16.06.2014 ALERT

16 czerwca 2014, 08:39 Alert

ENERGETYKA

Niemcy sprawdzają zgodność umów z rosyjskimi oligarchami

(WYBORCZA BIZ/CIRE)

Rząd Niemiec sprawdza, czy umowa o sprzedaży przez RWE jego naftowej spółki funduszowi rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana nie zagraża interesom kraju – napisała Wyborcza.biz. W połowie marca RWE ogłosił, że planuje sprzedaż spółki DEA zarejestrowanemu w Luksemburgu funduszowi LetterOne Group za kwotę 5,1 mld EUR. Fundusz ten kontrolowany przez rosyjskiego oligarchę Michaiła Fridmana – przypomniała gazeta. Wczoraj niemieckie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że bada przejęcie koncernu przez Rosjan. Zgodnie z niemieckim prawem jeśli rząd uzna że transakcja zagraża strategicznym interesom kraju, może ona zostać zablokowana lub też jej zawarcie może zostać obwarowane dodatkowymi warunkami – napisał dziennik.

Niemcy rozważają stworzenie narodowych rezerw gazu

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Niemcy panują utworzenie tzw. narodowych rezerw gazu, których cele będzie niwelowanie skutków ewentualnych przerw dostawach paliwa ze wschody – donosi „Rzeczpospolita” powołując się na informacje „Deutsche Wirtschafts Nachrichten”. Według relacji dziennika przygotowaniem projektu narodowych rezerw gazu zajmuje się minister gospodarki Bawarii Ilse Aigner, a impulsem do rozpoczęcia prac nad tym przedsięwzięciem jest obecny rosyjsko-ukraiński kryzys. Cytowany przez „Rz” niemiecki federalny minister gospodarki Sigmar Gabriel potwierdził, że taki projekt jest w fazie koncepcyjnej. Rezerwy mają sięgać 10 mld m sześc. gazu , co ma wystarczyć Niemcom na co najmniej 45 dni ewentualnych przerw w dostawach gazu. Jak wyliczyły niemieckie media wprowadzenie takiego rozwiązania w życie może kosztować gospodarstwa domowe w tym kraju ok. 40 euro rocznie. Obecnie Niemcy dysponują magazynami gazu o łącznej pojemności około 21,6 mld m sześc. w których jest obecnie ponad 16 mld m sześc. gazu.

Zmniejszony wyrok dla Sanadera  

(AP/AFP/HINA/PORTFOLIO HU/TERESA WÓJCIK)

Najwyższy Sąd Chorwacji w piątek zmniejszył wyrok byłemu premierowi tego państwa Ivo Sanaderowi za afery MOL/INA oraz bank Hipo. Karę więzienia obniżono osądzonemu z 10 lat do 8,5 roku. Poinformował o tym rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Zagrzebiu Kreszimir Devcić. Sąd w pierwszej instancji skazał Sanadera na 10 lat więzienia, z uzasadnieniem, że szczególnie w sprawie prywatyzacji chorwackiego koncernu naftowego INA przeprowadzonej w interesie węgierskiego koncernu MOL postąpił sprzecznie z interesem narodowym za co osiągnął dużą materialną korzyść osobistą. Od wyroku sądu pierwszej instancji odwołali się zarówno obrona jak i prokurator. Najwyższy Sąd wysłuchał ich argumentów na posiedzeniach jawnych na przełomie marca i kwietnia.

Greenpeace stracił 3,8 mln euro

(AFP/REUTERS/EURACTIV/TERESA WÓJCIK)

Tygodnik Spiegel poinformował w piątek w Berlinie, że Greenpeace stracił 3,8 mln euro wskutek błędów finansowych pracowników tej organizacji w centrali w Holandii.  Były to środki pochodzące z darowizn.  Pracownicy działu finansowego zawarli kontrakt terminowy na akcje różnic kursowych walut z terminem miesięcznym do końca maja. Wbrew przewidywaniom tych pracowników – kurs euro na koniec maja wzrósł i Greenpeace poniósł znaczne straty.  Przedstawiciel Greenpeace Mike Townsley przeprosił wszystkich członków organizacji, podkreślające, że każdy może popełnić błąd. Jednak pracownik odpowiedzialny za straty został zwolniony. Stracona kwota miała był przeznaczona dla tworzonych dopiero biur regionalnych Greenpeace.

KE chce by Rosja wycofała skargę do WTO na trzeci pakiet energetyczny

(REUTERS/EURACTIV/BBC/TERESA WÓJCIK)

Komisja Europejska podjęła działania, aby Rosja wycofała skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko trzeciemu pakietowi energetycznemu UE. Europejski komisarz ds. energetyki Guenther Oettinger poinformował, że Bruksela wzywa Rosję, aby odstąpiła od skargi. „Realizacja projektu South Stream jest odłożona z powodu rozbieżności ocen Zachodu i Rosji wobec problemu ukraińskiego. Kryzys na Ukrainie oraz skarga Moskwy do WTO znacznie osłabiły intensywność naszych negocjacji ze stroną rosyjską o kwestiach South Stream” – powiedział Oettinger po spotkaniu w Luksemburgu ministrów energetyki krajów UE. Rosja 5 maja b.r. wniosła skargę przeciwko Brukseli do WTO, negując zasadność prawa Unii Europejskiej w dziedzinie energetyki. Przepisy tego prawa są podstawowym argumentem KE przeciwko rosyjskiemu wariantowi realizacji gazociągu South Stream, w którym właścicielem rury i przepływającego nią gazu ma pozostać rosyjski koncern Gazprom. Dwustronne konsultacje KE i Moskwy w sprawie skargi zostały wstrzymane przez Rosję 30 kwietnia i powinny zostać rozpoczęte pod koniec czerwca. Jeśli strony nie rozwiążą sprzeczności w rozmowach dwustronnych, Rosja ma prawo żądać powołania grupy ekspertów w ramach arbitrażu przy WTO.

Gazprom wprowadza przedpłaty za dostawy gazu na Ukrainę

(PAP/REUTERS/GAZPROM/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom poinformował, że od teraz będzie dostarczał na Ukrainę gaz tylko po uprzednim opłaceniu przez nią określonego wolumenu. Tym samym, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, wprowadza system przedpłat. Firma informuje, że do tej pory nie otrzymała zapłaty za dostawy czerwcowe. Jak informują Rosjanie, „decyzja została podjęta ze względu na systematyczne problemy z opłacaniem należności przez Naftogaz. Dług ukraińskiej firmy wobec Gazpromu wynosi 4,458 mld dolarów, w tym 1,451 mld dolarów za wolumen listopad-grudzień 2013 oraz 3,007 mld dolarów za kwiecień-maj 2014. Rosja i Ukraina nie porozumiały się w sprawie cen gazu. Rosjanie nadal domagają się od Kijowa spłaty nieuregulowanych płatności szacowanych na 1,95 miliarda dolarów – poinformował w poniedziałek rzecznik rosyjskiego Gazpromu Siergiej Kuprijanow – podaje Polska Agencja Prasowa. Kijów zapowiedział, że w razie braku porozumienia zwróci się do arbitrażu międzynarodowego w sprawie „politycznej ceny” za gaz z Rosji. Komisarz ds. energii UE Gunther Oettinger podkreślił po rozmowach, że jego kompromisowa propozycja (prawdopodobnie cena za gaz w wysokości $325/1000m3) została odrzucona przez stronę rosyjską. Termin spłaty długu gazowego mija dzisiaj o 8 rano polskiego czasu.

Międzynarodowe konsorcjum rozważy zmiany w umowie o projekcie Kashagan

(REUTERS/RIGZONE/FINANCIAL TIMES/TERESA WÓJCIK)

Reuters informuje z Ałma-Aty, że w ostatni piątek koncerny tworzące międzynarodowe konsorcjum Kashagan oraz rząd Kazachstanu rozważą zmiany w umowie o projekcie Kashagan. Prawdopodobnie są one konieczne wobec ogromnych przekroczeń kosztów oraz równie dużych opóźnień w realizacji wydobycia. Porozumienie o podziale produkcji (PSA) wygasa w 2041 r. Agencje twierdzą, że akcjonariusze są bardzo zaniepokojeni, iż oceniony na 50 mld dol. projekt najwyraźniej przekracza znacząco te koszty. Przyczyną są kilkakrotnie odraczane terminy rozpoczęcia wydobycia. Pole Kashagan, jedno z największych na świecie odkryć ropy w ostatnich czasach, było rozpracowane już w 2005 r. Jednak wydobycie rozpoczęło się dopiero we wrześniu ub.r., a co gorzej, zostało niemal natychmiast wstrzymane po odkryciu wycieku gazu w sieci rurociągów i nie może zostać wznowione wcześniej niż w 2016 roku. Tak stwierdził kazachski minister ropy i gazu Uzakbai Karabalin. Północno-Kaspijska Spółka Operacyjna (NCOC) poinformowała w ostatni piątek wieczorem, że wstępne Memorandum zostało podpisane w ub. tygodniu i dotyczy zgody na rozważenie „potencjalnych zmian w projekcie rozwoju i wydobycia Kashagan”. Financial Times oraz inne źródła zainteresowane projektem Kashagan podają, że rząd Kazachstanu już się zgodził na umowę przedłużającą terminy projektu. Rozmowy na ten temat mają być kontynuowane w najbliższych miesiącach zakomunikował NCOC.

Światowy Kongres Naftowy

(REUTERS/BLOOMBERG/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)

W Moskwie rozpoczął się Światowy Kongres Naftowy. Potrwa do 19 czerwca. Kongres odbywa się co trzy lata od 1933 roku, ostatnio odbył się w 2011 roku w Katarze. Organizatorem kongresu jest Światowa Rada Naftowa (WPC – World Petroleum Counsil), z siedzibą w Londynie, w skład, której wchodzą 69 kraje. Jesienią ub.r. do organizacji przystąpiła Ukraina. Pomimo sankcji wobec rosyjskiej aneksji Krymu, większość zachodnich firm przybyło na Kongres do Moskwy. Odmówiła udziału jak się wydaje tylko Kanada, której stan Alberta, produkuje najwięcej ropy w Kanadzie. Tematem tegorocznego Kongresu jest „Odpowiedzialne zaopatrywanie w energię rozwijającego się świata”. W Kongresie bierze udział ponad 3 tys. delegatów, w tym 30 ministrów i 400 dyrektorów największych prywatnych i państwowych firm paliwowo-energetycznych z ponad 80 państw. To jest największe wydarzenie w historii Światowej Rady Naftowej. Czołowi decydenci z branży ropy i gazu z całego świata przedstawią najnowsze trendy w tej branży, także w świetle wydarzeń geopolitycznych. Zaprezentują tendencje rynkowe ze swojej perspektywy oraz oceny w zakresie popytu i podaży energii. Sesje plenarne będą poświęcone takim sprawom jak konwencjonalne i niekonwencjonalne zasoby ropy naftowej i gazu, finansowanie, relacje między producentami i konsumentami produktów ropopochodnych, ochrona środowiska, zrównoważony rozwój energetyki i in. Jak zwykle uczestnikami Kongresu są potentaci branży, jak Chevron, ExxonMobil, General Electric, Siemens, BP, Total, Saudi Aramco, Petrobras, Statoil, BP, Shell, ENI i wiele innych. W ramach Światowego Kongresu Naftowego odbędzie się wystawa najnowszych osiągnięć branży ropy i gazu.

Chiny uważnie obserwują rozwój wydarzeń w Iraku

(FOX NEWS/XINHUA/TERESA WÓJCIK)

Pekin zakomunikował wczoraj, że uważnie obserwuje niepokojący rozwój wydarzeń w Iraku, po tym jak islamiści zajęli kolejne dwa miasta w tym kraju. Zaoferował rządowi w Bagdadzie wszelką pomoc, jaką Chiny mogą dostarczyć. „Popieramy legalny rząd Iraku i jego wysiłki dla utrzymania w kraju bezpieczeństwa i stabilizacji. Mamy nadzieje, że Irak zdoła przywrócić spokój i normalny stan tak szybko, jak to jest możliwe – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunhung. Dodała, że Chiny od dłuższego czasu udzielają Irakowi pomocy, ale że obecnie są gotowe udzielić wszelkiego rodzaju wsparcia, jakie są w granicach możliwości Pekinu. Rzeczniczka powiedziała też, że jej państwo spodziewa się, iż iracki rząd zapewni bezpieczeństwo Chińczyków przebywających w tym kraju. Nie powiedziała jednak, czy miały miejsce jakieś zagrożenia chińskich interesów naftowych w Iraku.  Pekin obecnie jest głównym inwestorem w irackich złożach ropy, największych na Bliskim Wschodzie, prowadzi trzy wielkie państwowe inwestycje na południu i na południowym wschodzie Iraku. Dlatego ważnym interesem narodowym Pekinu jest zapewnienie stabilizacji w tym kraju nawet „przy użyciu środków niezwykłych i skrajnych” jak powiedziała rzeczniczka.

INFRASTRUKTURA

W Grupie PKP Cargo powstaje PKP Cargo Tabor

PKP Cargo planuje konsolidację trzech spółek zależnych odpowiedzialnych za naprawę taboru – PKP Cargowag,  PKP Cargolok i PKP Cargo Tabor Karsznice. Dzięki temu powstanie PKP Cargo Tabor – silny podmiot, zatrudniający prawie 3000 osób. Będzie to jedna z największych spółek taborowych w Europie. Konsolidacja umożliwi lepsze wykorzystanie potencjału spółek i doświadczonej kadry, co pozwoli w przyszłości na pozyskiwanie zleceń z rynku, a tym samym dywersyfikację źródeł przychodów. Obecnie prace naprawcze i remontowe taboru największego polskiego kolejowego przewoźnika towarowego są realizowane przez trzy spółki: PKP Cargowag, PKP Cargolok i PKP Cargo Tabor Karsznice. Każda z nich specjalizuje się w innych obszarach działalności.

Pociągi wracają do Ciechocinka

(Arriva)

21 czerwca 2014 r. po 2,5 letnim okresie od zawieszenia połączeń kolejowych Arriva RP wznawia ruch do najpopularniejszego uzdrowiska w Polsce. Ruch pociągów na tej linii został całkowicie wstrzymany w grudniu 2011 r. 2,5 roku bez połączeń kolejowych utrudniało dotarcie do najpopularniejszego uzdrowiska w Polsce. Postanowiliśmy własnymi zasobami sprawić, by na tej linii ponownie pojawiły się pociągi i by służyła ona osobom podróżującym z wszystkich kierunków Polski. To nowe spojrzenie na nowoczesną kolej, którą Arriva RP chce rozwijać. Dziś wiele linii kolejowych jest zamykanych lub też ruch na nich jest zawieszany. W każdą sobotę i niedzielę uruchomimy 4 pary połączeń dziennie w relacji Toruń Wschodni – Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek i z powrotem.

Decyzje Prezesa UTK ograniczające eksploatację pojazdów Warszawskiej Kolei Dojazdowej

(Urząd Transportu Kolejowego)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego ograniczył eksploatację czterech pojazdów kolejowych Warszawskiej Kolei Dojazdowej sp. z o.o. Pomiary temperatury wykonane w godzinach popołudniowego szczytu przewozowego wykazały przekroczenie dopuszczalnych norm. Upoważnieni pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego przeprowadzili w dniach 9 i 10 czerwca br. czynności kontrolne w składach eksploatowanych przez Warszawską Kolej Dojazdową. W czterech pojazdach EN97 (004b, 010b, 012a i 013a) stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych temperatur powietrza. W niektórych składach temperatura wewnętrzna przekraczała 30° C. Ponadto w kontrolowanych składach odnotowano także bardzo wysokie stężenie dwutlenku węgla.

Decyzje Prezesa UTK wyłączające lub ograniczające eksploatację pojazdów

(Urząd Transportu Kolejowego)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego kontynuuje działania nadzorcze w zakresie stanu technicznego oraz poziomu i jakości utrzymania pojazdów przez przedsiębiorców kolejowych. Prezes UTK wyłączył lub ograniczył eksploatację pojazdów – lokomotyw, wagonów, autobusów szynowych oraz pojazdów specjalnych – przedsiębiorców:
PKP Intercity, Koleje Dolnośląskie, Infra SILESIA oraz ADM Szamotuły. Do najczęstszych nieprawidłowości w tym zakresie w dalszym ciągu należą: niezgodność utrzymania z Dokumentacją Systemu Utrzymania, niewykonywanie poszczególnych poziomów i czynności utrzymania, brak świadectw sprawności technicznej eksploatowanych pojazdów kolejowych oraz brak wymaganej dokumentacji związanej z procesem utrzymania pojazdów.

Prezes UTK wstrzymał ruch kolejowy na bocznicy użytkownika ELBUD

(Urząd Transportu Kolejowego)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nakazał wstrzymanie ruchu kolejowego na bocznicy kolejowej użytkowanej przez ELBUD sp. z o.o. z siedzibą w Przemyślu, odgałęziającej się w km 3,890 na stacji Przemyśl Pikulice na linii kolejowej nr 102 Przemyśl – Malhowice. Ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa ruchu kolejowego decyzja podlegała natychmiastowej wykonalności. Przeprowadzone przez prezesa UTK czynności kontrolne ujawniły m.in., że użytkownik bocznicy: nie prowadzi wewnętrznej dokumentacji, w której odnotowywane powinny być wyniki okresowej diagnostyki elementów infrastruktury kolejowej, nie przedstawił dowodów i dokumentów określających stan sprawności technicznej infrastruktury bocznicy, tj.: dziennika oględzin rozjazdów, książki kontroli obchodów torów oraz arkusza badania technicznego rozjazdów.

Druga część Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym

(Urząd Lotnictwa Cywilnego)

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zaprasza na drugą część dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym, która odbędzie się w dniu 17 czerwca 2014 r. w Sali konferencyjnej Uczelni Łazarskiego w Warszawie (ul. Świeradowska 43). Konferencja rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do godziny 15.45. Konferencja poświęcona będzie w całości bezpieczeństwu w lotnictwie ogólnym. W tym roku zostaną omówione m.in zmiany w zarządzaniu bezpieczeństwem, wskaźniki poziomu bezpieczeństwa w GA, zagrożenia dla lotnictwa ogólnego związane ze zwierzętami, a także aspekty bezpieczeństwa w kontekście bezzałogowych statków powietrznych.

Zawiadomienie o unieważnieniu czynności zamawiającego

(Warmia i Mazury Szymany Airport)

Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego ogłoszonego przez zamawiającego, na budowę budynku Lotniskowej Straży Pożarnej oraz rozbiórki i adaptacje istniejących budynków administracyjno-gospodarczych wraz z infrastrukturą towarzyszącą Portu Lotniczego „Mazury” w Szymanach w ramach realizacji projektu inwestycyjnego „Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury. Zamawiający unieważnia wybór z 6 czerwca br. najkorzystniejszej oferty złożonej przez Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane Rombud za cenę ofertową 8 mln 683,3 tys. zł brutto. Z uwagi na powyższe okoliczności, czynność badania i oceny ofert w niniejszym postępowaniu zostanie niezwłocznie powtórzona.

Zmiana SIWZ w zakresie terminu składania ofert związana z zaistniałymi problemami technicznymi

(Warmia i Mazury Szymany Airport)

Zamawiający, działając na zasadzie Prawa zamówień publicznych dokonuje zmiany treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych oraz aktów wykonawczych do tej ustawy na budowę budynku Terminala Lotniskowego Portu Lotniczego „Mazury” w Szymanach wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz budynkiem wiaty technicznej w ramach realizacji projektu inwestycyjnego pn. : „Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury”. Zamawiający przesuwa termin składania i otwarcia ofert z 16 na 18 czerwca br. (o godz. odpowiednio: 9.30 i 10.00).

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak