ENERGETYKA
Ropa łupkowa pod Zieloną Górą
(DGP/WOJCIECH JAKÓBIK)
Kanadyjczycy szukali w okolicach Zielonej Góry miedzi. Znaleźli jednak coś bardziej cennego – potężne złoża ropy naftowej – donosi Dziennik Gazeta Prawna. To duża niespodzianka, ponieważ z badań geologicznych wynika, że tamtejsze regiony nie powinny obfitować w węglowodory. Rozmówcy DGP przekonują jednak, że mogą one występować w towarzystwie miedzi, których szukał kanadyjski Wisent Oil. Firma nawiąże współpracę z San Leon Energy. Obie spółki liczą na zyski z przyszłego wydobycia ropy naftowej spod Zielonej Góry.
UOS traci optymizm
(CIRE)
Założona w Polsce przez amerykańskiego biznesmena i inżyniera Dennis McKee firma United Oilfield Services (UOS), która miła budować swoją potęgę na łupkowym boomie w naszym kraju, stopniowo przechodzi do planu B w strategii, czyli do szukania zleceń poza granicami Polski – pisze „Puls Biznesu”. Jak czytamy w dzienniku, UOS pracuje w Polsce m.in. dla San Leon Energy, Lane Energy, 3Legs Resources i Wisent Oil & Gas czy FX Energ, ale firma liczyła na to, że w naszym kraju powstaną setki odwiertów poszukiwawczych. Jednak w jak podkreśla Dennis McKee, w Polsce wszystko trwa dużo dłużej niż w USA. W jego ocenie w Stanach Zjednoczonych sektor łupkowy tak szybko się rozwinął, bo nie tracono tam tyle czasu co w Polsce. – Jak mówi, to co można zrobić w kilka dni w Polsce trwa parę tygodni.
Litwa nie pójdzie na ustępstwa w rozmowach z Gazpromem
(LITHUANIAN TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Wilno nie zamierza iść na ustępstwa w rozmowach z rosyjskim gigantem gazowym – poinformował premier Algirdas Butkevicius. Ocenia, że obniżka cen surowca na jaką liczy jego kraj powinna sięgnąć jednej piątej. Gazprom miał podjąć decyzję w tej sprawie przed końcem sierpnia. Jednakże tak się nie stało. Dyrektor firmy Aleksiej Miller odwiedzi Litwę w przyszłym tygodniu i weźmie udział w posiedzeniu zarządu Lietuvos Dujos, w którym udziały posiada także Gazprom.
Rumuni protestują przeciwko gazowi łupkowemu
(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Do 3500 ludzi protestowało w miejscowości Barlad na północnym wschodzie Rumunii w niedzielę. Amerykański Chevron planuje przeprowadzić odwierty w okolicy tego miasta. Firma nie zamierza rezygnować ze swoich planów.
Jeszcze Nabucco nie zginęło
Zdaniem ministra energetyki i surowców naturalnych Turcji Tanera Yildiza wybór Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) do realizacji koncepcji Korytarza Południowego – dostaw gazu ziemnego z Azerbejdżanu do Europy – nie wyklucza realizacji projektu Nabucco. Zdaniem polityka inicjatywy te uzupełniają się. Uważa on, że po zapewnieniu dostaw np. z Iraku i poparcia politycznego w Europie, Nabucco może wrócić na deski kreślarskie.
Japonia wyda 40 mld jenów na powstrzymanie wycieku w Fukushimie
(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)
Tokio zamierza wydać 40 mld jenów (400 mln dolarów) na walkę z wyciekiem radioaktywnej wody z uszkodzonych siłowni atomowych w Fukushimie. Fundusze te zostaną zaczerpnięte z rezerwy budżetowej na 2013 rok. TEPCO podniosło wczoraj poziom skażenia w okolicach obiektu do trzeciego poziomu. Jest on najwyższy od dnia katastrofy.
INFRASTRUKTURA
Porozumienie Zarządu PKP CARGO i związków zawodowych podpisane
(www.pkp-cargo.pl)
2 września podpisano porozumienie między Zarządem PKP CARGO, a związkami zawodowymi w ramach toczącego się od czerwca sporu zbiorowego. Obie strony uzgodniły Pakt Gwarancji Pracowniczych, zakładający m.in. 4-letnie i 10-letnie gwarancje zatrudnienia oraz wypłatę premii prywatyzacyjnej w formie akcji pracowniczych w przypadku jeżeli dojdzie do debiutu giełdowego spółki. Pracownicy obejmą akcje w ramach nowej emisji akcji, która będzie przeprowadzona po debiucie giełdowym PKP CARGO. Szacunkowa wysokość premii to ok. 165 mln zł brutto.
PKP Intercity kupuje piętrusy
(www.transport.gov.pl)
PKP Intercity ogłosiło przetarg na dostawę 10 piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Postępowanie, prowadzone w trybie negocjacji z ogłoszeniem, wyłoni producenta, który dostarczy nowe, piętrowe pociągi dla linii łódzkiej. Część środków potrzebnych na realizację inwestycji PKP Intercity chce pozyskać z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Przedmiotem zamówienia są piętrowe elektryczne zespoły trakcyjne wraz z zapewnieniem usługi utrzymania technicznego.
PKP CARGO wjechało do Włoch
(www.pkp-cargo.pl)
Pociągi PKP CARGO mogą wjeżdżać na włoską stację graniczną Tarvisio. ANSF, czyli włoski urząd nadzorujący rynek kolejowy, wydał PKP CARGO zezwolenie na samodzielne przewozy do włoskiej stacji granicznej Tarvisio. Do tej pory przy przewozach tranzytowych do Włoch i z powrotem na terenie włosko-austriackiego odcinka granicznego spółka musiała korzystać z usługi innych przewoźników. Przypomnijmy, że obecnie PKP CARGO realizuje cykliczne samodzielne przewozy kontenerów przez Polskę, Czechy i Austrię do stacji Tarvisio (dwie pary pociągów na tydzień).
Raport z postępu prac na autostradzie A1
(www.gddkia.gov.pl)
W ciągu ostatniego tygodnia na budowie autostrady A1 od Czerniewic do Kowala przybyło 200 pracowników, 100 maszyn budowlanych i ponad 12 km warstwy wiążącej. Widoczne jest duże zaangażowanie ludzi i sprzętu. Od 23 do 30 sierpnia na kujawsko-pomorskich odcinkach budowanej autostrady pracowało dziennie 1660 osób i 760 maszyn budowlanych a prace prowadzono na 40 obiektach mostowych. Wykonawca ułożył ponad 12 km warstwy wiążącej.
Nowe przetargi na ponad 80 km ekspresówek
(www.gddkia.gov.pl)
Ruszyły postępowania przetargowe na kolejne ponad 80 kilometrów nowych dróg ekspresowych. Chodzi o S51 z Olsztyna do Olsztynka (13,3km), S7 obwodnicę Radomia (24,7 km) oraz S3 Kaźmierzów – Lubin Południe (25,7 km) oraz nieco ponad 20 km odcinek w. Lubin Południe – Legnica (bez węzła). Dzięki wybudowaniu S51 Olsztyn będzie skomunikowany ekspresowo z S7 Warszawa – Gdańsk, ekspresowa „trójka” połączy autostrady A2 i A4 a obwodnica Radomia kierowcom podróżującym z Warszawy do Kielc pozwoli ekspresowo ominąć to miasto.
Wszystkie perony na stacji w Katowicach gotowe
(www.plk-sa.pl)
Modernizacja ostatniego z czterech peronów na stacji Katowice – peronu pierwszego – została zakończona. Od 2 września pasażerowie korzystają ze wszystkich odnowionych peronów, które zyskały zadaszenie, nową nawierzchnię, ławki tablice informacyjne i szereg innych elementów służących pasażerom. Zadaszenie nad peronem pierwszym jest częścią hali peronowej zakrywającej cztery perony i osiem torów. Panele umieszczone na wysokiej konstrukcji chronią pasażerów deszczem, wiatrem czy śniegiem.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak