AktualnościŚrodowisko

2024 rok był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów

Ziemia z kosmosu. Fot. Freepik

Ziemia z kosmosu. Fot. Freepik

Rok 2024 zapowiada się jako najcieplejszy w historii, alarmują europejscy naukowcy. Przyczyną są rekordowo wysokie temperatury oceanów i globalne zmiany klimatyczne.

Europejscy naukowcy prognozują, że 2024 rok będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Wynika to z wyjątkowo wysokich temperatur oceanów, które już teraz biją rekordy, oraz z długoterminowych zmian klimatycznych. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach temperatura powierzchni Ziemi przekroczy wszystkie dotychczasowe rekordy.

Wpływ El Niño, naturalnego zjawiska cieplnego, przyczynia się do dodatkowego wzrostu temperatur. To zjawisko, w połączeniu z ludzką działalnością prowadzącą do globalnego ocieplenia, zwiększa ekstremalne warunki pogodowe, takie jak susze, pożary i huragany. Naukowcy z Copernicus Climate Change Service podkreślają, że tegoroczny wzrost temperatur jest bezprecedensowy.

Ekstremalne upały i związane z nimi pożary dotknęły już wiele regionów świata. Wysokie temperatury i suche warunki sprzyjają wybuchowi pożarów w miejscach takich jak Grecja, Hiszpania i Kanada, powodując olbrzymie straty materialne i przyrodnicze. Rządy wielu krajów zmuszone są do wprowadzenia nadzwyczajnych środków, aby chronić mieszkańców i ograniczyć szkody.

Naukowcy wzywają do natychmiastowych działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Bez zdecydowanych kroków globalne ocieplenie będzie nadal przyspieszać, prowadząc do coraz bardziej katastrofalnych skutków dla planety i jej mieszkańców.

Reuters / BiznesAlert.pl

Kraje klimatycznie zagrożone żądają reformy oceny kredytowej


Powiązane artykuły

Rewolucja w Paryżu; strefy czystego powietrza zniesione

We Francji zostaną zniesione miejskie strefy niskiej emisji (LEZ). Auta spalinowe, które nie spełniają wyśrubowanych norm emisji spalin znowu będą...
Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...
Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...

Udostępnij:

Facebook X X X