4.03.2014 ALERT

4 marca 2014, 09:55 Alert

ENERGETYKA

Ukraina dalej nie spłaciła długu gazowego. Deklaruje taką chęć

(PRIME/UKRAINSKA ENERGETYKA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ministerstwo energetyki Rosji informuje, że Ukraina nadal nie spłaciła zaległości za dostawy gazu od Gazpromu w 2013 roku. Zagroziło odwołaniem rabatu cenowego w umowie gazowej przy następnej renegocjacji kontraktu na koniec kwartału. Ukraiński resort odpowiedzialny za energetykę informuje, że Kijów zalega na kwotę 1,5 mld dolarów i zamierza spłacić swój dług. Jednocześnie premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że spodziewa się, iż Moskwa tak czy inaczej zrezygnuje z rabatu.

Chevron na Ukrainie monitoruje sytuację

(OIL&GAS/ZAXID.NET/TERESA WÓJCIK)

Chevron, amerykański koncern energetyczny, który zainwestował na Ukrainie 400 mln dol. w poszukiwania gazu łupkowego w regionie Oleska „uważnie monitoruje rozwój sytuacji w tym kraju – powiedział rzecznik koncernu Kurt Glaubitz z siedziby koncernu w Kalifornii. Koncern podjął też wszelkie środki bezpieczeństwa w celu ochrony pracowników zaangażowanych w poszukiwania gazu łupkowego i ich rodzin na Ukrainie. Glaubitz odmówił podania szczegółów. Ukraina spodziewała się rozpoczęcia eksportu gazu łupkowego już w 2020 r., ale obecny poważny kryzys prawdopodobnie przesunie ten termin na później.  Ukraińscy analitycy obawiają się, że Chevron i inni zagraniczni inwestorzy mogą wycofać się z poszukiwań.  Jednym z realnych powodów mogą być nowe nominacje szefów  lokalnej administracji przez nowe władze w Kijowie.  Jedną z takich nominacji – we Lwowie – otrzymała kontrowersyjna działaczka partii „Swoboda” Irina Sekh.  Do tej pory przewodniczyła lwowskiej komisji ochrony środowiska i długo blokowała m.in. podpisanie umowy z Chevronem na poszukiwanie gazu łupkowego. Argumentowała, że odwierty i fracking stanowią zagrożenie dla środowiska.  Jednakże, wg doniesień lwowskiego portalu informacyjnego ZAXID.NET  ta nominacja może spowodować poważną opozycję wobec Sekh w elicie politycznej regionu.

Brent tanieje

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po zakończeniu ćwiczeń wojskowych Rosji w Obwodzie Kaliningradzkim cena baryłki ropy naftowej Brent spadła do poziomu $110,12. Analitycy spodziewają się, że w razie łagodzenia retoryki Kremla wobec kryzysu na Krymie, baryłka będzie nadal tanieć. Ich zdaniem wojna z Ukrainą uderzyłaby poważnie w rosyjski sektor finansowy.

Europejski przemysł chce renesansu sektora. Na przeszkodzie stoi polityka klimatyczna

(EU OBSERVER/WOJCIECH JAKÓBIK)

– Unijni liderzy muszą reagować na rosnące ceny energii oraz politykę klimatyczną która osłabia sektor produkcji – piszą szefowie ponad 100 firm działających na terenie Europy zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Przemysłowych Konsumentów Energii. Przekonują, że bez silnego przemysłu Unia Europejska nie wyjdzie z kryzysu. Ich zdaniem sektor słabł od 20 lat i obecnie odpowiada jedynie za 15 procent PKB Europy. Najbardziej dotknięte ucieczką przemysłu są kraje śródziemnomorskiej jak Grecja, najlepiej radzą sobie kraje nordyckie na czele z Niemcami. Autorzy listu apelują o renesans przemysłu i ustanowienie celu udziału sektora w PKP Europy na poziomie 20 procent do 2020 roku. Przekonują, że zbyt ambitne cele polityki klimatycznej uniemożliwią realizację tego celu.

Rosnieft chce zwiększyć eksport ropy do Azji

(RBTH/WOJCIECH JAKÓBIK)

Naftowy gigant Rosnieft zadeklarował, że zamierza zwiększyć wydobycie z pól naftowych w Zachodniej Syberii na poczet zwiększenia eksportu surowca do Azji. Firma zainwestuje 3 bln rubli w zwiększenie wydobycia w Kraju Krasnojarskim. Surowiec z tych złóż ma w przyszłości trafić do Mongolii, Chin i państw regionu Azji i Pacyfiku. Dzięki temu Rosnieft zdywersyfikuje klientów. Obecnie najwięcej ropy rosyjskiej sprowadzają kraje europejskie.

Rosyjski minister energetyki odwołuje udział w konferencji w USA

(RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak odwołał swój udział  konferencji IHS CERA Week w Houston. Nowak  miał uczestniczyć w panelu jako jeden z ekspertów, ale poinformował, że „z uwagi na zaostrzający się konflikt na Krymie, musi pozostać w kraju”. Przekazał organizatorom konferencji: „W zależności od tego, jak potoczą się wydarzenia w następnym tygodniu, będę szczególnie odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne. Rosja będzie chciała utrzymać swoją reputację wiarygodnego dostawcy gazu i ropy zagranicznym partnerom. Chodzi także o ważną współpracę Rosji z Iranem i Syrią . Trudno przewidzieć przebieg dalszych wydarzeń”. Agencja  Bloomberg zauważa, że jeśli chodzi o rynki ropy i gazu, wśród inwestorów wzrosła obawa, że eskalacja napięć geopolitycznych na Ukrainie może ograniczyć dostawy energii. Rosja kontroluje dostawy gazu na Ukrainę, z której system rurociągów prowadzi do Europy – podkreśla Soeren Bo Duvier Nielsen, kierownik ds. sprzedaży energii w Nordea Bank AB w Singapurze. Europejczycy są w dużym stopniu uzależnieni od rosyjskich dostaw gazu, jego zdaniem „uzależnienie Europy od decyzji Kremla jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego. Obecnie będzie się szukać kierunków alternatywnych, ale łatwo i szybko się ich nie znajdzie.”

Ceny ropy zwyżkują wskutek agresji Rosji na Ukrainę 

(AP/TERESA WÓJCIK)

Cena ropy 4 marca pod koniec dnia w Nowym Jorku osiągnęły bardzo wysoki poziom. Decydowała obawa przed zastosowaniem sankcji gospodarczych przeciwko Rosji, jednemu z największych producentów surowców energetycznych  na świecie. W Nowym Jorku, benchmark ropa z USA na dostawy w kwietniu zwyżkowała o 2,33 dol. (o 2,3 procent) osiągając na zamknięciu 104,92 dol. za baryłkę. Cena ropy Brent na giełdzie w Londynie wzrosła o 2,13 dol. (o 2 procent), do 111,20 dol. za baryłkę. Ceny rosły równo z obawami, że Kreml może przeprowadzić kolejne operacje wkraczania i okupowania terytoriów ukraińskich we wschodniej części kraju. Do tego dochodziły uzasadnione obawy przed zastosowaniem sankcji ekonomicznych wobec Rosji. Rosja jest drugim na świecie producentem ropy naftowej i dostarcza 12,6 proc. światowych dostaw (dane Międzynarodowej Agencji Energii za 2012 r.). Była również największym światowym eksporterem gazu ziemnego w 2012 r. wg MAE. Tak więc sama możliwość zastosowania sankcji przeciwko Moskwie zaczyna budzić panikę  podnoszącą ceny. Jim Ritterbusch, prezes doradczej firmy Ritterbusch and Associates, uważa, że  przedsiębiorcy są zaniepokojeni możliwym deficytem globalnego bilansu dostaw ropy. Analitycy Commerzbank we Frankfurcie oceniają jednak, że panika jest mocno przesadzona, bo ryzyko przerw w dostawach czy zastosowanie sankcji jest bardzo małe, właśnie dlatego, że lwia część eksportu Rosji – 5 mln baryłek dziennie – jest przeznaczone do Europy i nie ma możliwości, znaleźć alternatywnego dostawcę.

Senator Murkowski domaga się zniesienia koncesji na eksport ropy z  USA

(OIL&GAS JOURNAL/TERESA WÓJCIK)

Republikańska senator Lisa Murkowski (Alaska)  zamierza zwrócić się do Urzędu Informacji Energetycznej USA (Energy Information Administration – EIA) o wykonanie analizy ekonomicznej skutków zniesienia zakazu eksportu amerykańskiej ropy naftowej. Murkowski ocenia, że w obecnej sytuacji wolny eksport ropy jest w interesie narodowym z uwagi na wzrost cen na rynku globalnym, możliwe sankcje wobec Rosji oraz konieczność zapewnienia większej globalnej stabilności gospodarczej. – Nasze surowce energetyczne są atutem dla globalnej stabilności rynku energii, zwłaszcza rynku ropy – powiedziała mediom senator przed rozpoczęciem swojej kampanii mającej na celu zmiany w prawie pozwalające na eksport ropy bez koncesji rządowych.

INFRASTRUKTURA

Obsługa podróżnych w całości przeniesiona na nowy dworzec Kraków Główny

(PKP SA)

Od 3 marca br. wszystkie funkcje związane z obsługą podróżnych przejął w całości nowy dworzec Kraków Główny. W pobliżu starego budynku stanął specjalny punkt informacyjny, w którym podróżni będą mogli dowiedzieć się szczegółów o wprowadzanych zmianach. Pomocą służą również mobilni informatorzy. Tablice informacyjne pomagające pasażerom w dotarciu na nowy dworzec znajdują się już m.in. na wszystkich peronach; w tunelu „Magda”; na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego; przy wejściu na nowy dworzec od ul. Bosackiej oraz przy wejściu do Galerii Krakowskiej. Specjalne oznaczenia podłogowe kierujące do podziemnego obiektu zamieszczono również wewnątrz centrum handlowego.

Rośnie zainteresowanie inwestorów projektem Wrocław Świebodzki

(PKP SA)

PKP wydłużyły termin wydawania memorandum informacyjnego dotyczącego projektu deweloperskiego Wrocław Świebodzki. Wszyscy zainteresowani inwestorzy mogą się po nie zgłaszać do 15 kwietnia. Wydłużenie terminu pobierania memorandum informacyjnego spowodowane jest chęcią zaprezentowania projektu na międzynarodowych targach nieruchomości w Cannes, które odbędą się w pierwszej połowie marca. Wszyscy zainteresowani nowym zagospodarowaniem dworca Wrocław Świebodzki i znajdujących się w jego sąsiedztwie 28 ha gruntów od stycznia mogą zgłaszać się po memorandum informacyjne, na podstawie którego będą składać ofertę współpracy. PKP szacują, że wartość prowadzonej z partnerem inwestycji może sięgnąć aż 2 mld zł.

Optymalne inwestycje dla ruchu pociągów w stolicy i na Mazowszu

(PKP PLK)

Budowa modelu eksploatacyjnego sieci linii kolejowych na obszarze Warszawy i Mazowsza – dla takiego zadania PKP PLK ogłosiły zamiar przeprowadzenia dialogu technicznego. Celem jest pozyskanie wiedzy na temat istniejących na rynku rozwiązań pozwalających na prowadzenie zaawansowanych symulacji ruchu pociągów. Spółka oczekuje, aby zaproponowane rozwiązanie pozwalało na odwzorowanie fragmentu sieci kolejowej z dokładnością do poszczególnych torów, lokalizacji semaforów oraz zastosowanego typu rozjazdów. W efekcie PLK zamierza zweryfikować poziom obecnego dopasowania infrastruktury kolejowej do ruchu pociągów i na tej podstawie określić czy planowane prace inwestycyjne we właściwy sposób rozwiązują zidentyfikowane problemy ruchowe.

Za 10 miesięcy dojedziemy tramwajem na Tarchomin

(ZTM Warszawa)

Podpisana została umowa na budowę trasy tramwajowej na Tarchomin. Nowe, zielone torowisko połączy trasę na moście Marii Skłodowskiej-Curie z nową pętlą przy ul. J. Mehoffera. Tramwaje Warszawskie wraz z Zarządem Transportu Miejskiego podpisały umowę na budowę trasy tramwajowej na Tarchomin (od trasy mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli przy ul. J. Mehoffera) z firmą ZUE S.A. Kontrakt opiewa na kwotę 64 199 999 zł brutto, wykonawca ma 10 miesięcy na budowę. Firma została wybrana w przetargu z aukcją elektroniczną. Nowa trasa szybko i sprawnie dowiezie mieszkańców tego rejonu Białołęki do stacji metra Młociny. Szacowany czas podróży to ok. 14 minut. Długość trasy to 4,5 km. ZTM planuje dalszy odcinek tej trasy – do pętli Winnica.

Remont średnicy – SKM S3 na trasach skróconych

(ZTM Warszawa)

Linia SKM S3 zostanie podzielona na dwie linie: S3 kursującą na odcinku Warszawa Centralna – Warszawa Lotnisko Chopina i S30 łączącą Warszawę Wschodnią z Legionowem i Legionowem Piaskami. Pociągi linii SKM S9 będą kursowały przez cały tydzień w relacji Warszawa Zachodnia peron 8 – Legionowo Piaski / Wieliszew. Zmiany – spowodowane remontem torów dalekobieżnych na moście średnicowym – będą trwały od 9 marca do 14 czerwca br. Linia SKM S3 zostanie wycofana z mostu i podzielona na dwie linie: S3 – Warszawa Centralna – Warszawa Lotnisko Chopina i S30 – Warszawa Wschodnia – Legionowo/Legionowo Piaski. Linia S30 będzie kursowała tylko w dni robocze. Kursy wydłużone do Legionowa Piasków będą realizowane w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Znów rozpocznie się „Veturilomania”

(ZTM Warszawa)

Od 1 marca, na ulicach miasta znów pojawiły się srebrne rowery systemu Veturilo. Rozpoczął się kolejny sezon funkcjonowania miejskich wypożyczalni rowerowych – będzie można z nich korzystać do końca listopada. Do dyspozycji rowerzystów są 173 stacje i 2650 rowerów.

Zeszłoroczny sezon zakończył się liczbą 149 674 zarejestrowanych użytkowników, którzy chociaż raz wypożyczyli rower (wszystkich wypożyczeń, od początku istnienia systemu czyli od sierpnia 2012 r. było 2 190 291). Veturilo cieszyło się ogromną popularnością – liczba wypożyczeń w ciągu roku wzrosła o 400 proc. W czerwcu 2013 r. „pękł” milion wypożyczeń a już w październiku przekroczona została liczba 2 mln. Rekordzista użył roweru Veturilo 1400 razy.

Nowa ulica we Włochach

(UM Warszawa)

W tym roku drogowcy rozpoczną przebudowę ul. Kleszczowej we Włochach. To kolejna drogowa inwestycja w tym rejonie miasta w kilku ostatnich latach. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił przetarg na przebudowę ul. Kleszczowej. Dziś jest to ulica z jedną jezdnią, w złym stanie. Po przebudowie ulica Kleszczowa nadal będzie miała jedną jezdnię o szerokości 7 m zbudowaną wraz z podbudową, odwodnieniem i oświetleniem, chodniki po obydwu stronach oraz po północnej stronie przylegającą do chodnika drogę dla rowerów. Termin składania ofert  w przetargu mija 17 marca, wykonawca będzie miał 13 miesięcy na realizację robót budowlanych od momentu podpisania umowy.

Grupa CTL Logistics urosła w 2013 roku

(CTL Logistics)

Grupa CTL Logistics odnotowały w 2013 r. ponad 5 proc. wzrost przewozów pod względem masy towarów i 6-proc. w pracy przewozowej. W Polsce w 2013 r. koleją przewieziono ogółem 233 mln t ładunków czyli o 0,81 proc. więcej niż w 2012 r., z tego 6,77 proc. stanowiły towary przewiezione przez Grupę CTL – czyli 15,79 mln t. Transport tego tonażu osiągnięto wykonując pracę przewozową na poziomie 3,5 mld tkm, co dało Grupie CTL 6,82 proc. udział w rynku. Według Jacka Bieczka, Prezesa Zarządu CTL Logistics, to zasługa rozwoju profilu działania Grupy CTL Logistics jako kompleksowego operatora logistycznego oraz wzrostu popytu na transport kolejowy w drugiej połowie minionego roku.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak