Iran rozważa dostarczenie gazu do Europy przez Gruzję

11 lutego 2016, 13:01 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

fot. Gaz-System

Iran jest gotów dostarczać gaz do Gruzji zarówno na jej potrzeby, jak i dla tranzytu do Europy – powiedział w wywiadzie dla gazety Rezonansi ambasador Iranu w Gruzji Abbas Talebi-far.

Na dzień dzisiejszy Tbilisi otrzymuje ok. 11 mln m3 dziennie, z których 9,2 mln m3 to azerski surowiec a 1,5-2 mln m3 jest dostarczane jako opłata za tranzyt rosyjskiego gazu dostarczanego do Armenii.

– Uważamy, że Gruzja powinna działać w oparciu o swoje interesy narodowe i logicznym jest, że jak każde inne państwo szuka alternatywnych źródeł energii. Iran jest gotowy współpracować  z Gruzją w sektorze energetycznym i zaproponować wystarczający wolumen gazu zarówno dla jej potrzeb wewnętrznych, jak i dla tranzytu do Europy, co przyniesie Iranowi dodatkowe dochody – powiedział dyplomata.

Co ciekawe, jeszcze na początku stycznia przedstawiciel National Iranian Gas Company Ali Remza Kameli odnosząc się do możliwości dostaw irańskiego surowca do Gruzji podkreślał, że są one przeznaczone dla wewnętrznych potrzeb Tbilisi, a nie dla dalszego transportu surowca do Unii Europejskiej.

Jak poinformował Abbas Talebi-far na tym etapie przygotowywane są prace techniczne i omawiane są różne warianty tras którymi Gruzja może otrzymywać irański gaz.

– Jednym z rozważanych wariantów jest Azerbejdżan, który wyraża gotowość do przesyłania naszego gazu do Gruzji przez jego terytorium. Armenia również jest gotowa, aby wykorzystywać istniejące możliwości. Ponadto jako dodatkowy wariant rozważana jest możliwość dostaw w ramach transakcji swap – powiedział irański dyplomata.

Obecnie Gruzja prowadzi rozmowy z rosyjskim Gazpromem, który proponuje przejście na pieniężne rozliczenie tranzytu gazu do Armenii zamiast zapłaty surowcem. Termin poprzedniej umowy wygasł 31 grudnia 2015 roku. W ubiegłym roku w ramach płatności za tranzyt Tbilisi otrzymała od rosyjskiego koncernu 200 mln m3 gazu, a dokupiła od niego dodatkowo 7 mln m3.

Obserwatorzy obawiają się, że pod wpływem Gazpromu i rosyjskiej polityki zagranicznej ten kraj zejdzie z drogi integracji energetycznej z Unią Europejską. Jest on członkiem Wspólnoty Energetycznej, której celem jest wdrażanie unijnego prawa energetycznego w państwach stowarzyszonych.

Więcej:

Wielkie złoża gazu w Gruzji mogą zmienić układ sił w regionie