28.10.2014 ALERT

28 października 2014, 10:36 Alert

ENERGETYKA

Litwa przyjmuje okręt do regazyfikacji LNG

(Reuters/OGE/Wojciech Jakóbik)

Okręt typu FSRU zacumował wczoraj w porcie w Kłajpedzie. Nieznany jest jeszcze termin uruchomienia dostaw gazu z Norwegii na Litwę. Wilno ogłosiło jednak, że rozpoczęcie pracy pływającego gazoportu uniezależni Litwinów od dostaw gazu z Rosji. Okręt został ochrzczony imieniem „Niepodległość”.

Tego samego dnia Gazprom ogłosił lokalizację dla swojego bałtyckiego projektu LNG. Wybrano port w Ust Łudze. Choć przepustowość obiektu w wysokości 10 mln ton LNG rocznie przekracza ponad dziesięciokrotnie moce FSRU na Litwie i dwukrotnie gazoportu w Świnoujściu, projekt nie zszedł dotąd z desek kreślarskich, a korelacja publikacji danych na temat jego lokalizacji z uruchomieniem FSRU pozwala sądzić, że jest to zabieg czysto propagandowy. Poza tym obiekt miałby eksportować gaz skroplony na rynek europejski i południowoamerykański a obiekty w Polsce oraz Litwie są obliczone na import.

Słowacja rozmawia o nowej umowie gazowej z Rosją

(Wzgljad/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje rosyjska gazeta Wzgljad słowackie SPP planuje uruchomienie rozmów na temat nowej umowy gazowej z Gazpromem, która mogłaby obowiązywać do 2028. Słowacy liczą na coroczną rewizję zamawianego wolumenu. Bratysława chciałaby podpisać porozumienie do końca roku. Rozmowy mogą wykraczać poza kontrakt i dotyczyć rewersowych dostaw surowca na Ukrainę, które technicznie umożliwia słowacki Eustream. SPP wyklucza jednak taką możliwość. Gazprom zmniejszył dostawy surowca dla Słowacji o połowę. Eksperci podejrzewają, że zrobił to w celu zablokowania rewersu gazowego na Ukrainę.

Dania: Wspólna polityka energetyczna przeciwko Rosji

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Minister spraw zagranicznych Danii Martin Lidegaard ocenił, że chociaż Rosja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Unii Europejskiej, to powinna zareagować na „wojnę hybrydową” na Ukrainie poprzez skoordynowaną politykę energetyczną i informacyjną.

– Nie potrafię wyobrazić sobie sytuacji w której Rosja ingeruje w krajach bałtyckich lub Polsce, albo którymkolwiek kraju członkowskim NATO – powiedział Reutersowi. – Jednak jasne jest, że mamy do czynienia z nowym rodzajem zagrożenia. To wojna hybrydowa przy użyciu zmasowanej propagandy, prowokacji, wsparcia dla określonych grup wewnątrz kraju. To nie jest jeszcze działanie zbrojne ale coś bardzo wrogiego i bliskiego takiemu działaniu.

Lidegaard jest byłym ministrem energetyki. Odniósł się także do sposobu walki z nowym zagrożeniem, które opisuje. Twierdzi, że będzie nim koordynacja unijnej polityki energetycznej. Przyznaje, że prowadzenie wspólnej polityki Unii Europejskiej wobec Rosji nie jest łatwe.

– Jeśli damy priorytet energetyce i zajmiemy się nią w Europie oraz na Ukrainie, będzie to niespotykany krok naprzód oraz nieagresywny sposób na pokazanie Rosji, że konsekwencje jej polityki będą coraz bardziej niekorzystne – ocenił Duńczyk.

Nord Stream nie zostanie przedłużony do Wielkiej Brytanii

(Times/Reuters/TASS/Teresa Wójcik)

Wczorajszy brytyjski dziennik Times poinformował, że koncepcja przedłużenia gazociągu Nord Stream ostatecznie została odrzucona. Zdecydowało o tym zasadnicze pogorszenie stosunków Wielkiej Brytanii z Rosją. Koncepcja została opracowana przez Gazprom i francuski koncern GDF Suez, dwa lata temu gotowy był pierwszy projekt, wstępnie akceptowany przez stronę brytyjską. Gazprom i GDF Suez powołały konsorcjum, którym zainteresowała się też Grupa BP, gdyż wydobycie gazu na Morzu Północnym definitywnie spada i w 2020 r. Wielka Brytania będzie musiała 70 proc. zapotrzebowania na gaz pokryć importem. W lutym br. przeprowadzono studium wykonalności projektu. Jednak bezpośrednio po tym Bruksela odmówiła akceptacji tego projektu, gdyż zwiększyłby on zależność gospodarki unijnej od importu rosyjskiego gazu. Dla konsorcjum stało się jasne, że dalsze prace nad projektem nie mają sensu wobec zaostrzającego się konfliktu ukraińskiego i sankcji zastosowanych przez UE wobec Rosji.

Times cytuje Johna Locke, przedstawiciela jednego z brytyjskich think tanków Chatham House: „Biorąc pod uwagę obecny stan napięcia w relacjach Rosji z państwami zachodnimi, nie widzę możliwości, aby projekt przedłużenia Nord Streamu opuścił deski kreślarskie. Obecni nie ma warunków korzystnych dla kontynuowania przez Gazprom ekspansji na rynki europejskie”.

Konsorcjum, w którym Gazprom miał 51 proc. udziałów, zamierzało zbudować dwie dodatkowe odnogi rury Nord Streamu, przeprowadzone przez Morze Bałtyckie mające dostarczać gaz do Wielkiej Brytanii i Holandii. Według dziennika przez Nord Stream miało być do Wysp dostarczane ok. 6 proc. gazu koniecznego dla brytyjskiej energetyki.

Rosjanie zdementowali te informacje.

Rozpoczyna się sezon grzewczy. Gaz ziemny ucieka z magazynów

(Natural Gas Europe/Wojciech Jakóbik)

Austria, Belgia, Czechy, Dania, Hiszpania, Niemcy, Polska, Słowacja oraz Wielka Brytania rozpoczęły zmniejszanie zapasów w magazynach gazowych – wynika z informacji GIE.  Ten ruch ma związek z rozpoczęciem sezonu grzewczego, w którym zużycie surowca rośnie.

Ukraińskie reformy energetyczne potrzebują współpracy polityków i ekspertów

(Ukrainian Energy/Wojciech Jakóbik)

Według Antona Antonenki, szefa think tanku DiXi Group zajmującego się reformami energetycznymi na Ukrainie, ich realizacja nie będzie możliwa bez współpracy władz kraju z ekspertami.

– Nowy parlament powinien przejść od deklaracji do wartościowych reform w sektorze energetycznym. Przede wszystkim należy zrealizować wszystkie zobowiązania Ukrainy wobec Wspólnoty Energetycznej, które przez długi czas odkładano – powiedział Antonenko. – Chodzi o realną a nie deklaratywną implementację trzeciego pakietu energetycznego.

– Parlament musi także przyjąć prawo antykorupcyjne, które pomoże leczyć ten jeden z najbardziej korupcjogennych sektorów – dodaje ekspert.

– Największym wyzwaniem będzie jednak profesjonalizacja – utrzymuje Ukrainiec. – Władza nie może wspierać interesów wąskich grup i bronić ich przed zmianami w sektorze energetycznym. Dlatego parlamentarzyści muszą pracować mocniej z ekspertami, w celu zrozumienia problemów, poszerzenia pespektywy i wysłuchania wszystkich punktów widzenia. Nowi deputaci nie mogą tylko organizować spotkań. Muszą słuchać uważnie przedstawianych opinii.

Iran zamierza zwiększyć produkcję ropy do 4,3 mln baryłek dziennie

(Bloomberg/IRNA/Tass/AFP/Teresa Wójcik)

Iran zamierza szybko zwiększyć produkcję ropy do 4,3 mln baryłek dziennie, niemal dwukrotnie więcej niż dotychczas (2,675 mln baryłek dziennie we wrześniu – podał OPEC) Ten wzrost zapowiedział wczoraj wiceminister ropy Iranu Mansour Moazzam.

Do tego trzeba dodać, że ​​Iran zapowiada zwiększenie potencjału produkcyjnego rafinerii z obecnych 1,8 mln baryłek dziennie do 3 mln baryłek. Według obliczeń ekspertów irańskich, udokumentowane zasoby ropy w Iranie wystarczą na 60 lat.

Moazzam poinformował, że Iran rozważa różne scenariusze reagowania na wyjątkowo duże wahania światowych cen ropy. Obecnie na te ceny mają wpływ czynniki polityczne i gospodarcze prowadzących do obniżania cen. Moazzam wymienił: sytuację w Arabii Saudyjskiej, Rosji z jej uwikłaniem w konflikt ukraiński, zwiększenie dostaw własnej ropy naftowej na rynek krajowy w USA, zwiększenie strategicznych rezerw ropy naftowej.

Z lekką ironią irański wiceminister powiedział, że przy cenie światowej 140 dol. za baryłkę, jego kraj nie miałby żadnych problemów, ale przedstawiając program swojego rządu wrócił do realiów. Przygotowując projekt budżetu na przyszły rok Teheran przyjmuje ceny 90-100 dol.za baryłkę, aby uniknąć możliwych problemów. Dotychczas Iran nie miał kłopotów z deficytem budżetowym

Jednak eksperci irańscy rynku ropy przewidują, że ceny w 2015 r. wyniosą 70 dol. za baryłkę i uważają, że ta cena powinna być podstawą budżetu na nadchodzący rok.

Cena ropy powyżej 100 dol. za baryłkę – uważa Mohsen Gamsari, jeden z tych ekspertów – zostały wywindowane sztucznie, ze względów na wpływy polityczne. Ale tego rodzaju machinacje mają krótki żywot i nie można na nie liczyć. Nie można też jednak obrażać się na ceny, które dyktuje samodzielnie mechanizm rynkowy. Podniesienie produkcji ropy w Iranie do poziomu 4,3 mln baryłek dziennie będzie zgodne z rachunkiem ekonomicznym.

Doskonalenie technologii szczelinowania hydraulicznego 

(Reuters/Rigzone/Oil & Gas/Teresa Wójcik)

Jak dobrać najbardziej dogodne lokalizacje dla odwiertów i przeprowadzenia szczelinowania hydraulicznego to ważna wiedza dla branży wydobywczej gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych. Źle wyznaczone miejsce szczelinowania daje złe wyniki, w przybliżeniu od 25 do 30 proc. odwiertów na tych złożach nie przynosi wystarczającej produkcji. „Teoretycznie wiemy, gdzie zlokalizować odwierty i przeprowadzić szczelinowanie, ale często matka ziemia stwarza bardzo skomplikowane warunki geologiczne – stwierdził Dan Buller, główny specjalista-geolog w koncernie Halliburton. –

„Przeprowadzenie odwiertów poziomych też czasem zdarza się niekorzystnie przeprowadzone. Przynosi zwiększenie kosztów, gdy przekonujemy się o tym po zakończeniu wiercenia, gdy już za późno zmienić lokalizację szczelinowania. Jest więc problem – jak znaleźć optymalne miejsce na odwierty i szczelinowanie. Aby rozwiązać ten problem, Halliburton opracował metodę „FracInsight”, dogodne narzędzie, wybierające optymalną lokalizację wiercenia i szczelinowania. „FracInsight” może być stosowany, jako samodzielny produkt do budowania lokalnego modelu geologicznego na podstawie dostępnych danych, ale jest też tak zaprojektowany, wykorzystywać dane z sejsmicznych stymulacji. O tym wszystkim mówił Buller na konferencji prasowej wczoraj w Amsterdamie na Dorocznej Konferencji i Wystawie Technicznej Towarzystwa Przemysłu Naftowego.

W ub. roku Halliburton zrealizował ponad połowę z 56 tys. wierceń i szczelinowania, które zostały wykonane na niekonwencjonalnych złożach w Ameryce Północnej.  Metoda „FracInsight” została zastosowana przez Halliburton w pracach w Haynesville i Eagle Ford.

Niejasne przyczyny przerwy w eksploatacji pola naftowego w Kuwejcie  

(Reuters/Rigzone/KUNA/Teresa Wójcik)

Reuters poinformował wczoraj, że wyższy kuwejcki urzędnik powiedział, że pole naftowe Khafji, eksploatowane wspólnie z Arabią Saudyjską, zostało zamknięte z powodów „czysto technicznych, a nie politycznych”. Potwierdziła tę informacje kuwejcka agencja informacyjna KUNA, dodając, że produkcja ta została wstrzymana z uwagi na zasady ochrony środowiska. Ale jednocześnie zamknięcie wydobycia z podmorskiego pola naftowego (280 tys. do 300 tys. baryłek dziennie), ożywiło spekulacje o ponownym pojawieniu się napięć między Kuwejtem a Arabia Saudyjską. Zaprzeczył temu podsekretarz ministerstwa spraw zagranicznych Kuwejtu, Khaled al-Jarallah, przebywający w Rijadzie. „Nasi bracia w Królestwie (Arabii Saudyjskiej) chcą przeprowadzić prace konserwacyjne i podjąć pewne działania związane ze środowiskiem. Kuwejcka strona doskonale to rozumie” – powiedział Jarallah. Dodał, że „nie można wznowić wydobycia, dopóki kwestie techniczne zostaną uregulowane”. Inne źródło w ub. tygodniu poinformowało Reutersa, że na tym obszarze należy opanować i usunąć awarię, która spowodowała jakiś czas temu wyciek gazu w systemie gazociągów w Khafji.

Cena ropy naftowej spada a razem z nią wyniki rosyjskiej giełdy

(PRIME/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik)

Rosyjska giełda ruszy dzisiaj ze stratami – piszą analitycy agencji PRIME. Ma to być skutek spadających cen ropy naftowej. Brent staniał o 0,63 procent do 85,29 dolarów za baryłkę tuż przed dziewiątą moskiewskiego czasu. Także rubel tanieje. Dolar kosztował dziś rano 41,95 rubla. Także amerykańska ropa WTI na giełdzie w Nowym Jorku staniała do 80,36 dolara za baryłkę. Goldman Sachs przewiduje, że w pierwszej połowie 2015 roku obniżki utrzymają się. Prognoza banku zakłada spadek cen Brent do 80 dolarów a WTI do 75 dolarów w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wiele zależy od decyzji kartelu OPEC o ewentualnym zmniejszeniu eksportu ropy naftowej. Zostanie ona podjęta 27 listopada, podczas spotkania organizacji w Wiedniu.

INFRASTRUKTURA

Rozpoczyna się sezon grzewczy. Gaz ziemny ucieka z magazynów

(Natural Gas Europe/Wojciech Jakóbik)

Austria, Belgia, Czechy, Dania, Hiszpania, Niemcy, Polska, Słowacja oraz Wielka Brytania rozpoczęły zmniejszanie zapasów w magazynach gazowych – wynika z informacji GIE.  Ten ruch ma związek z rozpoczęciem sezonu grzewczego, w którym zużycie surowca rośnie.

Ukraińskie reformy energetyczne potrzebują współpracy polityków i ekspertów

(Ukrainian Energy/Wojciech Jakóbik)

Według Antona Antonenki, szefa think tanku DiXi Group zajmującego się reformami energetycznymi na Ukrainie, ich realizacja nie będzie możliwa bez współpracy władz kraju z ekspertami.

– Nowy parlament powinien przejść od deklaracji do wartościowych reform w sektorze energetycznym. Przede wszystkim należy zrealizować wszystkie zobowiązania Ukrainy wobec Wspólnoty Energetycznej, które przez długi czas odkładano – powiedział Antonenko. – Chodzi o realną a nie deklaratywną implementację trzeciego pakietu energetycznego.

– Parlament musi także przyjąć prawo antykorupcyjne, które pomoże leczyć ten jeden z najbardziej korupcjogennych sektorów – dodaje ekspert.

– Największym wyzwaniem będzie jednak profesjonalizacja – utrzymuje Ukrainiec. – Władza nie może wspierać interesów wąskich grup i bronić ich przed zmianami w sektorze energetycznym. Dlatego parlamentarzyści muszą pracować mocniej z ekspertami, w celu zrozumienia problemów, poszerzenia pespektywy i wysłuchania wszystkich punktów widzenia. Nowi deputaci nie mogą tylko organizować spotkań. Muszą słuchać uważnie przedstawianych opinii.

Iran zamierza zwiększyć produkcję ropy do 4,3 mln baryłek dziennie

(Bloomberg/IRNA/Tass/AFP/Teresa Wójcik)

Iran zamierza szybko zwiększyć produkcję ropy do 4,3 mln baryłek dziennie, niemal dwukrotnie więcej niż dotychczas (2,675 mln baryłek dziennie we wrześniu – podał OPEC) Ten wzrost zapowiedział wczoraj wiceminister ropy Iranu Mansour Moazzam.

Do tego trzeba dodać, że ​​Iran zapowiada zwiększenie potencjału produkcyjnego rafinerii z obecnych 1,8 mln baryłek dziennie do 3 mln baryłek. Według obliczeń ekspertów irańskich, udokumentowane zasoby ropy w Iranie wystarczą na 60 lat.

Moazzam poinformował, że Iran rozważa różne scenariusze reagowania na wyjątkowo duże wahania światowych cen ropy. Obecnie na te ceny mają wpływ czynniki polityczne i gospodarcze prowadzących do obniżania cen. Moazzam wymienił: sytuację w Arabii Saudyjskiej, Rosji z jej uwikłaniem w konflikt ukraiński, zwiększenie dostaw własnej ropy naftowej na rynek krajowy w USA, zwiększenie strategicznych rezerw ropy naftowej.

Z lekką ironią irański wiceminister powiedział, że przy cenie światowej 140 dol. za baryłkę, jego kraj nie miałby żadnych problemów, ale przedstawiając program swojego rządu wrócił do realiów. Przygotowując projekt budżetu na przyszły rok Teheran przyjmuje ceny 90-100 dol.za baryłkę, aby uniknąć możliwych problemów. Dotychczas Iran nie miał kłopotów z deficytem budżetowym

Jednak eksperci irańscy rynku ropy przewidują, że ceny w 2015 r. wyniosą 70 dol. za baryłkę i uważają, że ta cena powinna być podstawą budżetu na nadchodzący rok.

Cena ropy powyżej 100 dol. za baryłkę – uważa Mohsen Gamsari, jeden z tych ekspertów – zostały wywindowane sztucznie, ze względów na wpływy polityczne. Ale tego rodzaju machinacje mają krótki żywot i nie można na nie liczyć. Nie można też jednak obrażać się na ceny, które dyktuje samodzielnie mechanizm rynkowy. Podniesienie produkcji ropy w Iranie do poziomu 4,3 mln baryłek dziennie będzie zgodne z rachunkiem ekonomicznym.

Doskonalenie technologii szczelinowania hydraulicznego 

(Reuters/Rigzone/Oil & Gas/Teresa Wójcik)

Jak dobrać najbardziej dogodne lokalizacje dla odwiertów i przeprowadzenia szczelinowania hydraulicznego to ważna wiedza dla branży wydobywczej gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych. Źle wyznaczone miejsce szczelinowania daje złe wyniki, w przybliżeniu od 25 do 30 proc. odwiertów na tych złożach nie przynosi wystarczającej produkcji. „Teoretycznie wiemy, gdzie zlokalizować odwierty i przeprowadzić szczelinowanie, ale często matka ziemia stwarza bardzo skomplikowane warunki geologiczne – stwierdził Dan Buller, główny specjalista-geolog w koncernie Halliburton. –

„Przeprowadzenie odwiertów poziomych też czasem zdarza się niekorzystnie przeprowadzone. Przynosi zwiększenie kosztów, gdy przekonujemy się o tym po zakończeniu wiercenia, gdy już za późno zmienić lokalizację szczelinowania. Jest więc problem – jak znaleźć optymalne miejsce na odwierty i szczelinowanie. Aby rozwiązać ten problem, Halliburton opracował metodę „FracInsight”, dogodne narzędzie, wybierające optymalną lokalizację wiercenia i szczelinowania. „FracInsight” może być stosowany, jako samodzielny produkt do budowania lokalnego modelu geologicznego na podstawie dostępnych danych, ale jest też tak zaprojektowany, wykorzystywać dane z sejsmicznych stymulacji. O tym wszystkim mówił Buller na konferencji prasowej wczoraj w Amsterdamie na Dorocznej Konferencji i Wystawie Technicznej Towarzystwa Przemysłu Naftowego.

W ub. roku Halliburton zrealizował ponad połowę z 56 tys. wierceń i szczelinowania, które zostały wykonane na niekonwencjonalnych złożach w Ameryce Północnej.  Metoda „FracInsight” została zastosowana przez Halliburton w pracach w Haynesville i Eagle Ford.

Niejasne przyczyny przerwy w eksploatacji pola naftowego w Kuwejcie  

(Reuters/Rigzone/KUNA/Teresa Wójcik)

Reuters poinformował wczoraj, że wyższy kuwejcki urzędnik powiedział, że pole naftowe Khafji, eksploatowane wspólnie z Arabią Saudyjską, zostało zamknięte z powodów „czysto technicznych, a nie politycznych”. Potwierdziła tę informacje kuwejcka agencja informacyjna KUNA, dodając, że produkcja ta została wstrzymana z uwagi na zasady ochrony środowiska. Ale jednocześnie zamknięcie wydobycia z podmorskiego pola naftowego (280 tys. do 300 tys. baryłek dziennie), ożywiło spekulacje o ponownym pojawieniu się napięć między Kuwejtem a Arabia Saudyjską. Zaprzeczył temu podsekretarz ministerstwa spraw zagranicznych Kuwejtu, Khaled al-Jarallah, przebywający w Rijadzie. „Nasi bracia w Królestwie (Arabii Saudyjskiej) chcą przeprowadzić prace konserwacyjne i podjąć pewne działania związane ze środowiskiem. Kuwejcka strona doskonale to rozumie” – powiedział Jarallah. Dodał, że „nie można wznowić wydobycia, dopóki kwestie techniczne zostaną uregulowane”. Inne źródło w ub. tygodniu poinformowało Reutersa, że na tym obszarze należy opanować i usunąć awarię, która spowodowała jakiś czas temu wyciek gazu w systemie gazociągów w Khafji.

Cena ropy naftowej spada a razem z nią wyniki rosyjskiej giełdy

(PRIME/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik)

Rosyjska giełda ruszy dzisiaj ze stratami – piszą analitycy agencji PRIME. Ma to być skutek spadających cen ropy naftowej. Brent staniał o 0,63 procent do 85,29 dolarów za baryłkę tuż przed dziewiątą moskiewskiego czasu. Także rubel tanieje. Dolar kosztował dziś rano 41,95 rubla. Także amerykańska ropa WTI na giełdzie w Nowym Jorku staniała do 80,36 dolara za baryłkę. Goldman Sachs przewiduje, że w pierwszej połowie 2015 roku obniżki utrzymają się. Prognoza banku zakłada spadek cen Brent do 80 dolarów a WTI do 75 dolarów w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wiele zależy od decyzji kartelu OPEC o ewentualnym zmniejszeniu eksportu ropy naftowej. Zostanie ona podjęta 27 listopada, podczas spotkania organizacji w Wiedniu.

 

 

 

Rozbudowana al. Wyzwolenia w Rzeszowie oddana do użytku

(ministerstwo infrastruktury)

Zakończyła się rozbudowa węzła drogowego al. Wyzwolenia – ul. Warszawska w Rzeszowie. Warta ponad 63 mln zł inwestycja została zrealizowana w celu upłynnienia ruchu ulicznego na zatłoczonej dotąd Al. Wyzwolenia. Modernizacją objęty został blisko dwukilometrowy odcinek, który rozbudowano do drogi dwujezdniowej o dwóch pasach ruchu, oraz dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Warszawską.  Wzdłuż przebudowanego odcinka powstały także nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe. Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic”, realizowanego dzięki 250 mln zł dofinansowania z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Obejmuje on m.in. zakup 80 nowych autobusów, wdrożenie Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego, przebudowę i rozbudowę układu komunikacyjnego oraz modernizację infrastruktury na potrzeby transportu publicznego.

Rozwiązania zamienne w projekcie południowej obwodnicy Olsztyna

(GDDKiA)

Zespół Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy GDDKiA Oddział w Olsztynie przyjął, a Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zatwierdził dokumentację projektową na budowę obwodnicy Olsztyna do realizacji w dwóch zadaniach – koncepcję rozwiązań zamiennych. Obwodnica będzie zawierała rozwiązania drogowe zawarte w wykonanym projekcie budowlanym, skorygowane o elementy zaprojektowane w koncepcji rozwiązań zamiennych. Konieczność opracowania rozwiązań zamiennych dokumentacji projektowej na budowę obwodnicy Olsztyna wynikła z decyzji o podziale budowy na dwa zadania realizacyjne oraz z potrzeby etapowania budowy węzłów planowanej drogi ze względu na dostosowywanie układu miejskiego do połączenie z obwodnicą. Ponadto podwyższono klasę techniczną południowej części obwodnicy Olsztyna. Odcinek ten będzie realizowany jako droga ekspresowa S51, co spowodowało konieczność wprowadzenia rozwiązań właściwych dla drogi klasy S.

Będzie bezpiecznej na DK nr 8 w Szczytnie

(GDDKiA)

Wrocławski Oddział GDDKiA podpisał umowę na przebudowę skrzyżowania w miejscowości Szczytna na drodze krajowej nr 8. Zadanie o wartości ponad 6,6 mln zł wykona firma Eurovia. Zgodnie z umową przebudowa skrzyżowania powinna zostać zakończona w październiku  2015 r. Długość przebudowywanej drogi krajowej nr 8 (ul. Robotnicza i ul. Borowina) – 451 m. Zakończenie prac przewidziane jest w październiku 2015 r.

Polimex-Mostostal nie wygasi w całości budownictwa w grupie

(PZPB/wnp.pl)

Na chwilę obecną uważam, że większy sens ma pozostawienie PRInż-1 w grupie, niż jego sprzedaż – poinformował portal wnp.pl Maciej Stańczuk, p.o. prezesa Polimeksu-Mostostalu. PRInż-1 to spółka zależna Polimeksu wyspecjalizowana w budownictwie drogowym. – PRInż-1 jest stosunkowo niewielką spółką, ale mimo wszystko sprawnie zarządzaną. Całkiem nieźle sobie radziła w ostatnich dwóch latach, gdy w dużych problemach znajdował się Polimex-Mostostal. W tym roku firma powinna mieć 100-120 mln zł przychodów oraz dodatni wynik finansowy – powiedział Stańczuk. – Systematycznie oddajemy mniejsze projekty drogowe jak obwodnica Gdowa czy Świdnicy, a w całości przejezdna jest już DK1 w Tychach. To pokazuje, że PRInż-1 jest sobie w stanie poradzić z mniejszymi inwestycjami – dodał. Stańczuk wskazał, że spółka może być też dobrym podwykonawcą na dużych kontraktach.

Strajk DB Schenker spowodował straty w PKP Cargo

(PKP Cargo)

Prowadzony w ub. tygodniu strajk związku zawodowego maszynistów DB Schenker uderzył w PKP Cargo. Niemiecki przewoźnik nie odbierał pociągów PKP Cargo na polsko-niemieckiej granicy, co utrudniło funkcjonowanie polskiej firmy w obliczu szczytu przewozowego. W efekcie wydłużył się czas obiegu wagonów należących do PKP Cargo, wpływając na obsługę innych klientów. PKP Cargo szacuje, że w wyniku strajku poniosło straty w wysokości nawet kilku milionów zł. Problem dotyczył głównie pociągów przewożących węgiel i koks do Niemiec. W ub. wtorek do południa na dwóch kolejowych przejściach granicznych między Polską i Niemcami, w Olszynie i Rzepinie, ustawiła się kolejka 16 pociągów PKP Cargo, a kolejne 6 było w drodze. Razem było to około 600 wagonów, które DB Schenker powinien odebrać od polskiego przewoźnika. Dzień wcześniej w kolejkach oczekujących na przejęcie przez DB Schenker pociągów stało ponad 20 składów. Średnio na dobę przez te przejścia przejeżdża 10-12 takich pociągów. Po przejęciu przez niemieckiego przewoźnika wagony z węglem i koksem jadą m.in. do Berlina, Duisburga, Spreewitz i Angelberga.

Przebudowa dworca w Kostrzynie zakończona

(PKP SA)

Odnowiony z dbałością o detale, taki po przebudowie jest dworzec w Kostrzynie nad Odrą. PKP SA zakończyły jego przebudowę. Głównym celem kompleksowej przebudowy była poprawa bezpieczeństwa, estetyki, komfortu korzystania przez podróżnych z dworca i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Historyczny blask z II połowy XIX wieku odzyskała elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Inwestycja objęła również remont dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji. Wartość inwestycji to 7,7 mln zł netto. Była ona finansowana ze środków własnych PKP SA i budżetowych. Dworzec w Kostrzynie nad Odrą został wzniesiony w  latach 1872-1874 według projektu Eduarda Roemera. Jest to jeden z dwóch dwupoziomowych dworców w Polsce (perony znajdują się w poziomie parteru i pierwszego piętra budynku). Modernizacja drugiego, znajdującego się w Kępnie, zakończyła się w grudniu ub. roku.

Więcej miejsc w pociągach PKP Intercity na Wszystkich Świętych

(PKP Intercity)

Ponad 6 tys. dodatkowych miejsc w pociągach dziennie oraz wsparcie informatorów mobilnych na 18 największych dworcach w Polsce – PKP Intercity jest gotowe na zwiększony ruch pasażerski na Wszystkich Świętych. Od 30 października do 3 listopada PKP Intercity wzmocni ponad 80 pociągów, zapewniając ponad 6 tys. dodatkowych miejsc dla pasażerów każdego dnia. Wagony z miejscami do siedzenia oraz kuszetki zostaną dostawione do pociągów na najpopularniejszych trasach, w tym międzynarodowych. – Na okres wyjazdów związanych ze Świętem Zmarłych przygotujemy więcej miejsc dla pasażerów oraz zapewnimy dodatkowe wsparcie informacyjne – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Zależy nam, aby wyjazdy i powroty przebiegły sprawnie, a pasażerowie czuli się komfortowo – dodaje.

Nowości w zimowym sezonie rozkładowym na Lotnisku Chopina

(Lotnisko Chopina)

Przewoźnicy ogłosili już oficjalnie 9 nowych połączeń z/do Warszawy w sezonie zima 2014/15 na Lotnisku Chopina, a na wielu istniejących trasach zwiększają oferowanie. PLL LOT zwiększą częstotliwość lotów na 18 trasach europejskich. Niezmienna pozostaje częstotliwość połączeń firmy na rejsach długodystansowych wykonywanych Dreamlinerami: Nowy Jork i Chicago – 5 rejsów tygodniowo, Toronto – 4 rejsy tygodniowo oraz Pekin – 3 rejsy tygodniowo. LOT w nowym sezonie zawiesza sześć połączeń: Ateny, Bejrut, Barcelona, Dusseldorf, Nicea i Zurych. Wizz Air od stycznia uruchamia dwa nowe kierunki z Warszawy: do Werony oraz Turynu. W grudniu do siatki węgierskiego przewoźnika wróci też sezonowe połączenie do Grenoble we Francji. Swoją siatkę połączeń z Warszawy rozwija polska regionalna linia lotnicza Eurolot. Od 26 października przewoźnik rozpoczyna regularne loty krajowe do Lublina, a także połączenia międzynarodowe do Stuttgartu i Dusseldorfu w Niemczech oraz do Zagrzebia w Chorwacji i Kiszyniowa w Mołdawii. Swoją siatkę rozbudowuje również Norwegian. Po uruchomieniu we wrześniu połączenia z Warszawy do Londynu-Gatwick, z końcem października ruszają rejsy na Wyspy Kanaryjskie: od 28 października na Gran Canarię, a od 29 października na Teneryfę.

Redakcja BiznesAlert.pl

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak