16.04.2014 ALERT

16 kwietnia 2014, 09:51 Alert

ENERGETYKA

Litwa chce powrotu Chevronu

(15MIN/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Litewski rząd zamierza rozpocząć konsultacje z amerykańską spółką Chevron, która niedawno wycofała się z poszukiwania gazu łupkowego na Litwie – informuje portal 15min. Zdaniem Wilna, rozmowy mogłyby dotyczyć kształtowania otoczenia prawnego i regulacyjnego dla poszukiwań i wydobycia tego surowca. Udział amerykańskiego przedsiębiorstwa w tych konsultacjach byłby znaczący, ze względu na doświadczenie i działalność tej spółki w sektorze gazu łupkowego. Według nieoficjalnych źródeł, możliwy termin spotkania pomiędzy przedstawicielami spółki Chevron i litewskiego rządu mogłyby odbyć się pod koniec października 2014 roku.

Łotwa oczekuje przyspieszenia budowy Balticconectora

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po spotkaniu premierów Finlandii i Łotwy, łotewski premier Taavi Roivas ocenił, że strony potrzebują szybkiego porozumienia w sprawie budowy połączenia gazowego Balticconnector oraz terminalu LNG. Powodem ma być konieczność zapewnienia nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego na wypadek problemów z dostawami z Rosji. Uczestnicy spotkania podkreślili, że liczą także na szybką decyzję Komisji Europejskiej w sprawie dofinansowania wspomnianych projektów.

Niemiecki holding RWE wznowił dostawy gazu dla Ukrainy 

(REUTERS/DPA/OIL&GAS)

W miniony wtorek (15 kwietnia) niemiecki koncern energetyczny RWE poinformował, że od tego dnia wznawia dostawy gazu dla Ukrainy zgodnie z umową podpisaną 2012 r. Odbiorcą jest ukraiński koncern państwowy Naftogaz.  Gaz ma być transportowany tranzytem przez terytorium Polski. Wielkość i warunki dostaw zostały określone w pięcioletniej umowie zawartej przez RWE i Naftogaz w 2012 r. Zgodnie z tą umową strona ukraińska ma otrzymywać rocznie 10 mld m.sześc. gazu. RWE rozpocznie dostawy dla Ukrainy po tym, jak Putin zapowiedział, że Rosja wstrzyma przesył gazu stronie ukraińskiej, jeśli Kijów nie ureguluje należności za dotychczasowe dostawy surowca. Gazprom kilkakrotnie podkreślił, że zadłużenie Ukrainy z tego tytułu wynosi 2,2 mld dol., a termin spłaty minął jakiś czas temu.

Memorandum o rewersie gazowym ze Słowacji na Ukrainę

(REUTERS/BIZNESALERT/WOJCIECH JAKÓBIK)

Jak informuje Reuters ze względu na problemy techniczne, które będą musiały zostać dodatkowo omówione Słowacja i Ukraina podpiszą w najbliższych dniach jedynie memorandum o rewersowych dostawach gazu w kierunku wschodnim. Do podpisania ma dojść 28 kwietnia. Bratysława zamierza wykorzystać do tej pory nieużywaną rurę łączącą Wojany na Słowacji z Użhorodem na Ukrainie. Problemem w negocjacjach mogą być prawa Gazpromu do zarządzania główną infrastrukturą przesyłową interkonektora oraz zapisy umowy rosyjskiej firmy ze słowackim Eustreamem, w których może znaleźć się zakaz reeksportu surowca.

Kryzys ukraiński spowodował złe nastroje niemieckich inwestorów

(AFP/TERESA WÓJCIK)

Opublikowane wczoraj ( 15 kwietnia) wyniki badań wykazują, że optymizm niemieckich inwestorów wskutek kryzysu ukraińskiego spadł na poziom najniższy od ośmiu miesięcy.  Indeks zaufania określony przez niemiecki instytut ekonomiczny ZEW spadł o 3,4 pkt i wynosi obecnie tylko 43,2 pkt. Instytut informuje, że jest to najniższy indeks od sierpnia 2013. Na taką ocenę wyrażoną sondażu przeprowadzonym w kwietniu wpłynął kryzys ukraiński, a zwłaszcza jego wpływ na sytuację na niemieckim rynku energii oraz coraz silniejsze poczucie niepewności na tym rynku – poinformował prezes ZEW Klemens Fuest.. Wyniki sondażu są jeszcze w toku dalszego opracowania, m.in., co do oczekiwań niemieckich inwestorów oraz analityków rynku na najbliższą przyszłość.

Gazprom ma prawo wprowadzić przedpłaty i zakręcić kurek z gazem Ukrainie

(REUTERS/AFP/TERESA WÓJCIK/ITAR TASS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Aleksiej Miller szef Gazpromu oznajmił wczoraj komisarzowi UE ds. energetyki Gunterowi Oetingerowi, że rosyjski koncern jest najpewniejszym dostawcą gazu ziemnego na rynek europejski. Tak też będzie w przyszłości – zapewnił Miller swojego rozmówce. Jednak zapewnienia szefa Gazpromu budzą wątpliwości. Wcześniej strona rosyjska ostrzegała kilkakrotnie, że zmniejszy dostawy gazu przesyłane tranzytem przez Ukrainę, jeśli Kijów nie ureguluje swojego zadłużenia wobec Rosji za dotychczasowe dostawy gazu.  Co prawda, przedstawiciele Gazpromu zapewniali także wtedy, że „Szanuja swoje zobowiązania wobec handlowych partnerów”. Jak informuje ITAR TASS, Gazprom zapowiada także, że może wprowadzić system przedpłat za dostawy od maja tego roku. W umowie gazowej z Ukrainą znajduje się zapis, który zastrzega, że jeśli płatność za dostawy nie dociera do siedmiu miesięcy od zrealizowanej usługi, Gazprom ma obowiązek do 16-tego miesiąca po dostawie wprowadzić przedpłaty. W takiej sytuacji, jeśli klient (Kijów) nie zapłaci, firma ma prawo zatrzymać dostawy.

Sankcje nie zaszkodziły interesom BP w Rosji

(REUTERS/OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)

Zachodnie sankcje zastosowane wobec Rosji nie zaszkodziły interesom BP w tym kraju powiedział w miniony wtorek (15 kwietnia) szef koncernu Bob Dudley. Dudley miał pewne problemy na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BP w zeszłym tygodniu. Niektórzy kwestionowali duże inwestycje w wydobycie ropy w Rosji w czasie najpoważniejszego konfliktu Wschód-Zachód od zakończenia zimnej wojny. Niektórzy nawet twierdzili, że aneksja Krymu to dopiero początek agresji Moskwy. Szef BP bawi w Moskwie na spotkaniu Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Tak się składa, że prezydent Władimir Putin stoi na czele Rady Towarzystwa, a Dudley jest członkiem zarządu. Przed spotkaniem szef BP powiedział mediom, że BP jest bardzo zadowolony ze współpracy z Rosnieftem i z udziałów w rosyjskim koncernie. „Dla nas to jest zwykły, apolityczny biznes – podkreślił Dudley. BP posiada 19,75 proc. udziałów w kontrolowanym przez Kreml koncernie Rosnieft. I jest właścicielem ok. jednej trzeciej produkowanej przez ten koncern ropy. Ale Dudley nie powinien zapomnieć, że Rosnieft całkiem niedawno za 55 mln dol. przejął brytyjsko -rosyjski TNK – BP, której szefem był właśnie Dudley. Przed samym zebraniem Towarzystwa nie było jeszcze jasne, czy Dudley, obywatel USA, który był źle widziany przez rosyjskich urzędników w swoim czasie, jako prezes TNK-BP  w Moskwie, spotka się przy tej okazji z Putinem. Rzecznik prasowy BP w Moskwie odmówił naszemu portalowi komentarza.

Współpraca Rosnieft-Statoil bez problemów mimo sankcji

(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Jak poinformował dyrektor Statoila, wspólne projekty z rosyjskim Rosnieftem są realizowane bez przeszkód pomimo wprowadzenia sankcji przeciwko Rosji przez Zachód. Norwedzy wraz z Rosjanami szukają węglowodorów w Arktyce i Syberii. Statoil planuje wykonać odwiert na zasobnych w ropę naftową złożach Północne Komsomolskoje w Zachodniej Syberii.

Do 2018 r. Iran dwukrotnie zwiększy wydobycie ropy

(RIGZONE/OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)

Irańska agencja ISNA informuje, że Iran zamierza podwoić  wydobycie ropy naftowej do 2018 r. Agencja powołuje się na ministra ropy i gazu Bigjana Zangane, który zapowiedział, że  planowana dzienna produkcja ropy ma docelowo zwiększyć się do 5,7 mln baryłek. Rosyjski Itar-Tass podał niedawno, że wg statystyki OPEC obecne wydobycie w Iranie wynosi 3 mln baryłek dziennie. Aby zwiększyć wydobycie, Iran zamierza znacznie zwiększyć inwestycje w poszukiwania złóż węglowodorów, przeznaczając na to 14 mld dol. – jak powiedział szef państwowego koncernu naftowego Moshtaka Ali Gohari. Międzynarodowa Agencja Energii w marcu b.r. skorygowała swoją prognozę dla eksportu ropy z Iranu – z 240 tys. baryłek dziennie na 1,65 mln baryłek dziennie. Choć wg umowy z czołowymi mocarstwami Iran może sprzedać zagranice najwyżej 1 mln baryłek dziennie.

Lukoil sprzedaje Sinopecowi swoje udziały wydobywcze w Kazachstanie

(PLATTS/TERESA WÓJCIK)

Łukoil poinformował we wtorek (15 kwietnia), że sprzedał swoje udziały w czterech projektach wydobywczych węglowodorów w Kazachstanie. Nabył te udziały chiński państwowy koncern Sinopec. Łukoil sprzedał swój 50 procentowy udział w kaspijskim Resources Investment Ltd  firmie Sinopec za 1,2 mld dol. Rosyjski koncern twierdzi, że transakcja sprzedaży ma na celu optymalizację portfela zagranicznych złóż węglowodorów. Dodaje przy tym, że nadal uczestniczy w projektach wydobywczych w tym kraju. Są to projekty na polach Kumkol, Karachaganak i Tengiz. Łukoil pozostaje też w składzie konsorcjum Caspian Pipeline.

INFRASTRUKTURA

Umowa na dokończenie dk 16 Biskupiec – Borki Wielkie podpisana

(GDDKiA)

Podpisano umowę na dokończenie przerwanej przez konsorcjum Alpine Bau/Hydrogeo budowy drogi krajowej nr 16 Biskupiec – Borki Wielkie. Już w tym tygodniu rozpoczną się prace budowlane, które potrwają do połowy lipca. Wykonawcą robót będzie firma Skanska SA, która zrealizuje zadanie za kwotę 25,3 mln zł. Przewidziany na realizację czas to 3 miesiące od daty podpisania umowy. Zakres prac obejmuje dokończenie warstwy ścieralnej nawierzchni, roboty naprawcze osiadania nasypu oraz roboty wykończeniowe takie jak umocnienie skarp, rowów i pasa dzielącego, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, wykonanie oznakowania. W ramach zadania wykonane zostaną również drogi serwisowe oraz remont starego przebiegu drogi krajowej nr 16.

Przebudowa drogi Staszów – Połaniec zbliża się do końca

(Skanska)

Po wakacjach pojedziemy nową drogą wojewódzką nr 764. Dwunastokilometrowy odcinek Staszów-Połaniec zyska nową nawierzchnię, wiaty przystankowe i ekrany akustyczne oraz zieleń. Prace przebiegają terminowo. Od czerwca 2013 r. Skanska prowadzi roboty drogowe przy DW nr 764 Staszów-Połaniec. Zamawiającym jest Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. W ostatnim tygodniu kwietnia będą trwały prace związane z ułożeniem warstwy ścieralnej. Po wykonaniu warstwy ścieralnej Skanska utwardzi pobocza, postawi bariery energochłonne, oznakuje drogę i ustawi wiaty przystankowe. Zakończenie robót planowane jest na sierpień br. Wartość prac wyniesie ok. 20 mln zł.

KFC i Starbucks na Głównym otwarte

(PKP SA)

Podróżni mogą skorzystać z dwóch nowych lokali na dworcu Wrocław Główny. W zabytkowych wnętrzach wrocławskiego dworca otworzyły się kawiarnia Starbucks i restauracja KFC. Znajdują się one w holu kasowym naprzeciwko Centrum Obsługi Klienta w pomieszczeniach historycznej poczekalni I, II i III klasy. KFC i Starbucks to kolejne lokale, które otworzyły się na dworcu Wrocław Główny w ostatnim czasie. Od końca ubiegłego roku na dworcu podróżni mogą skorzystać z piekarnio-cukierni Back Factory, małej gastronomii Bocadillo i kiosku Ruch na placu przed dworcem.

Nowe wagony PKP Intercity na trasie Wrocław – Trójmiasto

(PKP SA)

Nowoczesne, komfortowe, dostępne dla wszystkich – takie są nowe wagony PKP Intercity. Na początek na trasę Wrocław – Trójmiasto wyjedzie ich 9, a docelowo 25. W pierwszy kurs z pasażerami wyruszą już w najbliższy wtorek, porannym pociągiem TLK Mieszko. PKP Intercity odebrało 9 z 25 zamówionych wagonów, którymi będą podróżowali pasażerowie pociągów na trasie Wrocław – Poznań – Bydgoszcz – Gdynia. W pierwszej partii znalazły się 4 wagony przedziałowe 1. klasy oraz 5 przedziałowych 2. klasy, w tym wagon przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pozostałe wjadą na tory przed wakacjami. PKP Intercity wydało na zakup 25 nowych wagonów 176 mln zł. Przy realizacji zamówienia wykorzystane zostały środki unijne w wysokości 67 mln zł.

Podpisanie umowy na wagony piętrowe dla Kolei Mazowieckich

(Koleje Mazowieckie)

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego odbyło się podpisanie umowy na dostawę 22 wagonów piętrowych. Wykonawcą pojazdów jest PESA Bydgoszcz. Prócz 22 wagonów piętrowych PESA wykona dla KM także 2 lokomotywy elektryczne. KM posiadają obecnie 37 wagonów piętrowych (26 środkowych i 11 sterowniczych) oraz 11 lokomotyw TRAXX P160 DC firmy Bombardier Transportation i są wśród polskich przewoźników kolejowych pionierem pod względem wykorzystania możliwości, jakie daje uruchamianie pociągów w systemie „push-pull”. Pierwszy z wagonów wyprodukowanych przez PESĘ dołączy do parku taborowego KM w styczniu, zaś ostatni z nich – w sierpniu 2015 r. Koszt zamówienia to ok. 278 mln zł.

Wzdłuż warmińsko-mazurskich dróg zasadzonych będzie prawie 10 tysięcy drzew

(Wolters Kluwer)

300 drzew zasadzili drogowcy z Warmii i Mazur przy drodze z Rychnowa do Frygnowa w okolicach Grunwaldu. W najbliższych latach chcą zasadzić wzdłuż dróg 9,6 tys. klonów i lip – jednak za rowami, tak by nie stwarzały one zagrożenia dla kierowców. Na drodze wojewódzkiej nr 542 z Rychnowa do Frygnowa olsztyński Zarząd Dróg Wojewódzkich zainaugurował program odtwarzania przydrożnych alei w regionie. Na sześciokilometrowym odcinku tej drogi zasadzono 300 drzew, kolejnych 400 ma tu zostać posadzonych jesienią. Drogowcy wydadzą na to 25 tys. zł. W najbliższych latach przy drogach wojewódzkich i powiatowych ma zostać zasadzonych w sumie 9,6 tys. drzew rodzimych gatunków tj. klonów i lip.

Inauguracja nowego połączenia Lufthansy z Lublina do Frankfurtu

(Port Lotniczy Lublin)

Wiodący europejski przewoźnik ogłasza wprowadzenie nowej trasy z Portu Lotniczego Lublin. Połączenie do Frankfurtu będzie realizowane dwa razy w tygodniu – w czwartki oraz w niedziele. Już od 3 lipca Lufthansa oferować będzie połączenia z Lublina do niemieckiego portu przesiadkowego we Frankfurcie. Trasę między Lublinem a Frankfurtem obsługiwać będą ultranowoczesne maszyny A319 zabierające na pokład 138 pasażerów, zarówno w Klasie Biznes jak i Ekonomicznej. „Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków dla Lufthansy, a Port Lotniczy Lublin, jako ósmy w Polsce, z którego zaoferujemy nasze usługi, potwierdza pozycję Lufthansy jako wiodącej tradycyjnej międzynarodowej linii w Polsce” – podkreśla Bart Buyse, dyrektor generalny Lufthansy w Polsce.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak