ENERGETYKA
Janukowycz: Musimy pokazać UE swoją niezawodność
(UKRININFORM/SEBASTIAN CIASTOŃ)
Ukraina powinna dążyć do intensyfikacji współpracy z Austrią w sektorze energetycznym – powiedział prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz w trakcie odbywającego się w czwartek ukraińsko-austriackiego forum biznesu. Zdaniem Janukowycza zasoby ropy naftowej i gazu eksploatowane obecnie na Ukrainie mogą zmniejszyć zależność Kijowa od importu surowca a ich rozwój może zapewnić korzyści dla inwestorów. Żeby to osiągnąć – według ukraińskiej głowy państwa – należy zmodernizować system transportu gazu (GTS). Tylko podjęcie takich działań może zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo energetyczne – uważa ukraińska administracja. Ważnym aspektem działań będzie również przekonanie UE do niezawodności dostaw gazu przez Ukrainę.
Osobny gazociąg na potrzeby rewersu ze Słowacji na Ukrainę?
(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)
Zgodnie z proponowanym porozumieniem między Eustreamem a Ukrtransgazem słowacki operator wyda około 20 mln dolarów na modernizację gazociągu łączącego Słowację z Ukrainą. Analitycy ICIS Heren przekonują, że tańszym rozwiązaniem może się okazać jednak budowa nowej rury, którą nad Dniepr popłynie gaz z Zachodu. Taki scenariusz wykluczyłby także Gazprom z nadzoru nad przesyłem. Rosjanie posiadają kody tranzytowe dla obecnego rewersu.
Ukraina nie powinna liczyć na koncesje gazowe w krótkim terminie
(FITCH/WOJCIECH JAKÓBIK)
Agencja ratingowa Fitch ocenia, że zatrzymanie integracji europejskiej przez Kijów nie doprowadzi do uzyskania daleko idących ustępstw ze strony Rosjan w ramach umowy gazowej. Zdaniem Fitch Ukraińcy „nie otrzymają żadnej nagrody za swoją decyzję”. Według agencji Kijów zyskałby więcej dzięki podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, niż z tytułu przystąpienia do unii celnej z Rosją. Tymczasem optymistycznie na ten temat wypowiedział się premier Mykoła Azarow, który jest przekonany, że Rosja zgodzi się na rewizję umowy gazowej, o czym informował w telewizji ICTV.
Gazprom wybuduje terminal LNG w Kaliningradzie
(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)
Gazprom planuje wybudować terminal skraplania LNG o przepustowości 2,4 mln ton gazu skroplonego. Budowa ma się zakończyć w 2018 roku. Ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne w regionie bałtyckim. Szczegóły projektu mają zostać doprecyzowane w przyszłym roku.
Chiny uruchamiają kolejne pilotażowe giełdy ETS
(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Chińczycy planują uruchomić dwie kolejne pilotażowe giełdy handlu emisjami w Pekinie i Szanghaju. W sumie ma ich być siedem. Jedna działa już w mieście Shenzhen. W planach są giełdy na terenie prowincjach Guangdong i Hubei – w miastach Tianjin i Chongqing. Docelowo jedna z nich ma zdominować rynek ETS w Chinach. Zdania na temat szans poszczególnych z nich są podzielone. Jedni jako lidera wskazują Shenzhen, inni Szanghaj.
INFRASTRUKTURA
Działania kontrolne Prezesa UTK wykazały nieprawidłowości na linii kolejowej nr 353 Poznań Wschód – Skandawa
(www.utk.gov.pl)
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, stwierdzono naruszenie przez PKP PLK przepisów z zakresu kolejnictwa na linii kolejowej nr 353 Poznań Wschód – Skandawa. Jednocześnie prezes UTK zobowiązał zarządcę do natychmiastowego wskazania i wprowadzenia działań i ograniczeń eksploatacyjnych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego. Jednocześnie prezes UTK wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie naruszeń, związanych z niespełnieniem przez zarządcę PKP PLK warunków technicznych i organizacyjnych, których celem jest zapewnienie bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego.
Wspólny Bilet w roku 2014 – osiągnięto porozumienie
(www.ztm.waw.pl)
Zarządowi Transportu Miejskiego i Kolejom Mazowieckim udało się osiągnąć porozumienie dotyczące współpracy w roku 2014. Umowa między ZTM a KM na przyszły rok zostanie wkrótce podpisana. Stawka, która będzie obowiązywała w roku 2014 za honorowanie biletów ZTM w pociągach Kolei Mazowieckich, wynosi 24,05 zł. W pociągach KM, w strefie Wspólnego Biletu, honorowane będą bilety ZTM od dobowego „wzwyż”. To dobra wiadomość dla mieszkańców podwarszawskich gmin. Samorządy, które uczestniczą w finansowaniu Wspólnego Biletu na swoim terenie, mogą mieć pewność, że oferta ta będzie nadal aktualna.
Czy Wspólny Bilet wróci na linię wołomińską?
(www.ztm.waw.pl)
Oczywiście ostateczna odpowiedź na to pytanie zależeć będzie od władz Ząbek, Zielonki, Kobyłki i Wołomina. Jednak pierwszy krok w tym kierunku już został wykonany. Odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego, Kolei Mazowieckich oraz gmin powiatu wołomińskiego. W trakcie spotkania przedstawiciel KM poinformował uczestników, że nie ma możliwości nawiązania współpracy w oparciu o bilet odcinkowy KM, który byłby honorowany w środkach komunikacji ZTM na terenie pierwszej strefy. Wobec tego ZTM złożył gminom propozycję nawiązania ponownej współpracy na zasadach obowiązujących w pozostałych gminach aglomeracji warszawskiej.
Trwa 200. Sesja Rady ICAO
(www.ulc.gov.pl)
Odbyło się trzecie posiedzenie 200. Sesji Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w Montrealu, w której uczestniczy dr Małgorzata Polkowska – stała przedstawicielka Polski w Radzie ICAO. W ramach posiedzenia Rady rozpatrzono szereg dokumentów. M.in. przedyskutowano temat organizacji i zatwierdzenia agendy dwudziestego piątego posiedzenia Panelu Ochrony Lotnictwa (Aviation Security Panel). Przedstawiono również ustny raport dotyczący bezprawnej ingerencji w międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Ponadto został zaprezentowany raport dotyczący wprowadzenia zmiany 24 do Załącznika 9 – Ułatwienia do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.
Vueling otwiera połączenie Kraków-Barcelona
(www.krakowairport.pl)
Od czerwca przyszłego roku polecimy tanimi hiszpańskimi liniami Vueling na trasie Kraków-Barcelona. Pierwszy lot na lotnisko Barcelona El Prat zaplanowano na 21 czerwca 2014, a ostatni na 16 września 2014 roku. Loty do Barcelony będą realizowane trzy razy w tygodniu (w poniedziałki, środy i piątki). Rejsy do Krakowa obsłuży Airbus A320. Bilety w cenie od 55 euro (w jedną stronę) są już dostępne na stronie www.vueling.com. Vueling Airlines jest drugim największym przewoźnikiem w Hiszpanii. Obsługuje ponad 100 połączeń w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. W 2012 przewiózł prawie 15 mln pasażerów. Ma 12 baz operacyjnych w Europie.
LOT najlepszy w nowoczesnych technologiach
(www.prtl.pl/LOT)
LOT zwyciężył w prestiżowym konkursie „Best in Cloud” organizowanym przez magazyn Computerworld. Komisja doceniła innowacyjne i efektywne zastosowanie najnowocześniejszych technologii informatycznych przy budowie strony internetowej przewoźnika wraz z jej wersją mobilną oraz aplikacji mobilnych LOT Mobile na smartfony i tablety (Android i iOS). LOT jest jedną z pierwszych linii lotniczych na świecie, które zastosowały pełną technologię tzw. Cloud Computing na tak dużą skalę. Nowa odsłona strony i pakiet usług w ramach LOT Mobile (mobilny lot.com i aplikacje mobilne na smartfony i tablety) to wprowadzone w ostatnim czasie inicjatywy LOT-u.
Z Wrocławia i Poznania do Berlina z Etihad Regional
(www.aeronews.pl)
Nowy kierunek na berlińskie lotnisko Tegel zostanie zainaugurowany 1 kwietnia 2014 roku. Przeloty, których nie ma jeszcze w systemie rezerwacyjnym, będą realizowane codziennie. Przewoźnik operujący na tej trasie to nowopowstała linia Etihad Regional, który z Ławicy i Strachowic pasażerów woził będzie samolotem Saab 2000 linii Darwin, zabierającym na pokład 50 pasażerów. Połączenie to jest dedykowane głównie tranzytom – otwiera pasażerom nowe możliwości przesiadkowe, zwłaszcza dalekodystansowe. Marka Etihad Regional powstała w ramach ekspansji narodowego przewoźnika Zjednoczonych Emiratów Arabskich, linii Etihad Airways, na rynek europejski.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak