ENERGETYKA
Posiedzenie EuroPolGazu bez rozstrzygnięć
(CIRE)
Walne zgromadzenie akcjonariuszy EuRoPol gazu zostało zakończone bez podejmowania uchwał – donosi „Parkiet”. Gazeta giełdy przypomina, że na wtorek było zaplanowane WZA EuRoPol Gazu przerwane 29 czerwca. Akcjonariusze mieli podjąć uchwały między innymi odnośnie nowych członków zarządu oraz zaudytowanego raportu finansowego spółki za ubiegły rok. Jednak ostatecznie walne zostało zamknięte bez rozpatrywania jakichkolwiek uchwał. Jednocześnie „Parkiet” zwraca uwagę na niedawną decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który oddalił zażalenia wniesione przez Gazprom na postanowienia sądu rejestrowego odnośnie zmian w zarządzie EuRoPol Gazu.
Naftogaz: South Stream obniży wartość naszych gazociągów
(CIRE)
Budowa gazociągu South Stream spowoduje, że wartość ukraińskiego systemu gazociągów przesyłowych może spaść o połowę – uważa szef Naftogazu Andriej Kobolew. – Po zbudowaniu przez Rosję gazociągu South Stream i rozpoczęciu przesyłu gazu przez tą magistralę z wykorzystaniem jej pełnych możliwości technicznych wartość ukraińskiego gazowego systemu przesyłowego, obecnie szacowana na 25-35 mld USD, może spaść o połowę – powiedział Kobolew.
Jak podkreślił szef Naftogazu, South Stream „zabierze” z ukraińskich gazociągów nawet 60 mld m sześć. gazu rocznie, które dotychczas były przesyłane tranzytem przez Ukrainę. Jednocześnie szef Naftogazu zaznaczył, że ukraińskie gazociągi tranzytowe potrzebują modernizacji, tak szybko, jak to możliwe, a tymczasem 24 lipca ukraiński parlament odrzucił podczas drugiego czytania projektu ustawy, która pozwoliłby przedsiębiorstwom z UE i USA na 49 procentowy udział w spółkach zarządzających gazociągami i rurociągami naftowymi.
Ustępujący rząd bułgarski zaleca kontynuację projektu jądrowego Kozłoduj
(NOVINITE/AFP/TERESA WÓJCIK)
Z wizytą do Bułgarii przybył wczoraj prezes amerykańskiej korporacji Westinghouse, Danny Roderick. Spotkał się z przedstawicielami gabinetu i przedsiębiorstw energetycznych. W 2013 r. Bułgaria podjęła decyzję o budowie elektrowni jądrowej Kozłoduj w amerykańskiej technologii Westinghouse. Technologia zapewnia produkcję czystej i taniej energii elektrycznej. W czasie spotkania Rodericka z rządem bułgarskim, ustępujący premier Oreszarski podkreślił, że jego gabinet i on sam usilnie popierają kontynuację projektu elektrowni jądrowej Kozłoduju. „To jest projekt narodowy, bardzo dobry projekt i powinien mieć ciągłość międzyrządową” – powiedział Oreszarski. Premier przedstawił prace dotychczas wykonane w ramach tego projektu.
Danny Roderick podziękował za dotychczasową, bardzo dobrą współprace ze stroną bułgarską. Wyraził przekonanie, że zrealizowany projekt przyniesie Bułgarii długoterminowe korzyści zapewniając dostawy czystej i niedrogiej energii wyprodukowanej w kraju. „To gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Waszego kraju” – podkreślił szef Westinghouse. Zwrócił uwagę, że polityka energetyczna w żadnym państwie nie powinna być zależna od zmian władzy, od powoływania kolejnych rządów.
USA i UE – sektorowe sankcje wobec Rosji
(REUTERS/BLOOMBERG/ITAR TASS/FOX NEWS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK)
Unia Europejska i Stany Zjednoczone wczoraj zapowiedziały kolejne sankcje wobec Rosji. Tym razem są to sankcje sektorowe, ukierunkowane na energetykę, banki i zbrojeniówkę. Sankcje stanowią początek nowego etapu w największej konfrontacji między Moskwą a Zachodem od czasu zimnej wojny, konfrontacji dramatycznie zaostrzonej po strąceniu malezyjskiego samolotu MH17 nad terytorium zajętych przez rebeliantów 17 lipca przez rakietę dostarczoną z Rosji. Prezydent Obama zapowiedział wczoraj, że jeśli Rosja nie zmieni swojego kursu wobec Ukrainy, będzie ponosić ogromne koszty, które zdecydowanie osłabią rosyjską gospodarkę. Taki cel mają nasze sankcje – podkreślił Obama. W Brukseli ambasadorowie reprezentujący 28 państw członkowskich UE zapowiedzieli ograniczenie dostępu dla rosyjskich banków państwowych do rynku kapitału a także do produktów i wrażliwych technologii dla sektorów energetyki oraz obrony. Kanclerz Angela Merkel niechętna zaostrzeniu sankcji przed strąceniem samolotu malezyjskiego, wczoraj stwierdziła, że obecnie to zaostrzenie jest „nieuniknione”. Moskwa – wbrew oczywistym faktom – zaprzecza, że uzbraja rebeliantów. W Brukseli podkreślono, że nowy pakiet sankcji jest zgodny z kierunkami wytyczonymi przez Radę Europejską 16 lipca. W oświadczeniu podkreśla się, że przemoc podtrzymywana przez Kreml na wschodzie Ukrainy wymknęła się spod kontroli, co m.in. spowodowało śmierć niewinnych prawie 300 pasażerów malezyjskiego samolotu. Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydaje nie skłonny do zmiany polityki, pomimo międzynarodowego potępienia zwiększył poparcie dla rebeliantów, m.in. wysyłając im więcej ciężkiej broni.
Rosnieft nie poniesie strat wskutek sankcji, może je ponieść BP
(REUTERS/ITAR TASS/AP/TERESA WÓJCIK)
Chińska przedpłata na konto kontraktu naftowego z Rosnieftem rekompensuje rosyjskiemu koncernowi zablokowanie dostępu do rynku kapitałowego na Zachodzie – powiedział szef BP Robert Dudley na roboczej telekonferencji z analitykami. Dodał, że Rosnieft ma wystarczająco dużo instrumentów do generowania środków kapitałowych w ramach współpracy z Chinami. Dudley powiedział też, że osobiście nie ma problemów, aby reprezentować BP w Radzie Dyrektorów Rosnieftu. Uznał, że sankcje przeciwko Rosji są dużym błędem i „prowadzą w bardzo złą stronę”. Zdaniem Dudleya nowe sankcje nie zakazują amerykańskim partnerom rosyjskich firm relacji biznesowym oraz „zawierania transakcji finansowych innych niż długoterminowe umowy kredytowe.” USA nie blokują aktywów firm rosyjskich tylko ograniczają im dostęp do rynku amerykańskiego. Jednak nowe sankcje wobec Rosji mogą być zagrożeniem dla BP jako znaczącego udziałowca Rosnieftu. We wczorajszym oświadczeniu brytyjskiego koncernu naftowego podkreślono, że te sankcje „mogą mieć duży negatywny wpływ na nasze relacje z Rosnieftem, nasze inwestycje i nawet na nasze strategiczne cele handlowe w Rosji”. BP posiada 19,75 proc. udziałów w Rosniefcie, którego większościowym właścicielem jest państwo. BP odnotował dynamiczny wzrost zysku w drugim kwartale b.r. Zysk wyniósł 3,6 mld dol. o 36 proc więcej rok do roku, więcej o ponad 1 mld dol. niż prognozowali analitycy Jednak BP obawia się, że nowe sankcje wobec Rosji mogą zaszkodzić jego interesom, zwłaszcza, że około jednej trzeciej produkcji ropy brytyjskiego banku pochodzi z Rosji.
Sąd w USA nakazał zajęcie kurdyjskiego tankowca z ropą
(RIGZONE/REUTERS/AP/TERESA WÓJCIK/WOJCIECH JAKÓBIK)
Działając na wniosek rządu w Iraku, wczoraj sąd USA w Houston podpisał wniosek nakazujący straży granicznej stanu Teksas przejąć ładunek ropy kurdyjskiej z tankowca znajdującego się u wybrzeży Teksasu. Tankowiec przewożący około 1 mln baryłek ropy, wartości ponad 100 mln dol. przybył w pobliże portu Galveston w Zatoce Meksykańskiej w sobotę. Nie rozpoczęto jeszcze wyładunku spornego towaru, ponieważ tankowiec okazał się zbyt duży, aby wejść do tego portu. Po odprawie przez straż graniczną, w minioną niedzielę zdecydowano przeładować ropę na mniejsze statki, które miały przetransportować ją do portu. Tymczasem w poniedziałek rząd iracki zwrócił się do sądu w Houston z roszczeniem interwencji prawnej wobec ładunku ropy, którą władze regionalne Kurdystanu wyeksportowały bez zgody Bagdadu i ładunek ten należałoby uznać za przemyt. Sąd Okręgowy dla Południowego Teksasu uznał roszczenie, postanowił zatrzymać ładunek tankowca i wdrożyć postępowanie. Departament Stanu USA wyraził obawy, że samowolna sprzedaż ropy przez Kurdystan może stanowić precedens i przyczynić się do rozpadu Iraku. Ropa z tego państwa należy do wszystkich Irakijczyków – ocenił Departament Stanu i ostrzegł potencjalnych nabywców przed prawnym ryzykiem. Samowolny eksport ropy z Kurdystanu do Turcji i Iranu miał już miejsce na małą skalę. Czterokrotnie ładunki kurdyjskiej ropy w b.r. zostały też dostarczone do Izraela. Irackie ministerstwo ropy naftowej zapowiedziało, że będzie ścigać wszelkie próby szmuglowania ropy naftowej przez Kurdów.
Firmy nie manipulowały ceną baryłki Brent
(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Sąd nowojorski w Manhattanie uznał, że BP, Shell i Morgan Stanley nie manipulowały ceną ropy naftowej Brent, benzyny i oleju grzewczego. W ten sposób upadły zarzuty, jakoby przez dwanaście lat te spółki działały w zmowie na rzecz korzystnej zmian cen tych produktów. W maju zeszłego roku inspektorzy Komisji Europejskiej przeszukali biura tych firm w Londynie.
Saipem podpisał liczne nowe kontrakty na odwierty
(RIGZONE/ENI/AP/TERESA WÓJCIK)
Włoska firma wiertnicza Saipem poinformowała wczoraj, że podpisała nowe kontrakty na odwierty off shore w Indonezji, Nigerii, Zatoce Perskiej i Ameryce Łacińskiej, łącznej wartości około 850 mln dol. Większość kontraktów zawarto na budowę kompleksowych platform wiertniczych włącznie z obsługą przez cztery statki z floty specjalistycznej Saipem. Saipem wykona m.in. dla ENI co najmniej 12 odwiertów morskich w Indonezji w Muara Bakau. Oczekuje się, że zostaną one ukończone w pierwszym kwartale 2017 roku. Lądowe odwierty zostaną wykonane przez Saipem w Ameryce Południowej: 21 odwiertów w Wenezueli, 7 w Peru, 2 w Kolumbii i 1 w Ekwadorze. Wartość kontraktów na odwierty lądowe wynosi łącznie ponad 350 mln dol.
Chińczycy zbudują morskie elektrownie atomowe dla Rosjan
(RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)
Spółka-córka rosyjskiego Rosatomu – Rusatom podpisał z chińskim CNNC New Energy memorandum o budowie pływających elektrowni atomowych. Takie instalacje mogą zostać podłączone do sieci elektrycznej przy brzegu w wybranym miejscu na mapie. Mają pomóc w dostarczeniu energii do trudno dostępnych regionów Rosji za kołem podbiegunowym oraz do platform wiertniczych. Rosatom uznał rynek Azji i Pacyfiku za priorytetowy w swojej ekspansji.
Rekordowe wydobycie gazu ziemnego w USA. Ceny w Europie i Azji dalej wysokie
(OIL PRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Z analizy danych Statystycznego Przeglądu Światowej Energetyki 2014 British Petroleum wynika, że Stany Zjednoczone utrzymały pozycję największego producenta i konsumenta gazu ziemnego. Drugie miejsce pod względem wydobycia zatrzymała Rosja, trzecie zajął Iran, dalej Katar i Kanada. Co ważne, Amerykanie są importerem netto surowca. Chociaż ceny gazu w USA spadły, to globalnie cały czas rosną, ze względu na różnice między rynkiem amerykańskim a azjatyckim i europejskim. Prowokują one rozwój infrastruktury służącej do eksportu LNG w USA. Ze względu na to, że Amerykanie zajmują dopiero piąte miejsce pod względem rezerw gazu ziemnego, należy się spodziewać, że niebawem będą musieli oddać palmę pierwszeństwa w wydobyciu Rosjanom.
INFRASTRUKTURA
PKP Informatyka największym dostawcą rozwiązań i usług informatycznych dla sektora TSL
(PKP Informatyka)
Computerworld wydał kolejną edycję Raportu TOP200. Raport uwzględnia ponad 300 najważniejszych firm branży teleinformatycznej. PKP Informatyka utrzymała w rankingu pierwszą pozycję wśród dostawców rozwiązań i usług informatycznych dedykowanych sektorowi transportu, spedycji i logistyki. Wg GUS sektor informatyczny w Polsce liczy ponad 51 tys. mikroprzedsiębiorstw i jedynie ok. 1700 firm zatrudniających 10 lub więcej osób. Aspirująca do znalezienia się w tabeli głównej firma musi przekroczyć przynajmniej 1 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów i usług IT w ciągu roku, którego dotyczy aktualna edycja TOP200. W tabeli głównej PKP Informatyka znalazła się na 65. miejscu.
Więcej nowoczesnych pociągów
(Samorząd Województwa Łódzkiego)
Na torach województwa łódzkiego pojawią się kolejne zmodernizowane pociągi. Marszałek Województwa Łódzkiego podpisał umowę z ZNTK „Mińsk Mazowiecki” na modernizację czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN 57. Modernizowane przez Województwo Łódzkie pociągi są wyposażane w klimatyzację, gniazdka do podłączenia urządzeń mobilnych, wieszaki na rowery, automaty na przekąski i zimne napoje, system informacji pasażerskiej z monitorami LCD, rozbudowany monitoring, nowoczesne układy napędowe i hamulcowe oraz udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością ruchową. Koszt modernizacji jednego pociągu to 6,3 mln zł netto. Pierwszy odnowiony skład przyjedzie w październiku, następny w listopadzie, a dwa w pierwszej przyszłego roku.
Ścieżki rowerowe w subregionie tarnowskim
(Samorząd Województwa Małopolskiego)
O budowie zintegrowanej sieci tras rowerowych na terenie Małopolski ze szczególnym uwzględnieniem subregionu tarnowskiego mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek Roman Ciepiela. Zarząd Dróg Wojewódzkich w czerwcu ogłosił przetarg na opracowanie szczegółowej koncepcji I etapu budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych, w zakres którego wchodzą trasy o długości 468 km i wartości szacunkowej 125 mln zł. W przygotowaniu jest także przetarg na etap II, który obejmuje 487 km na łączną kwotę 208 mln zł. Ścieżki rowerowe będą budowanie w standardach europejskich; z parkingami, miejscami postojowymi i całym zapleczem organizacyjnym ruchu.
Węzeł Bralin już gotowy
(Samorząd Województwa Wielkopolskiego)
Na skrzyżowaniu dawnej drogi krajowej nr 8 z przebudowanym odcinkiem drogi powiatowej w miejscowości Bralin odbyło się otwarcie tzw. węzła Bralin. Budowa węzła Bralin została zrealizowana w ramach projektu kluczowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Głównym celem projektu było wybudowanie połączenia drogi powiatowej 5601 P z drogą ekspresową nr 8 w miejscowości Bralin (tzw. węzeł Bralin). W ramach inwestycji przebudowano 0,450 km drogi powiatowej na odcinku leśnym i wybudowano 0,585 km nowej drogi powiatowej. Przebudowano również sieci teletechniczne i odwodnienia drogi, a także wykonano nowe oznakowanie. Ogólna wartość projektu to 4 488 619 zł, dofinansowanie z UE wynosi 2 816 084 zł. Swoje środki w realizację projektu zainwestowały także: Powiat Kępiński (1 502 534 zł) oraz Gmina Bralin (170 000 zł).
Z RPO na przebudowę ulic w Koszalinie
(Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego)
Realizowany od grudnia 2007 r. projekt pn. „Usprawnienie układu komunikacyjnego miasta Koszalina – II etap” będzie miał szanse na unijne wsparcie. Taka deklarację złożyli dziś, w czwartek 24 lipca br. w Szczecinie, podpisując pre-umowę, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i prezydent Koszalina Piotr Jedliński. W sumie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 może wynieść nawet 16 mln zł. Celem realizacji projektu jest kompleksowa przebudowa strategicznych ulic Koszalina oraz ułatwienie dostępności do obiektów użyteczności publicznej. koszalińskiej delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, II Urzędu Skarbowego, Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego, Politechniki Koszalińskiej czy Centrum Handlowego „Atrium”. Całość inwestycji oszacowano na ponad 23 mln zł.
Zamierzenia drogowe 2020
(Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego)
Z myślą o nowej perspektywie unijnego finansowania (2014-2020, realizacja projektów do 2022 roku) przygotowujemy się do realizacji dziesięciu dużych inwestycji drogowych. Będą to przedsięwzięcia obejmujące kompleksową modernizację i przebudowę dróg w nowoczesnym, wysokim standardzie. Chodzi o stworzenie sieci dojazdów do autostrady A-1 i drogi ekspresowej S-5, płynnie rozprowadzających ruch w kierunku mniejszych miejscowości. Te drogi już istnieją, ale ich standard jest dalece niezadawalający, więc nie mogą właściwie pełnić swojej funkcji. Wszystkie jezdnie będą mieć co najmniej 7 m szerokości, pobocza, chodniki i ścieżki rowerowe oraz urządzenia i rozwiązania bezpieczeństwa ruchu (oznakowanie pionowe, tak zwane azyle dla pieszych i wyspy spowalniające ruch na terenach zabudowanych, bariery, itp.). Etap projektowania już się zakończył. Zarząd Dróg Wojewódzkich posiada zezwolenia na realizację części inwestycji, pozostałe otrzyma do końca roku.
Redakcja BiznesAlert.pl
Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak