ENERGETYKA
Kilian znów o nierentowności rozbudowy Elektrowni Opole
(CIRE)
Nowe bloki Elektrowni Opole będą rentowne przy cenie energii na poziomie 230-240 zł za MWh, wynika z rozmowy prezesa Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztofa Kiliana z tygodnikiem „Bloomberg Businessweek Polska”. Jak zapewnia w rozmowie z tygodniem prezes PGE, grupa posiada środki, aktywa, doświadczenie i wiedzę, aby inwestować. Jednak nieprzewidywalność otoczenia sprawia, że jest to w praktyce trudne do realizacji, podkreśla szef PGE i dodaje, że obecnie można przewidywać najwyżej to, co będzie się działo za dwa–trzy lata, a później to jednak wielka niewiadoma.
Tauron także o nierentowności bloków węglowych
(WIRTUALNY NOWY PRZEMYSŁ/WOJCIECH JAKÓBIK)
W rozmowie z Dariuszem Ciepielą prezes Tauronu Dariusz Lubera informuje, że jego firma zamierza wyłączyć 8 bloków węglowych o łącznej mocy 960 MW. Sześć z nich zostało zgłoszonych do przetargu na moce rezerwowe ogłoszonym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jeżeli bloki zostaną wyłączone, ich moc mógłby zastąpić nowy blok Elektrowni Jaworzno III. Tymczasem opłacalność tego bloku była oceniana przez Tauron na 200 zł za MWh. Cena energii jest obecnie dużo niższa. Jednak zdaniem Lubery nie można się nią sugerować a opłacalność takich inwestycji należy rozpatrywać w dłuższych ramach czasowych.
Janukowycz: Rosja oferuje poniżające warunki umowy gazowej
(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przekonuje, że Rosja korzysta z lepszej pozycji w rozmowach gazowych z jego krajem i oferuje nieuczciwe warunki nowej umowy gazowej. Polityk uważa, że z tego powodu Kijów nie może zgodzić się na jej przedłużenie. „Otrzymaliśmy propozycje, które nam nie odpowiadają i są wręcz poniżające. Nigdy się nie zgodzimy na takie warunki. Nie możemy sprzedać naszego kraju – to nasza podstawowa zasada” – ocenił.
Litwa potwierdza wagę budowy terminala LNG w Kłajpedzie
(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Po spotkaniu Komisji Projektu Terminala LNG premier Litwy Algirdas Bitkevicius ocenił, że projekt rozwija się zgodnie z planem i zostanie zakończony do grudnia 2014 roku. Litewskie gazety piszą, że dzięki obiektowi Wilno uniezależni się od drogich dostaw gazu z Rosji. Przepustowość terminalu ma sięgnąć nawet 3 mld m3.
Terminal LNG zwiększyłby bezpieczeństwo energetyczne Estonii
(ESTOŃSKIE RADIO PUBLICZNE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Nowa analiza ministerstwa spraw gospodarczych Estonii wskazuje, że budowa regionalnego terminalu LNG w Estonii lub Finlandii zwiększy bezpieczeństwo energetyczne tego kraju bałtyckiego. Komisja Europejska wciąż rozważa, dla którego z możliwych projektów przydzielić dofinansowanie. Dyrektor Eesti Gaas Harri Mikk przekonuje, że powstanie obiektu pozwoliłoby na rozwój rynku gazu w Estonii, który obecnie praktycznie nie istnieje.
Rosnieft boi się sabotażu zagranicznych firm
(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)
Dyrektor Rosnieftu Igor Sieczyn ocenił, że rozwój eksportu LNG na Dalekim Wschodzie musi rozwijać się niezależnie od woli zagranicznych producentów tankowców i sprzętu niezbędnego do przeprowadzania odwiertów. Twierdzi, że Rosja powinna stworzyć konsorcjum produkujące je na własną rękę. Obawia się, że zagraniczni producenci mogliby celowo opóźnić rozwój eksportu surowca z regionu, co wiązałoby się z poważnymi stratami geopolitycznymi i społecznymi dla Rosji. Sieczyn proponuje listę rosyjskich przedsiębiorstw, które mogłyby zaangażować się w konsorcjum. Nie wyklucza udziału zachodniego kapitału.
Poziom promieniowania w Fukushimie wzrósł 18-krotnie
(TEPCO/WOJCIECH JAKÓBIK)
Wynosi on obecnie 1800 milisievertów. Taki poziom zabija osobę wystawioną na jego działanie po czterech godzinach. Firma TEPCO zarządzająca strefą skażenia przekonuje, że nie zanotowano nowych wycieków wody zalegającej wokół reaktorów. Nie wie jednak, skąd wziął się wzrost promieniowania. Eksperci podejrzewają, że od czasu katastrofy w Fukushimie z 11 marca 2011 roku ma miejsce stały wyciek radioaktywnej wody z nieokreślonego miejsca na terenie obiektu.
INFRASTRUKTURA
Oświadczenie Zarządu PKP Intercity wobec szkalujących informacji rozpowszechnianych przez PESA Bydgoszcz SA
Mając na względzie jakość świadczonych usług i odpowiedzialność wobec pasażerów, a także broniąc racjonalności wydawania środków publicznych, PKP Intercity SA unieważniła przetarg na dostawę 10 lokomotyw spalinowych. W przetargu złożone zostały trzy oferty:
1. Hiszpańska Vossloh Espana S.A. (393 mln 495 tys 696 zł). 2. Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A. (173 mln 270 tys 100 zł). 3. Konsorcjum: NEWAG S.A. oraz Newag Gliwice S.A. (211 mln 683 tys zł). Jedyną ważną i podlegającą rozpatrzeniu ofertą była oferta konsorcjum Newag.
Pomysł na Dworzec Gdański według Grupy Marvipol
www.kompasinwestycji.pl
Grupa Kapitałowa Marvipol przekazała spółce PKP kompleksowy projekt zagospodarowania warszawskiego Dworca Gdańskiego i terenów do niego przylegających. Do stworzenia koncepcji architektonicznej przedsięwzięcia zaangażowano renomowaną pracownię JSK Architekci, młodego utalentowanego architekta Tomasza Smola oraz cenione Towarzystwo Projektowe z prof. Jerzym Porębskim na czele. Powstały w wyniku prac zespołu projekt zakłada rewitalizację całego kwartału Warszawy, otaczającego Dworzec Gdański.
Zgoda na przebudowę stacji kolejowej w Żyrardowie
(biuro prasowe wojewody mazowieckiego)
Wojewoda mazowiecki zatwierdził projekt budowlany oraz wydał pozwolenie na budowę stacji kolejowej w Żyrardowie. Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo i komfort podróży na trasie Warszawa – Łódź. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Planowana inwestycja przyczyni się do rozwoju lokalnego transportu kolejowego, pozwalając na szybszą i bezpieczniejszą podróż między Warszawą a Łodzią. Będzie mieć także duży wpływ na komfort podróży w całej Polsce.
Certyfikat systemu przeciwoblodzeniowego dla samolotu M28 PZL Mielec
(Sikorsky Aircraft Corporation)
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego oraz amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa rozszerzyły certyfikat samolotu M28 o dopuszczenie do lotów w znanych i prognozowanych warunkach oblodzenia (FIKI). Samolot M28 jest produkowany przez Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, będące częścią firmy Sikorsky Aircraft Corporation, należącej do United Technologies. Dzięki wyposażeniu w system przeciwoblodzeniowy samolot M28 będzie teraz dopuszczony do lotu w warunkach oblodzenia.
Zmiany prawa UE w zakresie operacji lotniczych
(www.ulc.gov.pl)
Weszło w życie Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 800/2013 z 14 sierpnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 965/2012 ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do operacji lotniczych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008.
Rozpoczął się proces ratyfikacji Konwencji pekińskiej i Protokołu pekińskiego
(www.ulc.gov.pl)
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Ołowski zwrócił się do ministerstwa transportu z wnioskiem o rozpoczęcie procesu ratyfikacji przez Polskę Konwencji o zwalczaniu bezprawnych czynów dotyczących międzynarodowego lotnictwa cywilnego (Konwencja pekińska) oraz Protokołu uzupełniającego Konwencję o zwalczaniu bezprawnego zawładnięcia statkami powietrznymi z 1970 r., podpisanych w Pekinie 10 września 2010 r. Jest to pierwszy formalny krok mający na celu ratyfikację tych nowych aktów prawa międzynarodowego powstałych pod auspicjami ICAO.
Zaproszenie na spotkanie w zakresie implementacji nowych przepisów operacyjnych
(www.ulc.gov.pl)
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zaprasza przedstawicieli Przewoźników lotniczych certyfikowanych zgodnie z wymaganiami EU-OPS oraz JAR OPS 3 na spotkanie w sprawie „Wyzwań, problemów i oczekiwań ze strony Przewoźników w zakresie implementacji nowych przepisów operacyjnych wprowadzonych Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 965/2012”. Spotkanie odbędzie się 27 września 2013 o godz. 10:00 w budynku Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Warszawa, ul. Flisa 2.
Blisko dwa tysiące wniosków o wygłuszenie mieszkań przy Lotnisku Chopina
(www.lotnisko-chopina.pl)
Co najmniej 1,8 tys. wniosków o wykonanie izolacji akustycznej i ponad 5 tys. wniosków o odszkodowania złożyli do Portów Lotniczych mieszkańcy Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Chopina. Termin składania wniosków upłynął 3 sierpnia.Wszystkie złożone wnioski trafiły do Zespołu Terenowo-Prawnego Portów Lotniczych. Po rejestracji i zeskanowaniu papierowych formularzy pracownicy zespołu rozpoczną żmudną pracę przy ocenie poprawności formalnej i merytorycznej wniosków.
Doznania kulinarne pierwsza klasa
(Air France)
Jeden z głównych portów przesiadkowych na świecie – lotnisko im. Charles’a de Gaulle’a wita swoich pasażerów całą gamą ekskluzywnych restauracji, knajpek, kawiarni i herbaciarni. Miłośnicy dobrej kuchni mają tu do dyspozycji ofertę gastronomiczną najwyższej jakości zarówno na lotnisku jak i na pokładzie samolotów Air France. Posiłki serwowane na lotnisku i w czasie lotów komponują słynni francuscy szefowie kuchni nagrodzeni gwiazdkami Michelin jak np. Alain Ducasse Joel Robuchon.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak