icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

5.06.2014 ALERT

ENERGETYKA

Nowa runda negocjacji w sprawie zmian klimatu w UE

(EURACTIV/AP/TERESA WÓJCIK)

Wczoraj, dwa dni po przedstawieniu przez Biały Dom nowego ambitnego planu walki przeciwko ociepleniu klimatu, Unia Europejska oceniła, że oprócz projektów sięgających w daleka przyszłość, konieczne są ambitne plany na lata przed końcem bieżącego dziesięciolecia. UE zakomunikowała to z okazji nowej rundy negocjacji w sprawie porozumienia o walce z globalnym ociepleniem. Negocjacje rozpoczęły się 4 czerwca w ramach ONZ w Bonn. Dotychczasowe osiągnięcia UE oraz nowe plany redukcji emisji CO2 w USA powinny doprowadzić do jak najszybszych negocjacji w skali globalnej. Niestety, wśród ponad 190 krajów, które uczestniczą w działalności ONZ w sprawie walki z ociepleniem klimatu jest jeszcze wiele niezgodności i kontrowersji wymagających przezwyciężenia. Wiosną b.r. świat przekroczył symboliczny próg zagrożenia – w kwietniu na półkuli północnej po raz pierwszy stężenie CO2 było wyższe niż 400 cząstek na 1 mln. UE ocenia, że na jej obszarze do 2020 r. możliwe jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 24 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. Czyli przekroczenie celu redukcji przyjętego dla dwutlenku węgla w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego o 4 proc. Komisja Europejska uważa, że to znaczy, iż w 2020 r. ilość emitowanych gazów cieplarnianych zmniejszyłaby się o 5,5 gigaton, czyli nieco więcej niż wynosi roczna emisja gazów cieplarnianych UE i Islandii łącznie. Negocjacje rozpoczęte w Bonn od 4 do 15 czerwca mają umożliwić postęp w dochodzeniu do wypracowania nowego światowego porozumienia przeciwko zmianom klimatu. W negocjacjach uczestniczą przedstawiciele 195 państw. Negocjacje rozpoczęły się od ustaleń technicznych, debata merytoryczna ma rozpocząć się 5-6 czerwca, choć negocjacje są prowadzone na szczeblu urzędniczym, uczestniczy w nich około 50 ministrów. Szef europejskiej Agencji Ochrony Środowiska Hans Bruyninckx wczoraj na początku negocjacji powiedział, że UE dowiodła w ostatnich latach, iż redukcja emisji i wzrost gospodarczy nie są sprzeczne. Wśród państw członkowskich Unii największy spadek emisji osiągnęły w 2012 r Włochy i Polska, podczas gdy Niemcy i Wielka Brytania zanotowały pewien wzrost emisji wskutek zwiększonego użycia paliw kopalnych w produkcji energii. Wszystkie kraje klimatycznej konwencji ONZ zgodziły się przedstawić swój wkład w ograniczanie emisji w ramach przyszłego globalnego porozumienia na długo przed klimatyczną konferencją ONZ w Paryżu w grudniu 2015 r., w miarę możliwości do pierwszego kwartału 2015 r. W Paryżu ma zostać przyjęte globalne porozumienie klimatyczne dotyczące okresu po 2020 r.

KE grozi Bułgarii sądem w sprawie South Stream

(NOVINITE/NEW EUROPE/PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rzecznik komisarza ds. konkurencji Unii Europejskiej Joaquina Almunii – Antoine Colombani – poinformował, że Bruksela nadal oczekuje od Bułgarii zatrzymania prac przy budowie rosyjskiego gazociągu South Stream. Nie zmieniła swojego stanowiska pomimo deklaracji Sofii, że ta nie wycofa się z projektu. KE informuje, że pierwsze kroki przeciwko Bułgarii zostały już podjęte. W razie braku porozumienia Komisja skieruje do Sofii ostrzeżenie, potem skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W razie przegranej Bułgarów w sądzie, będą oni musieli opłacić określoną karę zawnioskowaną przez KE oraz zrewidować swoją politykę. Presja KE zagraża interesom Rosjan, którzy chcą zbudować South Stream w celu uniezależnienia się od tradycyjnych krajów tranzytowych na czele z Ukrainą. Władze Gazpromu zapowiedziały jednak, że jeśli postawa KE nie ulegnie złagodzeniu, są przygotowane na najgorszy scenariusz i mają w zanadrzu sposoby na dokończenie inwestycji. – Wszystkie kraje które wezmą udział w budowie lub funkcjonowaniu Gazociągu Południowego (South Stream) spotkają się z sankcjami – powiedział dziennikarzom w środę przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.

Amerykanie rekrutują podwykonawców dla rozbudowy elektrowni atomowej w Bułgarii

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Amerykańska firma Westinghouse skorzysta z doświadczenia bułgarskich firm EnergoService, ENPRO CONSULT oraz OSKAR-EL przy budowie siódmego reaktora w elektrowni atomowej Kozłoduj. Z tego tytułu pracę otrzyma 3500 bułgarskich robotników. Westinghouse przekonuje, że nowy reaktor zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju.

KE wykluczona z rozmów gazowych Ukraina-Rosja

(PRIME/INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Na życzenie Rosjan dalsze rozmowy na temat długu gazowego Naftogazu wobec Gazpromu będą prowadzone bez udziału Komisji Europejskiej. Eksperci wskazują, że może to utrudnić Ukraińcom uzyskanie dobrej oferty od rosyjskiej firmy. Ukraina nalega na ponowne przekalkulowanie długu gazowego w oparciu o postulowaną przez nią cenę $268,5/1000 m3, którą Rosjanie oferowali w pierwszym kwartale tego roku. Gazprom wylicza dług w oparciu o cenę $485,5/1000m3 i wyceniają go obecnie na 4,455 mld dol. Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan twierdzi, że Rosjanie będą gotowi obniżyć ją do okolic $370/1000m3. Postuluje także zniesienie klauzuli o zakazie reeksportu rosyjskiego gazu zawartej w obowiązującej umowie. Jednocześnie Rosjanie ponownie przenieśli termin wprowadzenia przedpłat za dostawy gazu nad Dniepr z 9 na 10 czerwca. Oficjalnym powodem ma być fakt, że 9 czerwca Ukraińcy obchodzą święto. Kijów planuje sprowadzić z Rosji 25-27 mld m3 gazu ziemnego w 2014 roku.

Ukraina dofinansowuje kopalnie

(MSZ)

Jak podaje polska dyplomacja, Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że dotacje budżetowe do państwowych kopalni (obejmujące pokrycie strat i wynagrodzeń  dla górników za 2014 rok) zlokalizowanych w obwodzie donieckim i ługańskim wynoszą 34 mld. UAH. W bieżącym roku na pokrycie strat kopalni rząd planuje przeznaczyć około 12,2 mld UAH.

Alijew: Do 35 mld m3 rocznie z Szach Deniz

Minister energetyki Azerbejdżanu Natig Alijew poinformował, że wydobycie gazu ziemnego ze złóż Szach Deniz (obecnie 9 mld m3) może wzrosnąć o 16 mld m3 w drugiej fazie wydobycia i sięgnąć 25 mld m3. Zdaniem Alijewa ostatecznie wydobycie może sięgnąć nawet 30-35 mld m3. Na ten wolumen liczy m.in. Europa, która szuka nowych dostawców gazu ziemnego.

Rosja szuka pieniędzy na gazociąg do Chin. Chce uniezależnić się od sprzętu z Zachodu

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK/REUTERS/ITAR TASS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w minioną środę, że Rosja musi zmniejszyć swoje uzależnienie od sprzętu zagranicznego w sektorze energetycznym. Rosyjski przemysł powinien podjąć starania, aby zapewnić samowystarczalność gospodarce krajowej w tej ważnej dziedzinie, co pozwoli na zmniejszenie importu z państwa zachodnich. Będzie to właściwa reakcja na sankcje Zachodu wymierzone w Rosję w odwecie za kryzys na Ukrainie. Putin był obecny na spotkaniu podczas którego rozpatrywano rosyjską strategię energetyczną i możliwości jej realizacji. W wystąpieniu w dyskusji rosyjski przywódca powiedział też, że rząd powinien rozważyć dokapitalizowanie Gazpromu po podpisaniu umowy gazowej z chińskim CNPC. Gazprom bowiem będzie musiał przeznaczyć w najbliższym czasie „wiele miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę, konieczną dla realizacji tej umowy”. Jeśli chcemy, aby eksport gazu do Chin przyniósł w przyszłości gospodarce rosyjskiej te 400 mld dol. – musimy pomóc Gazpromowi w ogromnym wysiłku inwestycyjnym – podkreślił Putin. Problemem dla rządu będzie znalezienie źródeł finansowania inwestycji zarówno jeśli chodzi o budowę niezbędnej infrastruktury jak i produkcję sprzętu oraz maszyn dla sektora wydobywczego ropy i gazu. Na potrzeby realizacji przedsięwzięcia niezbędna będzie budowa gazociągu Siła Syberii. Rosjanie planują na ten cel przeznaczyć 55 mld dolarów i zatrudnić prawie 12 tysięcy nowych pracowników. Inwestycję częściowo pokryją przedpłaty za dostawy dla Chin w wysokości około 25 mld dolarów. Prezydent Putin zasugerował także, że na kapitalizację inwestycji mogą zostać przeznaczone także rezerwy walutowe i złota. Rosjanie informują także, że w niedalekiej przyszłości ma zostać podpisany kontrakt na budowę gazociągu łączącego Siłę Syberii z zachodnimi złożami rosyjskimi. Choć przyznają, że nie ma na razie źródeł finansowania na projekt, to przekonują, że wkrótce się znajdą.

ENI podpisał umowę o współpracy w wydobyciu ropy w Wenezueli

(AP/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Włoski koncern paliwowy ENI poinformował wczoraj wieczorem, że wenezuelski minister ropy i energetyki Rafael Ramirez, prezes Repsolu Antonio Brufau oraz dyrektor generalny ENI, Claudio Descalzi podpisali umowy strategiczne o wspólnej eksploatacji pola gazowego Perla w Wenezueli. Pole to jest jednym z największych na świecie zasobów węglowodorów odkrytych w ostatnim dziesięcioleciu. Pierwsza umowa przewiduje powołanie mieszanego, wenezuelsko-włoskiego przedsiębiorstwa jako spółki z udziałem kapitału wenezuelskiego (60 proc.) oraz koncernów Repsol i ENI ( po 20 proc.). Druga umowa przewiduje sfinansowanie rozwoju pola Perla przez firmy-udziałowców na kwotę 1 mld dol. ENI i Repsol wniosą w tym celu po 500 mln dol. Rozruch wydobycia z pola Perla jest przewidywany na koniec 2014 r. Pole Perla, znajdujące się na szelfie w Zatoce Wenezueli, 50 km. od brzegu na głębokości nieco poniżej 60 m., zostało odkryte w 2009 roku. Zdaniem ministra Ramireza eksploatacja gazu z pola Perla przyczyni się do powstania nowej jakości na rynku gazowym w tej części świata. Zdaniem specjalistów podmorskie złoże może zawierać blisko 500 mld m. sześc. surowca lub 3,1 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Miąższość warstwy gazonośnej wynosi 210 m. W czasie testu produkcyjnego otwór dostarczał 2 mln m. sześc. gazu i 1350 baryłek kondensatu dziennie. ENI jest również udziałowcem w spółce wenezuelskiej prowadzącej wydobycie ropy ze złoża Junin-5, znajdującego się w Faja ( Orinoko), szacowanego na 35 mld baryłek.

Chiny i sektor węglowy

(AP/XINHUA/TERESA WÓJCIK)

W chińskiej energetyce wciąż króluje węgiel i nieprędko można spodziewać się tu większej zmiany. Państwo Środka ma największe na świecie obecnie zapotrzebowanie na energię a jednocześnie obfitość zasobów węgla. Chińskie złoża tego surowca zawierają 115 mld ton, co daje Chinom trzecie miejsce na świecie. Państwo Środka przoduje w skali globalnej w wydobyciu węgla – osiągając 46 proc. produkcji światowej, a zużywa rocznie 49 proc. światowych zasobów tego surowca. Jednakże przy tak wielkim wydobyciu oraz cięciu kosztów wydobycia zajmują pierwsze miejsce w liczbie i częstotliwości katastrof górniczych oraz liczbie ofiar w ludziach. Wczoraj, prawdopodobnie na skutek wybuchu gazu, w kopalni węgla w południowo-zachodniej części Chin zginęło 22 górników. Informacje o katastrofie opublikowały miejscowe lokalne portale w mieście Chong-Czing, gdzie znajduje się dotknięta katastrofą kopalnia Janshitaj należąca do państwowego koncernu Chong-Ching Energy. Chińska agencja Xinhua potwierdza, że katastrofa zaskoczyła na dole 28 górników i tylko sześciu z nich zdołało się uratować.

Brent tanieje wobec uspokojenia sytuacji na Ukrainie

(REUTERS/RADIO WOLNA EUROPA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Jak informuje agencja Reutera cena baryłki ropy naftowej Brent spadła do poziomu $108 nienotowanego od trzech tygodni. Zdaniem cytowanych przez agencję analityków miała na to wpływ głównie poprawa sytuacji na Ukrainie. Tymczasem kraje skupione w G7 znanej przed wyrzuceniem z tej organizacji Rosji jako G8 zaapelowały do Moskwy o zaprzestanie dalszych prób destabilizacji wschodniej i południowej Ukrainy. Zastrzegły sobie prawo do wprowadzenia kolejnych sankcji przeciwko Rosji, jeżeli sytuacja ulegnie pogorszeniu.

Rewolucja łupkowa zmniejszyła wpływ huraganów na sektor energetyczny USA

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ze względu na rozwój wydobycia węglowodorów w centralnych częściach Stanów Zjednoczonych niekorzystny wpływ huraganów na morskie instalacje naftowe i gazowe będzie miał mniejszy wpływ na wydobycie krajowe. Wzrost udziału złóz w Północnej Dakocie i Montanie w ogólnym wydobyciu będzie równoważył ewentualne spadki produkcji w stanach u brzegów Atlantyku.

OZE obniżą koszty energii?

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w Abu Dhabi ma wynikać, że inwestycje w energetykę odnawialną doprowadzi do obniżenia ceny energii elektrycznej. Raport ma zostać przedstawiony Organizacji Narodów Zjednoczonych w czwartek. Zdaniem autorów dokumentu przy zdecydowanym wsparciu państw udział OZE w światowym miksie energetycznym może do 2030 roku podwoić się. Skutkiem mają być niższe ceny energii i większa jej dostępność. Na obniżenie kosztów ich zdaniem będą się składać „korzyści zdrowotne i środowiskowe z racji ograniczenia zanieczyszczenia”.

INFRASTRUKTURA

Oferty na obwodnicę Marek złożone

(GDDKiA)

Konsorcjum firm z Salini Polska Sp. z o.o. na czele, złożyło najtańszą ofertą na budowę I odcinka obwodnicy Marek w ciągu przyszłej drogi ekspresowej S8. Dokończenie projektowania i realizacje prac firma wyceniła na 331,6 mln zł. Natomiast na budowę II odcinka obwodnicy, najtańszą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest Astaldi S.p.A., z ceną 405,8 mln zł. Z kolei najwyższa oferta na zadanie I opiewająca na kwotę 559,1 mln zł należy do spółki Metrostav a.s. a na II zadanie najwyższą ofertę złożyło konsorcjum z firmą Intercor Sp. z o.o. na czele z ofertą na kwotę 620,5 mln zł. Inwestycja została podzielona na dwa odcinki realizacyjne: pierwszy – od węzła „Marki” do węzła „Kobyłka” o dł. 8,1 km i drugi odcinek od węzła „Kobyłka” do węzła „Radzymin” – o długości 7,2 km.

Obradował Komitet Monitorujący Program Infrastruktura i Środowisko 2007-2013

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Stan realizacji Programu w 2013 r. oraz podsumowanie efektów jego wdrażania, to główne tematy XXVIII obrad Komitetu Monitorującego Program Infrastruktura i Środowisko. Posiedzeniu przewodniczył wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło. Podczas posiedzenia zatwierdzono Sprawozdanie roczne z realizacji Programu Infrastruktura i Środowisko w 2013 r. – Kontraktacja funduszy dostępnych w programie przekroczyła już 97 proc. Cieszy też szybkie tempo realizacji inwestycji. Komisja Europejska zrefundowała już wydatki  poniesione przez beneficjentów w kwocie 75 mld zł, co stanowi 60 proc.

przyznanych środków – podkreślił wiceminister Zdziebło. Uczestnicy spotkania zapoznali się również z podsumowaniem prac ewaluacyjnych dotyczących wdrażania POIiŚ 2007-2013.

Zdecydowane zwycięstwo stolicy

(ZTM Warszawa)

Blisko 300 tys. km przejechali w maju stołeczni rowerzyści biorący udział w Rowerowej Rywalizacji Miast 2014. Wyprzedzili trzydzieści jeden miast i „wykręcili” dodatkowy milion złotych na infrastrukturę. Warszawska drużyna pokonała dystans 295 149,64 km. Zdecydowanie wyprzedziła Łódź – 169 626,82 km, Rzym – 167 329,81 km, Bolonię – 105 396,85 km, Gdynię – 80 655,88 km i miała niemal 20-krotnie lepszy wynik niż Barcelona. Rywalizacja rozpoczęła się 1 maja, a zakończyła w sobotę 31 maja. Mógł w niej wziąć udział każdy mieszkaniec przemieszczający się rowerem po mieście. Pomiar przejechanych kilometrów możliwy był dzięki aplikacji Endomondo. Liczyły się tylko te podróże, w których rower zastąpił inny środek transportu, czyli dojazdy do pracy, szkoły, kina czy sklepu. Przejazdy sportowe nie były brane pod uwagę.

Po interwencji UTK Koleje Wielkopolskie usunęły nieprawidłowości

(Urząd Transportu Kolejowego)

W wyniku skutecznych działań monitorująco-nadzorczych podjętych przez Urząd Transportu Kolejowego spółka Koleje Wielkopolskie usunęła nieprawidłowości polegające na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków higieny w pojazdach kolejowych SA 132 i SA 134 w okresie zimowym 2012-2013. Prezes UTK stwierdził, że bezprawne praktyki przewoźnika naruszały zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym, co było sprzeczne z art. 14 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1173 ze zm.). Jednocześnie prezes UTK z uznaniem odniósł się do podjętych przez Koleje Wielkopolskie działań inwestycyjnych, które doprowadziły do usunięcia nieprawidłowości.

Prezes UTK prowadzi działania nadzorcze w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych – nieprawidłowości na linii 151 Kędzierzyn Koźle – Chałupki

(Urząd Transportu Kolejowego)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA przepisów dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej, poprzez niespełnienie warunków technicznych i organizacyjnych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego na przejeździe kolejowym kategorii „C” z samoczynną sygnalizacją przejazdową, usytuowanym w km 47,058 linii kolejowej nr 151 Kędzierzyn Koźle – Chałupki na szlaku Krzyżanowice – Chałupki. Prezes UTK nakazał usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, w celu spełnienia warunków technicznych i organizacyjnych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego, w terminie do 31 grudnia 2014 roku.

BOMAN – nowa autorska aplikacja PKP Informatyki

(PKP Informatyka)

Na rynek wchodzi właśnie najnowszy produkt PKP Informatyki. System BOMAN, bo o nim mowa, został stworzony z myślą o operatorach bocznic kolejowych w celu wsparcia ich w codziennej pracy. Nad jego powstaniem pracował zespół doświadczonych analityków i programistów z Łodzi. System umożliwia: planowanie bieżącej pracy bocznicy, budowanie grafików pracy pracowników, rejestrację wykonania pracy, tworzenie dokumentów technologicznych, tworzenie raportów i analiz, rejestrację i obsługę danych słownikowych.

Aplikacja będzie stale rozwijana. Już dzisiaj trwają prace nad kolejnymi funkcjonalnościami.

Nowy system został zaprezentowany po raz pierwszy podczas seminarium „Bocznice kolejowe 2014”.

7,2% wzrost liczby pasażerów w maju

(Lotnisko Warszawa/Modlin)

W maju br. Lotnisko Warszawa/Modlin obsłużyło 153 255 pasażerów oraz 970 operacji lotniczych (w tym 8 startów i lądowań 4 samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT, które z powodu złych warunków atmosferycznych na Lotnisku Chopina zostały przekierowane do WMI). Średnio przyjmowaliśmy 5 tys. podróżujących dziennie. Najwięcej pasażerów skorzystało z naszego lotniska 5 maja br.: 5 479 pax. Tym samym w maju odnotowaliśmy 7,2% wzrost liczby pasażerów, w porównaniu do kwietnia br. Od początku 2014 r. na lotnisku w Modlinie przyjęliśmy już ponad 600 tys. podróżujących i ponad 4 tys. operacji lotniczych.

W 2014 r. na Lotnisku Warszawa/Modlin przewidujemy przyjąć 1,6 mln pasażerów.

Rękawy obsługują już pasażerów w Rębiechowie

(UM Gdańsk)

Pasażerowie linii SAS, którzy przylecieli do Gdańska z Oslo opuścili samolot korzystając z rękawa. To historyczny moment dla gdańskiego portu lotniczego, bo trzy rękawy – z docelowych pięciu – rozpoczynają regularną obsługę lotów. Trzy zainstalowano przy obecnym terminalu pasażerskim T2, natomiast dwa kolejne instalowane będą w dobudowanej części Terminalu T2. – Rękawy są samojezdne, dostosowane do większości samolotów operujących z Gdańska. Pewną nowością na polskim rynku będzie ich dostosowanie do takich samolotów jak Bombardier Dash Q400, czy rodzina odrzutowców regionalnych CRJ – podkreśla Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. – Z rękawów będzie można korzystać nawet przy wietrze dochodzącym do 100 km/h.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Nowa runda negocjacji w sprawie zmian klimatu w UE

(EURACTIV/AP/TERESA WÓJCIK)

Wczoraj, dwa dni po przedstawieniu przez Biały Dom nowego ambitnego planu walki przeciwko ociepleniu klimatu, Unia Europejska oceniła, że oprócz projektów sięgających w daleka przyszłość, konieczne są ambitne plany na lata przed końcem bieżącego dziesięciolecia. UE zakomunikowała to z okazji nowej rundy negocjacji w sprawie porozumienia o walce z globalnym ociepleniem. Negocjacje rozpoczęły się 4 czerwca w ramach ONZ w Bonn. Dotychczasowe osiągnięcia UE oraz nowe plany redukcji emisji CO2 w USA powinny doprowadzić do jak najszybszych negocjacji w skali globalnej. Niestety, wśród ponad 190 krajów, które uczestniczą w działalności ONZ w sprawie walki z ociepleniem klimatu jest jeszcze wiele niezgodności i kontrowersji wymagających przezwyciężenia. Wiosną b.r. świat przekroczył symboliczny próg zagrożenia – w kwietniu na półkuli północnej po raz pierwszy stężenie CO2 było wyższe niż 400 cząstek na 1 mln. UE ocenia, że na jej obszarze do 2020 r. możliwe jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 24 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. Czyli przekroczenie celu redukcji przyjętego dla dwutlenku węgla w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego o 4 proc. Komisja Europejska uważa, że to znaczy, iż w 2020 r. ilość emitowanych gazów cieplarnianych zmniejszyłaby się o 5,5 gigaton, czyli nieco więcej niż wynosi roczna emisja gazów cieplarnianych UE i Islandii łącznie. Negocjacje rozpoczęte w Bonn od 4 do 15 czerwca mają umożliwić postęp w dochodzeniu do wypracowania nowego światowego porozumienia przeciwko zmianom klimatu. W negocjacjach uczestniczą przedstawiciele 195 państw. Negocjacje rozpoczęły się od ustaleń technicznych, debata merytoryczna ma rozpocząć się 5-6 czerwca, choć negocjacje są prowadzone na szczeblu urzędniczym, uczestniczy w nich około 50 ministrów. Szef europejskiej Agencji Ochrony Środowiska Hans Bruyninckx wczoraj na początku negocjacji powiedział, że UE dowiodła w ostatnich latach, iż redukcja emisji i wzrost gospodarczy nie są sprzeczne. Wśród państw członkowskich Unii największy spadek emisji osiągnęły w 2012 r Włochy i Polska, podczas gdy Niemcy i Wielka Brytania zanotowały pewien wzrost emisji wskutek zwiększonego użycia paliw kopalnych w produkcji energii. Wszystkie kraje klimatycznej konwencji ONZ zgodziły się przedstawić swój wkład w ograniczanie emisji w ramach przyszłego globalnego porozumienia na długo przed klimatyczną konferencją ONZ w Paryżu w grudniu 2015 r., w miarę możliwości do pierwszego kwartału 2015 r. W Paryżu ma zostać przyjęte globalne porozumienie klimatyczne dotyczące okresu po 2020 r.

KE grozi Bułgarii sądem w sprawie South Stream

(NOVINITE/NEW EUROPE/PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rzecznik komisarza ds. konkurencji Unii Europejskiej Joaquina Almunii – Antoine Colombani – poinformował, że Bruksela nadal oczekuje od Bułgarii zatrzymania prac przy budowie rosyjskiego gazociągu South Stream. Nie zmieniła swojego stanowiska pomimo deklaracji Sofii, że ta nie wycofa się z projektu. KE informuje, że pierwsze kroki przeciwko Bułgarii zostały już podjęte. W razie braku porozumienia Komisja skieruje do Sofii ostrzeżenie, potem skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W razie przegranej Bułgarów w sądzie, będą oni musieli opłacić określoną karę zawnioskowaną przez KE oraz zrewidować swoją politykę. Presja KE zagraża interesom Rosjan, którzy chcą zbudować South Stream w celu uniezależnienia się od tradycyjnych krajów tranzytowych na czele z Ukrainą. Władze Gazpromu zapowiedziały jednak, że jeśli postawa KE nie ulegnie złagodzeniu, są przygotowane na najgorszy scenariusz i mają w zanadrzu sposoby na dokończenie inwestycji. – Wszystkie kraje które wezmą udział w budowie lub funkcjonowaniu Gazociągu Południowego (South Stream) spotkają się z sankcjami – powiedział dziennikarzom w środę przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.

Amerykanie rekrutują podwykonawców dla rozbudowy elektrowni atomowej w Bułgarii

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Amerykańska firma Westinghouse skorzysta z doświadczenia bułgarskich firm EnergoService, ENPRO CONSULT oraz OSKAR-EL przy budowie siódmego reaktora w elektrowni atomowej Kozłoduj. Z tego tytułu pracę otrzyma 3500 bułgarskich robotników. Westinghouse przekonuje, że nowy reaktor zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju.

KE wykluczona z rozmów gazowych Ukraina-Rosja

(PRIME/INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Na życzenie Rosjan dalsze rozmowy na temat długu gazowego Naftogazu wobec Gazpromu będą prowadzone bez udziału Komisji Europejskiej. Eksperci wskazują, że może to utrudnić Ukraińcom uzyskanie dobrej oferty od rosyjskiej firmy. Ukraina nalega na ponowne przekalkulowanie długu gazowego w oparciu o postulowaną przez nią cenę $268,5/1000 m3, którą Rosjanie oferowali w pierwszym kwartale tego roku. Gazprom wylicza dług w oparciu o cenę $485,5/1000m3 i wyceniają go obecnie na 4,455 mld dol. Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan twierdzi, że Rosjanie będą gotowi obniżyć ją do okolic $370/1000m3. Postuluje także zniesienie klauzuli o zakazie reeksportu rosyjskiego gazu zawartej w obowiązującej umowie. Jednocześnie Rosjanie ponownie przenieśli termin wprowadzenia przedpłat za dostawy gazu nad Dniepr z 9 na 10 czerwca. Oficjalnym powodem ma być fakt, że 9 czerwca Ukraińcy obchodzą święto. Kijów planuje sprowadzić z Rosji 25-27 mld m3 gazu ziemnego w 2014 roku.

Ukraina dofinansowuje kopalnie

(MSZ)

Jak podaje polska dyplomacja, Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że dotacje budżetowe do państwowych kopalni (obejmujące pokrycie strat i wynagrodzeń  dla górników za 2014 rok) zlokalizowanych w obwodzie donieckim i ługańskim wynoszą 34 mld. UAH. W bieżącym roku na pokrycie strat kopalni rząd planuje przeznaczyć około 12,2 mld UAH.

Alijew: Do 35 mld m3 rocznie z Szach Deniz

Minister energetyki Azerbejdżanu Natig Alijew poinformował, że wydobycie gazu ziemnego ze złóż Szach Deniz (obecnie 9 mld m3) może wzrosnąć o 16 mld m3 w drugiej fazie wydobycia i sięgnąć 25 mld m3. Zdaniem Alijewa ostatecznie wydobycie może sięgnąć nawet 30-35 mld m3. Na ten wolumen liczy m.in. Europa, która szuka nowych dostawców gazu ziemnego.

Rosja szuka pieniędzy na gazociąg do Chin. Chce uniezależnić się od sprzętu z Zachodu

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK/REUTERS/ITAR TASS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w minioną środę, że Rosja musi zmniejszyć swoje uzależnienie od sprzętu zagranicznego w sektorze energetycznym. Rosyjski przemysł powinien podjąć starania, aby zapewnić samowystarczalność gospodarce krajowej w tej ważnej dziedzinie, co pozwoli na zmniejszenie importu z państwa zachodnich. Będzie to właściwa reakcja na sankcje Zachodu wymierzone w Rosję w odwecie za kryzys na Ukrainie. Putin był obecny na spotkaniu podczas którego rozpatrywano rosyjską strategię energetyczną i możliwości jej realizacji. W wystąpieniu w dyskusji rosyjski przywódca powiedział też, że rząd powinien rozważyć dokapitalizowanie Gazpromu po podpisaniu umowy gazowej z chińskim CNPC. Gazprom bowiem będzie musiał przeznaczyć w najbliższym czasie „wiele miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę, konieczną dla realizacji tej umowy”. Jeśli chcemy, aby eksport gazu do Chin przyniósł w przyszłości gospodarce rosyjskiej te 400 mld dol. – musimy pomóc Gazpromowi w ogromnym wysiłku inwestycyjnym – podkreślił Putin. Problemem dla rządu będzie znalezienie źródeł finansowania inwestycji zarówno jeśli chodzi o budowę niezbędnej infrastruktury jak i produkcję sprzętu oraz maszyn dla sektora wydobywczego ropy i gazu. Na potrzeby realizacji przedsięwzięcia niezbędna będzie budowa gazociągu Siła Syberii. Rosjanie planują na ten cel przeznaczyć 55 mld dolarów i zatrudnić prawie 12 tysięcy nowych pracowników. Inwestycję częściowo pokryją przedpłaty za dostawy dla Chin w wysokości około 25 mld dolarów. Prezydent Putin zasugerował także, że na kapitalizację inwestycji mogą zostać przeznaczone także rezerwy walutowe i złota. Rosjanie informują także, że w niedalekiej przyszłości ma zostać podpisany kontrakt na budowę gazociągu łączącego Siłę Syberii z zachodnimi złożami rosyjskimi. Choć przyznają, że nie ma na razie źródeł finansowania na projekt, to przekonują, że wkrótce się znajdą.

ENI podpisał umowę o współpracy w wydobyciu ropy w Wenezueli

(AP/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Włoski koncern paliwowy ENI poinformował wczoraj wieczorem, że wenezuelski minister ropy i energetyki Rafael Ramirez, prezes Repsolu Antonio Brufau oraz dyrektor generalny ENI, Claudio Descalzi podpisali umowy strategiczne o wspólnej eksploatacji pola gazowego Perla w Wenezueli. Pole to jest jednym z największych na świecie zasobów węglowodorów odkrytych w ostatnim dziesięcioleciu. Pierwsza umowa przewiduje powołanie mieszanego, wenezuelsko-włoskiego przedsiębiorstwa jako spółki z udziałem kapitału wenezuelskiego (60 proc.) oraz koncernów Repsol i ENI ( po 20 proc.). Druga umowa przewiduje sfinansowanie rozwoju pola Perla przez firmy-udziałowców na kwotę 1 mld dol. ENI i Repsol wniosą w tym celu po 500 mln dol. Rozruch wydobycia z pola Perla jest przewidywany na koniec 2014 r. Pole Perla, znajdujące się na szelfie w Zatoce Wenezueli, 50 km. od brzegu na głębokości nieco poniżej 60 m., zostało odkryte w 2009 roku. Zdaniem ministra Ramireza eksploatacja gazu z pola Perla przyczyni się do powstania nowej jakości na rynku gazowym w tej części świata. Zdaniem specjalistów podmorskie złoże może zawierać blisko 500 mld m. sześc. surowca lub 3,1 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Miąższość warstwy gazonośnej wynosi 210 m. W czasie testu produkcyjnego otwór dostarczał 2 mln m. sześc. gazu i 1350 baryłek kondensatu dziennie. ENI jest również udziałowcem w spółce wenezuelskiej prowadzącej wydobycie ropy ze złoża Junin-5, znajdującego się w Faja ( Orinoko), szacowanego na 35 mld baryłek.

Chiny i sektor węglowy

(AP/XINHUA/TERESA WÓJCIK)

W chińskiej energetyce wciąż króluje węgiel i nieprędko można spodziewać się tu większej zmiany. Państwo Środka ma największe na świecie obecnie zapotrzebowanie na energię a jednocześnie obfitość zasobów węgla. Chińskie złoża tego surowca zawierają 115 mld ton, co daje Chinom trzecie miejsce na świecie. Państwo Środka przoduje w skali globalnej w wydobyciu węgla – osiągając 46 proc. produkcji światowej, a zużywa rocznie 49 proc. światowych zasobów tego surowca. Jednakże przy tak wielkim wydobyciu oraz cięciu kosztów wydobycia zajmują pierwsze miejsce w liczbie i częstotliwości katastrof górniczych oraz liczbie ofiar w ludziach. Wczoraj, prawdopodobnie na skutek wybuchu gazu, w kopalni węgla w południowo-zachodniej części Chin zginęło 22 górników. Informacje o katastrofie opublikowały miejscowe lokalne portale w mieście Chong-Czing, gdzie znajduje się dotknięta katastrofą kopalnia Janshitaj należąca do państwowego koncernu Chong-Ching Energy. Chińska agencja Xinhua potwierdza, że katastrofa zaskoczyła na dole 28 górników i tylko sześciu z nich zdołało się uratować.

Brent tanieje wobec uspokojenia sytuacji na Ukrainie

(REUTERS/RADIO WOLNA EUROPA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Jak informuje agencja Reutera cena baryłki ropy naftowej Brent spadła do poziomu $108 nienotowanego od trzech tygodni. Zdaniem cytowanych przez agencję analityków miała na to wpływ głównie poprawa sytuacji na Ukrainie. Tymczasem kraje skupione w G7 znanej przed wyrzuceniem z tej organizacji Rosji jako G8 zaapelowały do Moskwy o zaprzestanie dalszych prób destabilizacji wschodniej i południowej Ukrainy. Zastrzegły sobie prawo do wprowadzenia kolejnych sankcji przeciwko Rosji, jeżeli sytuacja ulegnie pogorszeniu.

Rewolucja łupkowa zmniejszyła wpływ huraganów na sektor energetyczny USA

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ze względu na rozwój wydobycia węglowodorów w centralnych częściach Stanów Zjednoczonych niekorzystny wpływ huraganów na morskie instalacje naftowe i gazowe będzie miał mniejszy wpływ na wydobycie krajowe. Wzrost udziału złóz w Północnej Dakocie i Montanie w ogólnym wydobyciu będzie równoważył ewentualne spadki produkcji w stanach u brzegów Atlantyku.

OZE obniżą koszty energii?

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w Abu Dhabi ma wynikać, że inwestycje w energetykę odnawialną doprowadzi do obniżenia ceny energii elektrycznej. Raport ma zostać przedstawiony Organizacji Narodów Zjednoczonych w czwartek. Zdaniem autorów dokumentu przy zdecydowanym wsparciu państw udział OZE w światowym miksie energetycznym może do 2030 roku podwoić się. Skutkiem mają być niższe ceny energii i większa jej dostępność. Na obniżenie kosztów ich zdaniem będą się składać „korzyści zdrowotne i środowiskowe z racji ograniczenia zanieczyszczenia”.

INFRASTRUKTURA

Oferty na obwodnicę Marek złożone

(GDDKiA)

Konsorcjum firm z Salini Polska Sp. z o.o. na czele, złożyło najtańszą ofertą na budowę I odcinka obwodnicy Marek w ciągu przyszłej drogi ekspresowej S8. Dokończenie projektowania i realizacje prac firma wyceniła na 331,6 mln zł. Natomiast na budowę II odcinka obwodnicy, najtańszą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest Astaldi S.p.A., z ceną 405,8 mln zł. Z kolei najwyższa oferta na zadanie I opiewająca na kwotę 559,1 mln zł należy do spółki Metrostav a.s. a na II zadanie najwyższą ofertę złożyło konsorcjum z firmą Intercor Sp. z o.o. na czele z ofertą na kwotę 620,5 mln zł. Inwestycja została podzielona na dwa odcinki realizacyjne: pierwszy – od węzła „Marki” do węzła „Kobyłka” o dł. 8,1 km i drugi odcinek od węzła „Kobyłka” do węzła „Radzymin” – o długości 7,2 km.

Obradował Komitet Monitorujący Program Infrastruktura i Środowisko 2007-2013

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Stan realizacji Programu w 2013 r. oraz podsumowanie efektów jego wdrażania, to główne tematy XXVIII obrad Komitetu Monitorującego Program Infrastruktura i Środowisko. Posiedzeniu przewodniczył wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło. Podczas posiedzenia zatwierdzono Sprawozdanie roczne z realizacji Programu Infrastruktura i Środowisko w 2013 r. – Kontraktacja funduszy dostępnych w programie przekroczyła już 97 proc. Cieszy też szybkie tempo realizacji inwestycji. Komisja Europejska zrefundowała już wydatki  poniesione przez beneficjentów w kwocie 75 mld zł, co stanowi 60 proc.

przyznanych środków – podkreślił wiceminister Zdziebło. Uczestnicy spotkania zapoznali się również z podsumowaniem prac ewaluacyjnych dotyczących wdrażania POIiŚ 2007-2013.

Zdecydowane zwycięstwo stolicy

(ZTM Warszawa)

Blisko 300 tys. km przejechali w maju stołeczni rowerzyści biorący udział w Rowerowej Rywalizacji Miast 2014. Wyprzedzili trzydzieści jeden miast i „wykręcili” dodatkowy milion złotych na infrastrukturę. Warszawska drużyna pokonała dystans 295 149,64 km. Zdecydowanie wyprzedziła Łódź – 169 626,82 km, Rzym – 167 329,81 km, Bolonię – 105 396,85 km, Gdynię – 80 655,88 km i miała niemal 20-krotnie lepszy wynik niż Barcelona. Rywalizacja rozpoczęła się 1 maja, a zakończyła w sobotę 31 maja. Mógł w niej wziąć udział każdy mieszkaniec przemieszczający się rowerem po mieście. Pomiar przejechanych kilometrów możliwy był dzięki aplikacji Endomondo. Liczyły się tylko te podróże, w których rower zastąpił inny środek transportu, czyli dojazdy do pracy, szkoły, kina czy sklepu. Przejazdy sportowe nie były brane pod uwagę.

Po interwencji UTK Koleje Wielkopolskie usunęły nieprawidłowości

(Urząd Transportu Kolejowego)

W wyniku skutecznych działań monitorująco-nadzorczych podjętych przez Urząd Transportu Kolejowego spółka Koleje Wielkopolskie usunęła nieprawidłowości polegające na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków higieny w pojazdach kolejowych SA 132 i SA 134 w okresie zimowym 2012-2013. Prezes UTK stwierdził, że bezprawne praktyki przewoźnika naruszały zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym, co było sprzeczne z art. 14 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1173 ze zm.). Jednocześnie prezes UTK z uznaniem odniósł się do podjętych przez Koleje Wielkopolskie działań inwestycyjnych, które doprowadziły do usunięcia nieprawidłowości.

Prezes UTK prowadzi działania nadzorcze w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych – nieprawidłowości na linii 151 Kędzierzyn Koźle – Chałupki

(Urząd Transportu Kolejowego)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA przepisów dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej, poprzez niespełnienie warunków technicznych i organizacyjnych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego na przejeździe kolejowym kategorii „C” z samoczynną sygnalizacją przejazdową, usytuowanym w km 47,058 linii kolejowej nr 151 Kędzierzyn Koźle – Chałupki na szlaku Krzyżanowice – Chałupki. Prezes UTK nakazał usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, w celu spełnienia warunków technicznych i organizacyjnych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego, w terminie do 31 grudnia 2014 roku.

BOMAN – nowa autorska aplikacja PKP Informatyki

(PKP Informatyka)

Na rynek wchodzi właśnie najnowszy produkt PKP Informatyki. System BOMAN, bo o nim mowa, został stworzony z myślą o operatorach bocznic kolejowych w celu wsparcia ich w codziennej pracy. Nad jego powstaniem pracował zespół doświadczonych analityków i programistów z Łodzi. System umożliwia: planowanie bieżącej pracy bocznicy, budowanie grafików pracy pracowników, rejestrację wykonania pracy, tworzenie dokumentów technologicznych, tworzenie raportów i analiz, rejestrację i obsługę danych słownikowych.

Aplikacja będzie stale rozwijana. Już dzisiaj trwają prace nad kolejnymi funkcjonalnościami.

Nowy system został zaprezentowany po raz pierwszy podczas seminarium „Bocznice kolejowe 2014”.

7,2% wzrost liczby pasażerów w maju

(Lotnisko Warszawa/Modlin)

W maju br. Lotnisko Warszawa/Modlin obsłużyło 153 255 pasażerów oraz 970 operacji lotniczych (w tym 8 startów i lądowań 4 samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT, które z powodu złych warunków atmosferycznych na Lotnisku Chopina zostały przekierowane do WMI). Średnio przyjmowaliśmy 5 tys. podróżujących dziennie. Najwięcej pasażerów skorzystało z naszego lotniska 5 maja br.: 5 479 pax. Tym samym w maju odnotowaliśmy 7,2% wzrost liczby pasażerów, w porównaniu do kwietnia br. Od początku 2014 r. na lotnisku w Modlinie przyjęliśmy już ponad 600 tys. podróżujących i ponad 4 tys. operacji lotniczych.

W 2014 r. na Lotnisku Warszawa/Modlin przewidujemy przyjąć 1,6 mln pasażerów.

Rękawy obsługują już pasażerów w Rębiechowie

(UM Gdańsk)

Pasażerowie linii SAS, którzy przylecieli do Gdańska z Oslo opuścili samolot korzystając z rękawa. To historyczny moment dla gdańskiego portu lotniczego, bo trzy rękawy – z docelowych pięciu – rozpoczynają regularną obsługę lotów. Trzy zainstalowano przy obecnym terminalu pasażerskim T2, natomiast dwa kolejne instalowane będą w dobudowanej części Terminalu T2. – Rękawy są samojezdne, dostosowane do większości samolotów operujących z Gdańska. Pewną nowością na polskim rynku będzie ich dostosowanie do takich samolotów jak Bombardier Dash Q400, czy rodzina odrzutowców regionalnych CRJ – podkreśla Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. – Z rękawów będzie można korzystać nawet przy wietrze dochodzącym do 100 km/h.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły