EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

32 kopalnie węgla znów otwarte. Światowy gigant wznawia wydobycie

Indie wznawiają pracę 32 kopalń, bo OZE nie zaspokaja potrzeb tego państwa / Fot: Coal India

Państwowy gigant Coal India wznawia wydobycie węgla w 32 zamkniętych kopalniach. Potentat z Indii planuje też otworzyć dodatkowych 5 nowych kopalń. Ma to być odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na prąd i słabość OZE. „Odnawialne źródła energii nie nadążają za wzrostem gospodarczym” – piszą media w Indiach.

Coal India to największy państwowy producent węgla na świecie. W rozmowie z brytyjskim dziennikiem Financial Times, prezes spółki zapowiedział, że 32 nieeksploatowane dotąd złoża – wcześniej uznane za nierentowne ze względu na przestarzały sprzęt i ręczne metody wydobycia – zostaną przywrócone do życia. Co najmniej sześć z nich ma wznowić produkcję w latach 2025–26.

Inwestycje w OZE nie zaspokajają potrzeb

Według danych rządowych, zużycie energii w Indiach rośnie z miesiąca na miesiąc. Największym konsumentem jest przemysł (49 proc.), potem gospodarstwa domowe i transport. Prognozy wskazują, że do 2050 roku zużycie energii w kraju może się podwoić.

Mimo miliardowych inwestycji w energię słoneczną i wiatrową, Indie wciąż nie są w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania. W ubiegłym roku rząd przeznaczył na OZE 13 mld dolarów, jednak – jak szacują eksperci – potrzeba aż 68 mld rocznie, by osiągnąć cel 500 GW zielonej mocy do 2030 roku.

Węgiel nadal stanowi filar indyjskiego miksu energetycznego – w 2024 roku odpowiadał za 74 proc. produkcji energii elektrycznej. Rząd prognozuje, że udział ten spadnie do 55 proc. w 2030 roku i do 27 proc. w 2047, ale dziś to właśnie węgiel zapewnia stabilność dostaw.

Szczyt węgla dopiero za dekadę

Obecnie Coal India zarządza 310 kopalniami i odpowiada za 75 proc. całkowitej krajowej produkcji węgla. Spółka zakłada, że wydobycie będzie rosło w tempie 6–7 proc. rocznie, osiągając 1,5 mld ton do 2030 roku.

Choć w ostatniej dekadzie Coal India zidentyfikowała aż 299 kopalń jako zamknięte lub opuszczone, formalnie zamknięto zaledwie trzy. Dlaczego? Oficjalnym powodem jest brak środków, skomplikowane procedury administracyjne i wyzwania związane z rekultywacją terenu. Rząd w odpowiedzi opracował nowe wytyczne dotyczące zamykania kopalń oraz uruchomił centralny portal monitorujący ten proces.

Z 108 kopalń wyznaczonych do definitywnego zamknięcia i 20 do tymczasowego wstrzymania prac, tylko niewielka część przeszła przez cały proces zgodnie z normami środowiskowymi i społecznymi. Teraz jednak okazało się, że część z nich zacznie znów pracować pełną parą.

Biznes Alert / Financial Times / Business Standard/


Powiązane artykuły

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Holendrzy testują morską fotowoltaikę. Fale jej niestraszne

Są wyniki testów, jakim poddano platformy, na których będą umieszczone morskie panele fotowoltaiczne. Badania przeprowadzono na Delta Flume, obiekcie, który...

Udostępnij:

Facebook X X X