ENERGETYKA
Mapa drogowa reformy Wspólnoty Energetycznej
(WSPÓLNOTA ENERGETYCZNA/WOJCIECH JAKÓBIK)
Po publikacji raportu Grupy Refleksji Wysokiego Szczebla pt. „Wspólnota Energetyczna przyszłości” zaprezentowanego przez przewodniczącego Grupy Jerzego Buzka, została przyjęta mapa drogowa realizacji postulatów z dokumentu. Do końca 2014 roku zostanie on przekazany do konsultacji społecznych, a potem do zaakceptowania przez Grupę w marcu 2015 roku. Konkretne propozycje reform zostaną przekazane Radzie Europejskiej w 2015 roku. Grupa razem z Komisją Europejską mają ocenić zyski i straty wynikające z implementacji rozwiązań zaproponowanych w raporcie. Rozwiązania te idą naprzeciw postulatom Polski skupionym pod hasłem Unii Energetycznej. Więcej w analizie pt. Co zostało z Unii Energetycznej w strategii KE.
Ukraina oferuje Europie alternatywę dla South Stream
(RBC/KYIV POST/WOJCIECH JAKÓBIK/REUTERS/EURACTIV/TERESA WÓJCIK)
Udział firm europejskich w konsorcjum zarządzającym gazociągami na Ukrainie usunie konieczność budowy rosyjskiego gazociągu South Stream – przekonuje premier Arsenij Jaceniuk. Ukraiński parlament przyjął ustawę o reformie Naftogazu. Ukraina ma zatrzymać 51 procent udziałów w systemie przesyłu gazu (GTS) poprzez firmę Naftogaz. Pozostałe 40 procent akcji ma trafić w ręce firmy z Unii Europejskiej lub USA. Takie dwustronne konsorcjum to zmiana koncepcji w stosunku do proponowanego przez obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza konsorcjum trójstronnego z udziałem Gazpromu. Jaceniuk podkreśla, że w interesie Unii Europejskiej jest skierowanie całego tranzytu gazu z Rosji do gazociągów ukraińskich. Tymczasem Gazprom zapowiedział w tym tygodniu, że wyraża wolę rezygnacji z mechanizmu rekompensaty gazu z ukraińskich magazynów, który został pobrany na poczet nadprogramowych dostaw do Europy. Do tej pory w razie zwiększonego zapotrzebowania Ukraińcy użyczali swojego surowca Europejczykom. Te straty wyrównywał potem Gazprom swoim surowcem. Rosyjska firma chce zrezygnować z tego mechanizmu. Przekonuje, że nie wpłynie ona na dostawy do Europy. Zamierza w tym celu skorzystać z mocy magazynowych na terenie Europy, najpewniej w Niemczech. Gazprom zamierza wpompować tego lata swój gaz do magazynów europejskich. Od poniedziałku w handlu gazem między rosyjską firmą a ukraińskim Naftogazem obowiązują przedpłaty. Ukraińcy nie dostaną surowca, jeśli wcześniej za niego nie zapłacą. Rosjanie naciskają także na spłatę długu za odebrane dostawy w wysokości ponad 4,5 mld dolarów. O powrót do negocjacji na ten temat zaapelowali do Moskwy przywódcy Niemiec i Francji w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji. O rywalizacji dwóch koncepcji dostaw gazu do Europy pisaliśmy w analizie: Gazowa Jałta na horyzoncie. Tymczasem rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak skrytykował Komisję Europejską, że nie przedstawia w sprawie South Stream żadnych konstruktywnych decyzji w interesie inwestorów i konsumentów, natomiast naciska na Bułgarię, aby podejmowała „różne niekorzystne dla siebie decyzje”. Komisja Europejska przyjęła twardą postawę wobec transgranicznych projektów infrastrukturalnych z udziałem partnera rosyjskiego – takich jak OPAL, South Stream, Jamał-Europa – podkreślał w Moskwie Nowak. I dodał, że Bruksela grozi „Sofii dużymi cięciami należnych funduszy europejskich za kontynuowanie prawnie legalnych prac realizowania bułgarskiego odcinka South Stream.
Ceny energii w UE
(EURACTIV/TERESA WÓJCIK)
W drugim półroczu 2013 r. prąd dla gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej był droższy o 2,8 proc. niż w tym samum okresie 2012 r. – podaje Eurostat. Energia elektryczna najbardziej zdrożała w Estonii i w Grecji, a najmniej – na Cyprze i na Węgrzech. Najmniej wydają na prąd gospodarstwa domowe w Bułgarii, najwięcej w Danii. Ceny gazu wzrosły mniej – w ostatnim półroczu ub.r. były o 1 proc. wyższe niż rok wcześniej. Gaz najwięcej kosztuje w Szwecji, a najtańszy jest w Rumunii. Szczegółowe dane statystyczne pokazują, jak duże są różnice cen dla gospodarstw domowych między poszczególnymi krajami UE w ostatnim półroczu 2013. Na Cyprze ceny energii elektrycznej spadły o 15 proc., gdy w Estonii wzrosły o 22 proc. Na drugim miejscy jest Grecja – wzrost o 20 proc., potem są Rumunia -17 proc., Francja i Litwa – po 10 proc. Stabilne lub prawie stabilne ceny energii miały Łotwa, Finlandia i Malta. Ceny w euro najniższe płacili Bułgarzy (8,8 euro za 100 kV/h), Rumuni ( 12,8 euro) i Węgrzy (13,3 euro). Najdrożej prąd kosztował Duńczyków ( 29,4 euro), Niemców (29,2 euro), Cypryjczyków (24,8 euro) i Irlandczyków (24,1 euro). Średnia cena prądu w UE to 20,1 euro za 100kV/h. Największy skok cen gazu dla gospodarstw domowych nastąpił w Rumunii – o 10 proc., w Portugalii – o 9 proc. i w Wielkiej Brytanii – o 8 proc. Największy spadek zanotowano na Węgrzech – 15 proc., w Grecji – 13 proc., w Polsce – o 10 proc., oraz w Belgii, Czechach, Łotwie i Słowenii – po 9 proc. Średnia cena gazu w krajach UE w drugim półroczu 2013 r. wyniosła 7,1 euro za 100 kWh.
Pierwsze rury gazociągu Siła Syberii już w sierpniu
(REUTERS/INTERFAX/AFP/TERESA WÓJCIK/RBTH/WOJCIECH JAKÓBIK)
Wczoraj szef Gazpromu Aleksiej Miller przekazał mediom, że rosyjski koncern planuje w sierpniu rozpoczęcie budowy gazociągu Siła Syberii. Gazociąg ma – zgodnie z podpisaną niedawno umową z chińskim potentatem CNPC – transportować rosyjski gaz do Chin. – Pierwsze rury będziemy spawać w sierpniu – powiedział Miller. Umowa z CNPC została podpisana 21 maja b.r. i zgodnie z nią od 2019 roku przez 30 lat Chiny otrzymywać będą po 38 mld m. sześc. gazu rocznie z regionów wydobywczych Jakuckiego i Irkuckiego. Ten gazociąg ma też zaopatrywać w gaz rosyjski Daleki Wschód. Rosyjski gigant gazowy Gazprom poinformował, że porozumienie w sprawie przedpłat za dostawy gazu w ramach umowy z chińskim CNPC zostało osiągnięte. Wcześniej firma podawała jedynie, że trwają negocjacje na ten temat. Przedpłaty w wysokości 25 mld dolarów mają pomóc sfinansować budowę gazociągu Siła Syberii. Wartość inwestycji jest szacowana na 55 mld dolarów. Wartość kontraktu na dostawy wynosi 400 mld dolarów. Gazprom informuje także, że rozpoczął negocjacje na temat uruchomienia dostaw gazu do Chin ze złóż zachodniosyberyjskich. Gazprom rozważa także uruchomienie dostaw LNG do Chin. Więcej na temat tej koncepcji w analizie pt. Uruchomić Wschodni Szlak.
Zastępca Sekretarza Energii USA ustępuje ze stanowiska
(REUTERS/RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)
Wczoraj (19 czerwca) szef Departamentu Energii USA, Ernest Moniz podał do wiadomości, ze jego zastępca, Daniel Poneman, ustępuje ze stanowiska po pięciu latach urzędowania. W e-mailu do pracowników Departamentu Moniz napisał, że Poneman chce zmienić „swoje miejsce w życiu”. W Departamencie Energii odpowiadał za bezpieczeństwo jądrowe i broń jądrową oraz za niektóre inne problemy. Odegrał znaczącą rolę w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych – w negocjacjach z Iranem w 2009 r., w Japonii po katastrofie elektrowni Fukushima, po katastrofalnym huraganie Sandy na wschodnim wybrzeżu w USA w 2012 r. Jeszcze w ub. tygodniu Poneman współprzewodniczył w Tokio posiedzeniu Amerykańsko-Japońskiej Dwustronnej Komisji ds. Jądrowych. Rezygnacja Ponemana następuje po innej ważnej rezygnacji. W ubiegły piątek podano do wiadomości, ze w sierpniu odchodzi ze stanowiska szefa biura Departamentu Stanu ds. energetyki Carlos Pascual. Jest on uznawany za kluczową postać w walc o pozyskanie do współudziału w zachodnich sankcjach wobec Iranu takich państw, jak Chiny, Indie i Japonia.
Chińczycy ślą cztery wiertnie na sporne wody Morza Południowochińskiego
(REUTERS/UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)
Chiny wysłały w okolice platformy wierniczej CNOOC operującej na spornych z Wietnamem wodach Morza Południowochińskiego cztery wiertnie. Ten ruch zwiększy napięcie rosnące nieustannie od umieszczenia platformy na spornym obszarze. Czwarta wiertnia – Nanhai 9 ma zostać umieszczona tuż przy granicy z wietnamską wyłączną strefą ekonomiczną. W okolicach prac chińskiego CNOOC doszło już do incydentów z udziałem jednostek morskich obu stron. Chińczycy utrzymują, że operują na swoich wodach terytorialnych i zamierzają zintensyfikować prace poszukiwawcze. Wietnamskie służby specjalne poinformowały, że prace wiertnicze osłaniają obecnie chińskie samoloty. W okolicach odwiertów ma się znajdować około 100 okrętów, w tym pięć wojskowych. Chińska Ochrona Wybrzeża powstrzymuje wietnamskie łodzie rybackie przed połowem na wodach, z których korzystały przed umieszczeniem tam chińskich obiektów.
INFRASTRUKTURA
Strategia Rozwoju dla Metropolii
(UM Gdynia)
69 samorządów w tym Gdańsk, Sopot i Gdynia będzie miało wspólną Strategię Rozwoju Obszaru Metropolitalnego do 2030 r. Opracowaniem dokumentu zajmie się Instytut Rozwoju z Sopotu oraz Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN w Warszawie.
Prace nad strategią rozpoczną się od zdiagnozowania obecnej sytuacji metropolii podzielonej na 10 obszarów, m.in.: infrastruktura transportowa na tle uwarunkowań przestrzennych Obszaru Metropolitarnego; bezpieczeństwo energetyczne i środowisko przyrodnicze OM. 25 czerwca 2014 roku rozpoczną się spotkania konsultacyjne ekspertów piszących strategię z partnerami projektu INTIS. Jesienią odbędą się konsultacje społeczne założeń diagnozy. Strategia ma być gotowa w przyszłym roku.
Nowy most na krajówce w Biertowicach
(Skanska)
W miejscowości Biertowice (pow. myślenicki) na drodze krajowej nr 52 powstanie nowy most. W miejscu dotychczasowego, wysłużonego już obiektu, wybuduje go na zlecenie krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Skanska. Nowa przeprawa przez rzekę Skawinka będzie gotowa we wrześniu przyszłego roku. Nowy most na Skawince w Biertowicach powstanie w miejscu dotychczasowej przeprawy, która zostanie rozebrana. Koszt budowy nowego mostu wyniesie 3,4 mln zł brutto. Inwestycja, którą Skanska wykona dla GDDKiA obejmuje nie tylko budowę mostu, ale też przebudowę drogi krajowej. – Wykonamy ją na długości 200 m w ciągu DK 52. Przebudujemy również pobocza – mówi Robert Jaskot, Menadżer Projektu, Skanska.
PKP Cargo kontynuuje samodzielne przewozy w Austrii
(PKP Cargo)
Federalne Ministerstwo Transportu, Innowacji i Technologii w Austrii przedłużyło PKP Cargo Certyfikat Bezpieczeństwa części B na sieć kolei austriackich o kolejnych pięć lat. Spółka może samodzielne wykonywać wszelkie przewozy towarów, w tym przewóz towarów niebezpiecznych na terytorium Austrii. Dokument będzie obowiązywał do czerwca 2019 roku. Otrzymanie przedmiotowego dokumentu poprzedziły wielomiesięczne przygotowania ze strony PKP Cargo. Miały one dowieść, że spółka jest w stanie bezpiecznie i zgodnie z zasadami obowiązującymi w Austrii realizować samodzielnie kolejowe przewozy towarów. Przedłużenie certyfikatu bezpieczeństwa stanowi kontynuację przez spółkę polityki umożliwiającej wykonywanie przewozów przez jednego operatora na terytorium Centralnej i Zachodniej Europy.
Kolejna partia platform intermodalnych trafiła do PKP Cargo
(PKP Cargo)
Już 140 platform 80-stopowych serii Sggrs z 330 zakontraktowanych jesienią 2013 r. dotarło do PKP Cargo. Zakup nowo budowanych sześcioosiowych przegubowych wagonów o wartości ponad 117 mln zł jest jedną z największych tego typu transakcji w zakresie towarowego taboru kolejowego realizowanych w ostatnich latach w naszym kraju. 28,5 mln zł otrzymano na ten cel ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Na temat szybko rozwijanego przez narodowego przewoźnika kolejowego segmentu intermodalnego oraz o stanie realizacji zakupu i dostaw nowo budowanych wagonów platform 80 – stopowych do przewozu kontenerów przedstawiciele PKP Cargo poinformowali podczas konferencji zorganizowanej ostatnio w Warszawie.
3 nowe kierunki z Modlina, 2 samoloty w bazie i ekstra zniżki dla rodzin
(Port Lotniczy Warszawa Modlin)
Linie lotnicze Ryanair ogłosiły uruchomienie trzech nowych połączeń z naszego lotniska już od sezonu zimowego 2014/2015 r oraz uruchomienie bazy z dwoma samolotami od października 2014 r. Nowości: 2 stacjonujące samoloty w bazie; 3 nowe kierunki na zimę: Fuerteventura, Gran Canaria i Teneryfa; wzrost liczby lotów z 174 do 276 tygodniowo; ok. 2 mln pasażerów rocznie; 2 tys. miejsc pracy w rejonie lotniska. Dodatkowo Ryanair wprowadza pakiet usług „Family Extra”.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak