font_preload
PL / EN
Alert 3 grudnia, 2015 godz. 7:05   
REDAKCJA

50 Hertz zabezpieczy Czechy przed niekontrolowanymi przepływami energii z Niemiec

Linie elektroenergetyczne energia

(CIRE)

Niemiecki operator sieci przesyłowej 50 Hertz poinformował, że jeszcze w tym roku rozpocznie prace przygotowawcze do instalacji przesuwników fazowych na połączeniu międzysystemowym z Czechami.
Z informacji niemieckiego OSP wynika, że właśnie otrzymał niezbędne zgody na instalację na terenie stacji transformatorowej w Roehrsdorf przesuwników fazowych, co ma w przyszłości zapobiegać niekontrolowanym przepływom energii przez czeską sieć przesyłową.

50 Hertz zapowiada, że prace przygotowawcze zaczną się jeszcze w tym roku, a oddania przesuwników fazowych do eksploatacji można się spodziewać na koniec 2017 roku.

Warto zwrócić uwagę, że nie czekając na stronę niemiecką, aby zapobiec niekontrolowanym przepływom energii z tamtejszych farm wiatrowych, inwestycje instalacji przesuwników fazowych realizują już czeski i polski OSP. CEPS rozpoczął w czerwcu br. taką inwestycję na stacji Hradec, którą łączy linia transgraniczna właśnie z stacją Roehrsdorf. Oddanie przesuwników do eksploatacji przewidziano na przyszły rok.
Natomiast polski OSP jest już najprawdopodobniej na końcowym etapie instalacji przesuwników fazowych na stacji Mikułowa, która linią transgraniczną 400 kV połączona jest z należącą też do 50 Hertz stacją Hagenwerder. Pod koniec lipca PSE informowały, że zakończenie całego projektu instalacji przesuwników wraz z uruchomieniami i niezbędnymi testami planowane jest na grudzień br.

Z drugiej strony niemieccy operatorzy sieci przesyłowych starają się rozbudowywać swoje sieci, aby umożliwić przesłanie energii z farm wiatrowych na północy kraju na południe. 50 Herz buduje kosztem 300 mln euro między innymi dwutorową linie 380 kV pomiędzy Bad Lauchstädt (Sachsen-Anhalt) i Redwitz (Bayern). Pierwszy tor tej linii, według ostatnich zapowiedzi operatora, ma być oddany do eksploatacji jeszcze w tym roku