23.07.2013 ALERT

23 lipca 2013, 09:35 Alert

ENERGETYKA

Polska opóźnia Odessę-Brody-Gdańsk

(UKR INFORM)

Serhij Skrypka, dyrektor generalny Sarmatii zadeklarował, że project ropociągu Odessa-Brody-Płock zostanie wpisany na listę projektów ważnych z punktu widzenia wspólnego interesu państw członkowskich Unii Europejskich sporządzanej przez Komisję Europejską. Ma to się stać w październiku tego roku. Zdaniem Skrypki projekt ma znaczenie dla całej Europy, ponieważ pozwoli na uruchomienie alternatywnych dostaw surowca. Jednakże spotkanie ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z ministrem gospodarki i jego ukraińskiego odpowiednika Eduarda Stawickiego zaplanowane na czerwiec nie odbyło się, ponieważ odwołali je Polacy. Pozostałe rządy zaangażowane w projekt czekają na Warszawę, bo bez obopólnej zgody Sarmatia nie ruszy. Tymczasem Unia Europejska dofinansuje projekt sumą 120 mln euro jedynie wtedy, jeśli zostanie ukończony przed końcem 2015 roku.

PKN Orlen notuje straty w drugim kwartale

(REUTERS)

Firma poinformowała, że zanotowała stratę netto w wysokości wyższej od szacowanej. Powodem mają być słaby złoty, wyższe koszta obsługi rafinerii i powodzie w Czechach. Srata netto w drugim kwartale wynisoła 207 mln złotych w stosunku do 5 mln złotych zanotowanych w analogicznym okresie zeszłego roku. Analitycy przewidywali, że wyniesie ona maksymalnie 199 mln złotych.

Dodatkowe 50 mln zł ze środków unijnych na budowę regionalnego terminalu LNG w Świnoujściu

(www.polskielng.pl)

Regionalny terminal LNG w Świnoujściu otrzymał dodatkowe wsparcie unijne. Zwiększeniu uległa kwota dofinansowania projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – z 551,8 mln do 601,8 mln zł. Dodatkowe dofinansowanie oznacza, że łączna kwota uzyskanych dotąd dotacji unijnych będzie stanowić prawie 30 proc. kosztów budowy terminalu.

Ukraina jest gotowa na sezon grzewczy

(INTERFAX)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się na Krymie z ministrem ds. paliw i energetyki Ukrainy Eduardem Stawickim. Minister został zobligowany do zadbania o zapewnienie sprawności systemów grzewczych w kraju. Zdaniem Stawickiego przygotowania do sezonu grzewczego przebiegają zgodnie z planem, a w ukraińskich magazynach znajdują się wystarczające ilości gazu. Podczas rozmowy z prezydentem Janukowyczem została poruszona kwestia rozwoju sektora energetycznego w nadchodzących latach, m.in. sprawa uruchomienia drugiego zespołu elektrowni wodnych na Dniestrze, co może nastąpić jeszcze w grudniu tego roku.

Putin rusza na ratunek syberyjskiej energetyce

(ITAR TASS)

Problemy energetyczne Dalekiego Wschodu i Syberii Wschodniej były przedmiotem rozmów pomiędzy prezydentem Władimirem Putinem a prezes zarządu rosyjskiej spółki RosHydro Jewgienją Dod. Głównym zastrzeżeniem Putina co do funkcjonowania sektora energetyki w wyżej wymienionych regionach są występujące niedobory energii. Rosyjski prezydent podkreślił konieczność znalezienia odpowiednich środków, które rozwiążą energetyczne problemy Dalekiego Wschodu i Syberii Wschodniej. Spotkanie zakończyło się wspólną deklaracją stron dotyczącą chęci zaplanowania następnego spotkania.

TEPCO potwierdza radioaktywny wyciek do morza

(FINANCIAL TIMES)

Japońska firma będąca operatorem uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Dai-ichi potwierdza zanieczyszczenie wody odpadami radioaktywnymi z obiektu. Dostały się one do morza razem z wodą napromieniowaną na terytorium elektrowni podczas tsunami. Japończycy oskarżają TEPCO o ukrywanie takich informacji i brak reakcji pomimo pojawiających się symptomów wycieku. Obecnie firma wstrzykuje w grunt otaczający obiekt specjalne chemikalia, które mają zablokować przesiąkanie radioaktywnej wody.

 

INFRASTRUKTURA

Rada Ministrów zajmie się projektem założeń ustawy skracającej procedury budowlane

(www.transport.gov.pl)

23 lipca br. Rada Ministrów rozpatrzy przewidujący wiele istotnych zmian wpływających na szybkość i czasochłonność procedur budowlanych projekt nowelizacji prawa budowlanego. Zmiany te są częścią prowadzonej przez ministerstwo transportu reformy prawa w zakresie procesu inwestycyjno-budowlanego.

Branża budowlana liczy na dialog z resortem gospodarki

(www.edroga.pl)

Organizacje reprezentujące branżę budowlaną wyraziły zadowolenie wobec złożonej przez Janusza Piechocińskiego – wiceprezesa Rady Ministrów i ministra gospodarki, deklaracji w sprawie zorganizowania przez resort warsztatów dotyczących zagadnień budownictwa infrastrukturalnego. W piśmie (…)podkreślono, że jak dotąd jest to pierwsza inicjatywa strony rządowej podejmująca rozmowę z branżą.

Warszawa: szeroka ul. Prosta

(www.edroga.pl/ZMID)

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w Warszawie poinformował o ogłoszeniu  przetargu na przebudowę ul. Prostej na odcinku od Ronda Daszyńskiego do Ronda ONZ.  Firmy zainteresowane zamówieniem mają czas do 28 sierpnia na złożenie swojej oferty.

Dziś ul. Prosta to plac budowy – powstaje pod nią centralny odcinek II linii metra.

Nowy przystanek w Ursusie i koniec największych utrudnień na kolei we wrześniu

(www.plk-sa.pl)

Pod koniec sierpnia PKP Polskie Linie Kolejowe SA zakończą przebudowę torów przy nowym przystanku Warszawa Ursus Niedźwiadek. Tym samym zniknie konieczność zamykania torów, zwiększy się więc przepustowość na linii podmiejskiej. Utrudnienia znikną także na moście średnicowym. Do września skończy się jego remont.

Wspólnie chrońmy kolejową infrastrukturę

(www.plk-sa.pl)

Działania zapobiegawcze i problemy z kradzieżą elementów infrastruktury – tematem konferencji prasowej PLK we Wrocławiu. Zagrożenie życia i zdrowia pasażerów, opóźnienia pociągów oraz gigantyczne straty finansowe zarządcy infrastruktury. Takie są skutki rosnącej liczby kradzieży i dewastacji elementów sieci kolejowej.

Wstępne przyczyny pożaru PT Warszawa Wschodnia

(www.pkpenergetyka.pl)

Uszkodzenie izolacji kabla zasilaczowego było prawdopodobną przyczyną pożaru podstacji trakcyjnej Warszawa Wschodnia – wynika ze wstępnych ustaleń zespołu ekspertów spółki PKP Energetyka. Koszty pożaru i naprawy podstacji wyniosły ok. 300 tys. zł. Podstacja została wyłączona w nocy 11 lipca z powodu pożaru, po 2 godzinach zasilanie sieci trakcyjnej zostało przywrócone z sąsiednich podstacji.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak