobycia ma pomóc eksploracja złóż na Morzu Czarnym. Bułgaria planuje także rozbudowę interkonektora z Grecją.

Nowe porozumienie Rosji i Azerbejdżanu

(PAP/JOANNA DOBOSZ)

Rosyjska kompania naftowa Rosnieft i Państwowa Kompania Naftowa Azerbejdżanu (GNKAR) podpisały we wtorek porozumienie, dotyczące warunków ich dalszej współpracy. „Nasze interesy w tej sferze są zgodne. Od aktywnego współdziałania i koordynacji naszych starań bardzo wiele będzie zależeć w dziedzinie energetycznej w regionie” – powiedział azerski prezydent, Ilham  Alijew, tuż po sygnowaniu umowy. Z kolei prezydent Rosji, Władimir Putin liczy na długoletnią współpracę obu państw w sferze energetyki. Rosnieft razem ze spółką GNKAR chcą utworzyć przedsiębiorstwo, które zajęłoby się poszukiwaniem, wydobyciem oraz sprzedażą ropy naftowej i gazu ziemnego. Wtorkowe porozumienie zakłada również wymianę aktywów, transakcje swapowe, współpracę w dziedzinie marketingu, a także wspólne wykorzystywanie wielu obiektów infrastruktury.

Putin przegrał z azerskim sektorem naftowym

(OIL PRICE/TREND/DEFENCE24/WOJCIECH JAKÓBIK)

Joao Peixe z Oilprice.com ocenia, że wizyta Władimira Putina w Baku, miała w założeniu doprowadzić do ustępstw SOCAR-u na rzecz Rosnieftu. Skutkiem rozmów była jedynie „mglista umowa o współpracy”. Zdaniem Peixe oznacza to, że Azerowie nie poddali się presji Rosjan i będą kontynuować niezależną politykę energetyczną w sektorze naftowym. Nie pomogła nawet obecność dyrektora Rosnieftu Igora Sieczyna. Świadczy o tym opinia Rosjan, którzy stwierdzili, że Baku proponowało tak wysokie ceny za udziały w ich naftowych projektach, że Rosnieft nie mógł się na nie zgodzić i zrezygnował. Rosnieft nie rezygnuje jednak z zaangażowania w azerski sektor gazowy. Sygnalizuje zainteresowanie udziałami w złożach Szach Deniz 2, które w założeniu mają dostarczać gaz dla Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) i dalej do Gazociągu Transadriatyckiego (TPA), który doprowadzi go na rynek europejski i zdywersyfikuje portfel dostaw w Europie Południowej. Udział Rosjan w Szach Deniz II może utrudnić realizację tego założenia. W realizacji tego celu może pomóc joint venture założone przez Rosnieft i SOCAR, o którym ciekawie pisze Piotr Maciążek z Defence24.

Afera korupcyjna w algierskiej energetyce

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Algeria jest przekonana, że uda jej się odzyskać pieniądze zdefraudowane w aferze korupcyjnej przez ministra energetyki Chakiba Khellila – donosi United Press International. Sprawa związana jest z oskarżeniami o  branie łapówek  przez byłego już ministra w trakcie negocjacji pomiędzy agierską spółką Sonatrach a włoskim przedsiębiorstwem energetycznym Eni. W oświadczeniu opublikowanym za pośrednictwem państwowego serwisu prasowego, władze Algierii poinformowały o wydaniu międzynarodowego nakazu aresztowania Khellila, jego żony oraz dwóch synów, którzy również mogą być zamieszani w całą sprawę. Zdaniem władz w Algierze wysokość osiągniętych przez Khellila korzyści  może sięgać nawet 200 milionów dolarów.

INFRASTRUKTURA

Nowa propozycja PKP Cargo dla pracowników spółki

(www.pkp-cargo.pl)

165 mln zł premii prywatyzacyjnej oraz 4-letnia gwarancja zatrudnienia dla pracowników Grupy PKP Cargo Logistics – to główne propozycje nowego, jeszcze bardziej korzystnego Paktu Gwarancji Pracowniczych zaproponowanego przez zarząd PKP Cargo. Ponadto zgodnie z postulatami strony społecznej, związki zawodowe będą miały prawo do desygnowania jednego członka zarządu PKP Cargo i trzech członków Rady Nadzorczej. Wydłużono także okres obowiązywania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP).

Etihad inwestorem strategicznym dla PLL Lot?

(www.prtl.pl)

Temat jest zbyt ważny, aby odnieść się do niego dopiero w piątkowym komentarzu tygodnia. Jak podał niedawno Aviation Week zaawansowane są już rozmowy pomiędzy polskim Ministerstwem Skarbu, PLL LOT i liniami Etihad w sprawie udziału tego przewoźnika w prywatyzacji LOT-u. Zainteresowani odmówili Aviation Week komentarza, ale informacja wydaje się być bardzo prawdopodobna. W artykule jest mowa o nabyciu udziałów mniejszościowych – na poziomie 49%.

Remont autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Chorzowem

(www.gddkia.gov.pl)

Po 12. latach nieprzerwanego użytkowania autostrady A4, GDDKiA przystępuje do planowanej wymiany jej górnej nawierzchni. Będzie to pierwszy w historii działalności katowickiego Oddziału GDDKiA tak poważny remont nawierzchni odcinka o długości ponad 4 km tej autostrady. Warto przypomnieć, że autostradą A4 pomiędzy Katowicami a Chorzowem przejeżdża średnio ponad 50 tys. pojazdów na dobę.

Przed wyjazdem na długi weekend skorzystaj z informacji GDDKiA

(www.gddkia.gov.pl)

Przed nami Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i długi sierpniowy weekend, a więc czas wzmożonych podróży. GDDKiA przypomina, że 14 sierpnia w godzinach od 18.00 do 22.00, a 15 sierpnia w godzinach od 8.00 do 22.00, w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t. Przed wyruszeniem w podróż zachęcamy do skorzystania z infolinii GDDKiA 19 111.

15-16 sierpnia: zmiany w komunikacji

(www.ztm.waw.pl)

Pasażerowie, którzy będą chcieli skorzystać z komunikacji miejskiej w Warszawie w dniach 15 i 16 sierpnia powinni się przygotować na zmiany w jej funkcjonowaniu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami. Wprowadzone zostaną zarówno zmiany rozkładów jak i zmiany tras niektórych linii. Zmiany rozkładów wynikają przede wszystkim z konieczności dostosowania poziomu obsługi komunikacyjnej do zmniejszonego zainteresowania korzystaniem z komunikacji.

Kontrolerzy ZTM – profesjonalni w każdym calu

(www.ztm.waw.pl)

W związku z artykułem opublikowanym przez jedną z gazet, dotyczącym rzekomo brutalnego potraktowania cudzoziemki bez biletu, Zarząd Transportu Miejskiego przedstawia oficjalne stanowisko w tej sprawie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami. 1. Interpelacja radnego, na którą powołuje się autor tekstu, dotarła do ZTM dopiero 8 sierpnia ok. godz. 14.45. 2. Kontrolą biletów w środkach komunikacji miejskiej w Warszawie zajmują się wyłącznie kontrolerzy ZTM.

Powitanie Pendolino we Wrocławiu

(www.pkpsa.pl)

Ponad 4 tys. osób powitało pierwszy z 20 zakupionych pociągów Pendolino. Nowoczesny skład zespołowy w samo południe wjechał na peron 3. wrocławskiego Dworca Głównego. Tam czekała na niego zgromadzona publiczność oraz władze spółek Grupy PKP, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych. Wszystkim towarzyszyła duża grupa mediów. Do oglądania udostępniono 2 wagony oraz kabinę maszynisty.

Dziewięć ciekawostek o przewozie Pendolino do Polski

(www.pkp-cargo.pl)

Prezentujemy logistykę od kuchni, czyli garść zakulisowych informacji jak PKP Cargo zorganizowało przewóz Pendolino do Polski. PKP Cargo  w dniach 9-12 sierpnia zrealizowało przewóz pierwszego składu Pendolino dla PKP Intercity. Spółka otrzymała także zlecenie na kolejne przewozy Pendolino, które będą realizowane przez PKP Cargo samodzielnie na terenie trzech krajów, tj. Austrii, Czech i Polski. Zgodnie z życzeniem PKP Intercity skład miał zostać dostarczony  12 sierpnia do stacji Wrocław Główny Osobowy.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły