22.05.2014 ALERT

22 maja 2014, 08:46 Alert

ENERGETYKA

Zachęcamy do wzięcia udziału w organizowanych przez firmę W4E szkoleniach otwartych z zakresu odnawialnych źródeł energii, które w szczególności skupiają się na energetyce wiatrowej i fotowoltaice.

„Inwestycja w fotowoltaikę – prawo, technika, projektowanie, użytkowanie”
szkolenie dwudniowe połączone z wyjazdem na lokalizację
6-7.06.2014

PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert w Wielkopolsce

(PGNIG)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA  rozpoczęło wiercenie kolejnego otworu  eksploatacyjnego konwencjonalnego gazu ziemnego Brońsko 27, na koncesji Brońsko w okolicach  Poznania. Otwór ma za zadanie udostępnić udokumentowane złoże gazu ziemnego Brońsko i zapewnić wydobycie gazu ze złoża na stabilnym poziomie w dłuższym okresie czasu. Wiercenie jest planowane do głębokości 2235 m. Oprócz wierconego aktualnie otworu Brońsko-27 planowane jest wykonanie  kolejnych 3 otworów wydobywczych na tym złożu w 2014 roku.
Pierwotne zasoby geologiczne gazu ziemnego w złożu Brońsko wynosiły 28 mld m3, a wydobywalne 23,8 mld m3. Od początku eksploatacji wydobyto ze złoża około 6,5 mld m3, co oznacza, że do wydobycia mamy jeszcze ponad 17 mld m3 gazu. Złoże gazu ziemnego Brońsko odkryto otworem Kokorzyn-1 we wrześniu 1998 r. Eksploatację złoża rozpoczęto w marcu 2001 r. Obecnie na złożu jest 16 odwiertów wydobywczych. Gaz wydobyty ze złoża Brońsko jest dostarczany na kopalnię Kościan-Brońsko, do której podłączone są także odwierty ze złóż gazu Kościan S i Łęki. Na kopalni Kościan-Brońsko gaz jest odbierany łącznie z 32 odwiertów wydobywczych. Prace  przy odwiercie Brońsko 27 potrwają około 2 miesięcy i prowadzi je spółka Exalo z Grupy Kapitałowej PGNiG.

Visaginas potrzebuje oceny opłacalności

(THE LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Elektrownia atomowa w Visaginas to projekt potrzebujący jeszcze kalkulacji opłacalności – przekonywał nowy premier Estonii Taavi Roivas po spotkaniu z premierem Litwy Algirdasem Butkeviciusem. Jednocześnie przyznał, że budowa siłowni jądrowej jest dla krajów bałtyckich kwestią strategiczną i powinna zostać zrealizowana.

Litwa podpisuje umowę z E.onem

(THE LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Lietuvos Energija i Epso-G chcą podpisać umowę na kupno akcji niemieckiego E.onu w Amber Grid (Epso-G) oraz w Lietuvos Dujos i Lesto (Lietuvos Energija). Operacja to część realizacji planu przejęcia kontroli nad sektorem energetycznym przez Wilno. Litwa skupuje udziały zagraniczne w państwowych firmach energetycznych w celu wzmocnienia nadzoru i realizacji planów dotyczących własnej polityki energetycznej.

Problemy Gazpromu z umową gazową z chińskim CNPC

(BLOOMBERG/PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Eksperci cytowani przez agencję Bloomberg przekonują, że umowa gazowa Rosji z Chinami (Gazprom-CNPC) może być korzystna dla polityki zagranicznej Rosjan ale nie dla Gazpromu. Politycznie poprawi pozycję Moskwy w rozmowach gazowych z Ukrainą ale ekonomicznie uderzy w Gazprom, który poniesie wysokie koszty budowy Siły Syberii mającej dostarczać gaz ze złóż we Wschodniej Syberii do Chin. – Opłacalność rury będzie miała działanie destruktywne – ocenia analityk moskiewskiego Renaissance Capital Ildar Dawleczyn. Inny specjalista ocenia z kolei, że cena dostaw do Chin ma małe znaczenie. – Przynosi ona bardzo niskie zwroty Gazpromowi – mówi Oleg Maksymow ze Sbierbanku. Z kolei zdaniem analityka Nord Capital Witalija Manżosa cytowanego przez agencję Prime, kontrakt z Chinami oznacza dla Gazpromu „otwarcie nowego frontuAkcje Gazpromu podrożały o 2,2 procent po ogłoszeniu podpisania umowy.

Oto wyniki na giełdzie MICEX w środę:

Firma Zmiana, % Cena, rbl  
Gazprom +0.85 146.58  
Sberbank +1.56 83.59  
VTB +1.35 0.04733  
Lukoil +0.81 1995  
Rosneft +0.33 230.56  

 

Postępy Jamał LNG

(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po podpisaniu umowy na dostawy gazu skroplonego z projektu Jamał LNG do Chin, przedstawiciele rosyjskiego Novateku informują o postępach w wydobyciu na złożach jamalskich, z których ma pochodzić surowiec dla dostaw. Firma wykonała już 14 odwiertów wydobywczych. Na wiertniach pracuje około pięć tysięcy robotników. Novatek chwali się, że będzie pierwszą firmą dostarczającą węglowodory Północnym Szlakiem czyli wzdłuż północnych brzegów Rosji w Arktyce. Posłuży do tego flota szesnastu tankowców LNG – lodołamaczy. Przepustowość terminala jamalskiego wyniesie wstępnie 16,5 mln ton rocznie ale może zostać podwojona lub nawet potrojona – przekonuje Novatek.

INFRASTRUKTURA

Inwestycje na Odrze i Wiśle

(PZPB/Rynek Infrastruktury)

Liczną grupę uwag zgłoszonych na etapie konsultacji społecznych nad Dokumentem Implementacyjnym do „Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.)” stanowiły postulaty dotyczące rozwoju infrastruktury dedykowanej żegludze śródlądowej. Sukcesem zakończył się silny lobbing (ze strony zarówno parlamentarzystów i samorządowców, jak i przedstawicieli świata biznesu), by przywrócić do DI zapis o konieczności przeznaczenia 509 mln zł na modernizację tzw. Odry swobodnie płynącej, czyli odcinka Odry od Malczyc do ujścia Nysy Łużyckiej. Zadanie to zostało pod koniec 2013 r. wykreślone z Dokumentu Implementacyjnego, jednak – w wyniku presji poltyczno-biznesowej – projekt został ponownie, na etapie konsultacji społecznych, wpisany do DI.

Otwarto oferty na wykonanie remontu drogi krajowej nr 11 w Tworogu

(GDDKiA)

Siedmiu chętnych do wykonania „Remontu drogi krajowej nr 11 odcinek Lubliniec-Tworóg km 544+680 – 558+000 część: Tworóg km 550+660 – 558+000”. Najtańsza złożona oferta była prawie o 5 mln PLN niższa od zakładanego kosztorysu inwestorskiego. Trwa weryfikacja dokumentacji przetargowej złożonej przez potencjalnych wykonawców. W ramach przedmiotowego zadania wykonane zostaną roboty drogowe związane z przebudową konstrukcji jezdni, skrzyżowań, chodników, zjazdów istniejących, obiektów inżynierskich, odwodnienia korpusu drogi, przebudową lub zabezpieczeniem kolidującego uzbrojenia terenu. Szacuje się, że czas realizacji robót będzie wynosił 17 miesięcy (wraz z okresem zimowym).

Obwodnica Metropolitalna – spotkania z mieszkańcami w Baninie i Miszewie

(GDDKiA)

27 i 28 maja br. odbędą się spotkania z mieszkańcami dotyczące możliwości wprowadzenia korekty wariantu IA Obwodnicy Metropolitalnej w rejonie Miszewa i Banina. Zebrania informacyjne odbędą się: 27 maja o godz. 17:00 w Baninie, 28 maja o godz. 17:00 w Miszewie. Na spotkaniach zostanie przedstawiony nowy wariant trasy, tzw. IA_4, omijający część zabudowań w Miszewie i zbliżający się do zabudowań Banina. Planowana obwodnica Metropolii Trójmiejskiej będzie przebiegać po terenach przylegających do Trójmiasta od strony zachodniej. Nowa droga rozpoczyna się w węźle Chwaszczyno na drodze ekspresowej S6 tzw. Trasy Kaszubskiej. Koniec trasy podłączony zostanie do węzła Straszyn – skrzyżowania S6 Obwodnicy Trójmiasta i S7 Południowej Obwodnicy Gdańska.

Kontynuacja prac gwarancyjnych na odcinku C autostrady A2

(GDDKiA)

Do 5 czerwca 2014 r., wykonawca firma Bogl a Krysl będzie prowadził roboty gwarancyjne na autostradzie A2 na odcinku pomiędzy węzłem Wiskitki a MOP-em Bolimów. Dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców jak i pracowników wykonawcy, zmiana organizacji ruchu na czas trwania robót przewiduje naprzemienne zamykanie ok. 2 kilometrowego odcinka jezdni. Kierowcy będą się wtedy poruszali w obu kierunkach drugą jezdnią. Zakres prac przewiduje wykonanie robót na obiektach biegnących nad jezdnią główną a także w pasie rozdziału pomiędzy jezdniami czy też na poboczach.

Oświadczenie PKP SA w sprawie zarzutów firmy Marvipol

(PKP SA)

W związku z zarzutami firmy Marvipol, dotyczącymi rzekomych nieprawidłowości w postępowaniu na wybór inwestora dla projektu deweloperskiego przy Dworcu Gdańskim, PKP SA informuje, że wszyscy potencjalni inwestorzy otrzymali informację o aktualnym statusie terenu przeznaczonego pod inwestycję. Każdy z zainteresowanych podmiotów został dokładnie powiadomiony, że część gruntu jest objęta umową z Marvipol i stanowi obecnie przedmiot sporu między deweloperem a PKP SA, co może wpłynąć na sposób zagospodarowania nieruchomości. Inwestorzy zostali również poinformowani o toczącym się w tej sprawie postępowaniu przed sądem arbitrażowym oraz o możliwym terminie zakończenia całego sporu. Termin ten został oszacowany najwcześniej na połowę br., z zastrzeżeniem, że  może ulec przesunięciu o kolejny rok. W celu jak najszybszego zakończenia konfliktu, PKP S.A. dopuściło również możliwość prowadzenia przez inwestora negocjacji bezpośrednio z firmą Marvipol.

Zmiany na podmiejskiej trasie Warszawa – Pruszków

(PKP PLK)

Od 24 maja zmieni się rozkład jazdy pociągów SKM oraz Kolei Mazowieckich obsługujących odcinek Warszawa Włochy – Pruszków. W związku z pracami modernizacyjnymi PKP PLK i zamknięciem jednego z dwóch torów podmiejskich, na odcinku Warszawa Włochy – Pruszków od 24 maja do 30 czerwca zostaną wprowadzone zmiany w rozkładzie. Rozkład jazdy na czas prac znany jest od kwietnia. Zarządca infrastruktury wspólnie z przewoźnikami przyjął rozwiązania maksymalnie ograniczające utrudnienia dla pasażerów. W porannym szczycie komunikacyjnym pociągi będą jeździły głównie w kierunku Warszawy. W godzinach szczytu popołudniowego priorytetem będzie kierunek z Warszawy do Pruszkowa. W pozostałych godzinach ruch będzie odbywał się naprzemiennie i poprzez komunikację zastępczą.

Drużyna EIC Premium

(PKP Intercity)

PKP Intercity poszukuje osób do obsługi pociągów EIC Premium. Od kandydatów wymagane jest m.in. doświadczenie w obsłudze klienta oraz dobra znajomość jęz. angielskiego. Zgłoszenia można przesyłać do 2 czerwca br. PKP Intercity oczekuje od kandydatów m.in. rocznego doświadczenia w bezpośredniej obsłudze klienta, choć niekonieczne na kolei. Min. średnie wykształcenie oraz umiejętność korzystania z pakietu MS Office to kolejne wymagania wobec osób, ubiegających się o tę pracę. Liczy się także otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów, zdolność pracy pod presją czasu. Nowi pracownicy dołączą do grupy konduktorów PKP Intercity latem. Podczas rekrutacji wewnętrznej, PKP Intercity otrzymało ponad 400 zgłoszeń od chętnych do pracy na pokładzie EIC Premium.

8 milionów pasażerów Ryanair na krakowskim lotnisku

(Port Lotniczy Kraków)

Bazowy przewoźnik krakowskiego lotniska przewiózł już 8 milionów pasażerów z Kraków Airport od 2005 r. Szczęśliwą pasażerką była pochodząca z Wadowic Joanna Sroga, która w towarzystwie męża poleciała samolotem Ryanair do Brukseli, na komunię wnuczki. Ośmiomilionowa pasażerka otrzymała od krakowskiego lotniska zestaw jubileuszowych gadżetów, a od przewoźnika voucher dla dwóch osób na dowolne połączenie Ryanair z Kraków Airport. Wraz z sezonem letnim powróciły połączenia Ryanair do popularnych miejsc basenu Morza Śródziemnego, a w lipcu startują połączenia między Krakowem a Gdańskiem. Ruch emigracyjny nie rośnie już tak dynamicznie jak dotychczas, ale więzi rodzinne nie słabną.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak