17.12.2013 ALERT

17 grudnia 2013, 10:54 Alert

ENERGETYKA

Nie będzie strategii energetycznej przed końcem roku

(WARSAW BUSINESS JOURNAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ministerstwo Gospodarki ma przygotować dokument zawierający strategię energetyczną Polski w ciągu „następnych kilku miesięcy”. Ma on zawierać wytyczne polityki energetycznej kraju do 2050 roku. Wcześniej rząd zapowiadał, że przyjmie go przed końcem roku. Minister gospodarki Janusz Piechociński zadeklarował, że Polska będzie rozwijać energetykę atomową i szukać gazu łupkowego. Twierdzi, że do 2030 roku 10 procent energii elektrycznej będzie wytwarzane w sektorze jądrowym.

Nie ma porozumienia Litwa-Gazprom

(THE LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius poinformował, że jego rząd nie doszedł do porozumienia z rosyjskim Gazpromem w sprawie obniżki cen dostaw gazu ziemnego. Negocjacje miały zakończyć się przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Polityk poinformował, że toczą się one nadal. Ocenił, że rozmowy będą łatwiejsze po zakończeniu konstrukcji litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie.

Węgierski koncern paliwowy MOL inwestuje na Morzu Północnym

(BLOOMBERG/BBC/TERESA WÓJCIK)

Węgierski koncern paliwowy MOL wykupił pakiet udziałów w aktywach wydobywczych Wintershall UK na Morzu Północnym Transakcja o wartości 375 mln dol. to strategiczna inwestycja dla Węgrów MOL, którzy chcą zdobyć dużo większe doświadczenie w segmencie offshore. Ważne jest dla nich również osiągniecie dalszego wzrostu w regionie Morza Północnego dzięki akwizycji aktywów Wintershall w szelfie kontynentalnym Wielkiej Brytanii.

FID Szach Deniz 2 i zmiany własnościowe w projekcie

(TREND/AZERNEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Konsorcjum Szach Deniz zarządzające azerskimi złożami o tej samej nazwie podjęło ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) w sprawie rozpoczęcia drugiej fazy ich eksploatacji. Surowiec z nich pochodzący trafi na rynek turecki i europejski za pomocą Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) i Transadriatyckiego (TAP). SOCAR zakupił 6,7 procent akcji w rojekcie Szach Deniz i Gazociągu Południowokaspijskim (SCP) od Statoila i BP. Tymczasem BP odkupiło 3,3 procent akcji Szach Deniz i SCP od Statoila. To zmiany własności ustalone do realizacji do 2014 roku. Obecnie akcjonariat Szach Deniz prezentuje się następująco: Operator – BP (28,8 procent), SOCAR (16,7 procent), Statoil (15,5 procent), Total (10 procent), Łukoil (10 procent), NICO (10 procent) i TPAO (9 procent).

Gazprom dalej nie ma pieniędzy na Siłę Syberii

REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK

Gazprom nie uwzględnił budowy gazociągu do Chin o nazwie Siła Syberii we wstępnym planie inwestycyjnym na 2014 rok. Firma nie znalazła środków (40 mld dolarów) na realizację inwestycji i nadal nie doszła do porozumienia z Chińczykami w sprawie cen gazu w umowie na planowane dostawy tą drogą (38 mld m3/rok). Gazprom przesunął termin ustalenia źródła finansowania rury na styczeń-luty 2014 roku. Przyszłoroczny plan wydatków zakłada mniejsze, niż pierwotnie planowano, wydatki inwestycyjne w wysokości 806 mld rubli (spadek o 16 procent).

 

INFRASTRUKTURA

S8 Syców-Walichnowy coraz bliżej

(www.gddkia.gov.pl)

Na wszystkich trzech odcinkach budowy drogi ekspresowej S8 Syców – Walichnowy (łącznie 45 km) trwają kontrole nadzoru budowlanego na jezdni zasadniczej. Jeszcze w tym tygodniu zakończą się one wydaniem pozwolenia na użytkowanie drogi. Wcześniej takie pozwolenia uzyskano na ponad 40 wiaduktów i mostów. Dzięki temu pierwsze auta będą mogły pojechać nową trasą już w najbliższą sobotę.

Postęp prac na budowie autostrady A1 odcinek Świerklany – Gorzyczki – raport z grudnia

(www.gddkia.gov.pl)

W grudniu rozpoczęto docelowy proces sprężenia kabla obiektu autostradowego MA532, dzięki zakończonemu z pozytywnym wynikiem próbnemu sprężaniu w połowie października 2013 r. Systematyczny montaż dewiatorów pozwolił 12 grudnia 2013 r. zakończyć I etap robót, czyli sprężenie wytypowanej grupy 14 kabli zewnętrznych w przęśle BC z 48 kabli koniecznych do zamontowania w tym przęśle. Umożliwiło to m. in. demontaż rusztowań podtrzymujących przęsło BC (opuszczono już siłowniki i rozpoczęto rozbiórkę rusztowań), betonowanie żeber wewnątrz obiektu w przęśle CD, czy montaż dewiatorów pionowo – poziomych w przęśle CD.

Pociągi pojechały z Kłodzka do Kudowy Zdroju

(www.plk-sa.pl)

Modernizacja linii kolejowej na odcinku Duszniki Zdrój – Kudowa Zdrój zapewniła kolejowe połączenie górskich miejscowości Dolnego Śląska. Pasażerowie mają do dyspozycji lepsze przystanki w uzdrowiskach: Polanica, Duszniki, Kudowa. PKP PLK SA w ramach projektu „Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 309 Kłodzko Nowe – Kudowa Zdrój na odcinku Duszniki Zdrój – Kudowa Zdrój” zmodernizowały 17 km linii kolejowej pomiędzy stacjami Duszniki Zdrój a Kudowa Zdrój oraz na stacji Polanica Zdrój. Prędkość pociągów, w zależności od parametrów technicznych, zwiększona została z 30 do 60 km/godz. Oczekiwanym efektem jest skrócenie czasu podroży pociągów regionalnych i dalekobieżnych.

Łódź: Trzy nowe przystanki kolejowe

(www.plk-sa.pl)

Mieszkańcy Łodzi mogą korzystać z trzech nowych przystanków – Łódź Radogoszcz Zachód, Łódź Pabianicka i Łódź Dąbrowa. To kolejne udogodnienie dla podróżnych korzystających z transportu aglomeracyjnego. Pasażerowie z woj. łódzkiego korzystają już z 14 nowych, bądź zmodernizowanych stacji i przystanków osobowych, na których zatrzymują się pociągi regionalne. Każdy przystanek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, podróżnych z bagażem czy rodziców z dziećmi w wózkach. Inwestycja obejmująca odcinki czterech linii kolejowych – z Łodzi do Łowicza, do Kutna, z Łodzi Kaliskiej do Łodzi Chojny i do Łodzi Widzew dobiegła końca. Całkowity koszt projektu to ponad 42 mln zł netto.

Od niedzieli jednolita i czytelna informacja na dworcach i peronach w całej Polsce

(www.plk-sa.pl)

PKP PLK SA przejęła zarządzanie informacją pasażerską na sieci kolejowej. Od 15 grudnia tego roku każdy pociąg ma jednolitą i czytelną zapowiedź na wyposażonych w nagłośnienie stacjach, przystankach i dworcach kolejowych w całej Polsce. Informacje na wyświetlaczach są prezentowane wg tego samego standardu. Na sieci kolejowej zarządzanej przez PLK jest ok. 2,5 tys. czynnych stacji i przystanków, z których ponad 1,2 tys. wyposażonych jest w urządzenia do wygłaszania zapowiedzi głosowych, a na 60. są zamontowane urządzenia do wyświetlania dynamicznej informacji pasażerskiej. Zarządca infrastruktury przejął kontrolę nad wygłaszaniem komunikatów w 80. lokalizacjach, w których dotychczas tę usługę świadczyli przewoźnicy.

Poważne zmiany w strukturze siatki połączeń LOT-u od sezonu Lato 2014

(www.prtl.pl/Marek Serafin)

LOT poinformował o poważnych zmianach w swojej strukturze siatki połączeń od sezonu Lato 2014. Zapowiedział, że zawieszone zostaną wszystkie połączenia międzynarodowe, wykonywane z polskich portów regionalnych. Dotyczy to, przede wszystkim rejsów do hub-ów Lufthansy – Frankfurtu i Monachium. Decyzja ta oznacza zakończenie pewnego etapu współpracy z niemieckim przewoźnikiem. Można powiedzieć, że obsługa tras z polskich portów regionalnych do FRA i MUC miała charakter „oportunistyczny”. Ponieważ połączenie te są objęte umową code-share LO-LH to LOT pomagał swojemu niemieckiemu partnerowi wywozić ruch tranzytowy z polskich regionów, osłabiając pozycję konkurencyjną WAW jako „hub-u dla Polski”.

Bilety Wrocław-Warszawa Modlin już w sprzedaży

(www.airport.wroclaw.pl)

Ryanair uruchomił sprzedaż biletów na trasie z Wrocławia do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Bilety w cenie od 99 zł dostępne są już w systemie rezerwacyjnym przewoźnika na stronie www.ryanair.com. Pierwszy samolot w brawach linii Ryanair z Wrocławia na lotnisko Warszawa Modlin odleci 2 kwietnia 2014 roku. Operacje będą realizowane codziennie. Z Wrocławia samoloty latać będą o godzinie 16:20, z Warszawy polecimy do Wrocławia o godzinie 15:00. Podróż zajmie niecałą godzinę. Loty obsługiwane będą przez samoloty Boeing 737-800.

Autoryzowane Centrum Szkoleniowe IATA na Uczelni Łazarskiego

(www.prtl.pl/Uczelnia Łazarskiego)

IATA Training and Development Institute w Montrealu (Kanada) wyraził zgodę na utworzenie na Uczelni Łazarskiego Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA). W wyniku powstania Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego IATA Uczelni Łazarskiego polski rynek lotniczy zostaje wzbogacony o nowy ośrodek szkoleniowy, a tym samym możliwość odbycia szkoleń przygotowanych przez najwyższej klasy światowych specjalistów oraz odbywania certyfikacji w Polsce. Certyfikaty IATA wydawane po ukończeniu szkoleń są cenione i rozpoznawalne na całym świecie.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak