80 państw na COP26 poparło plan budowy międzynarodowych sieci elektroenergetycznych
Brytyjski rząd ogłosił w oświadczeniu, że 80 krajów poparło plan nazwany „Inicjatywą Zielonych Sieci – Jedno Słońce, Jeden Świat, Jedna Sieć” ogłoszony podczas rozmów klimatycznych COP26 w szkockim Glasgow. Co istotne, pomysł ten zdobył poparcie Indii.
Inicjatywa ma na celu sprawienie, by energia odnawialna była jak najbardziej przystępna cenowo, i by była to najbardziej niezawodna opcja dla wszystkich krajów do 2030 roku, wpisując się w cele klimatyczne ograniczenia globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Połączenie sieci umożliwiłoby częściom świata, w których występuje nadmiar energii odnawialnej, wysyłanie jej do obszarów z deficytem. Na przykład kraje, w których zaszło słońce, mogłyby pobierać energię od innych, które nadal są w stanie wytwarzać energię słoneczną. – Jeśli świat musi zmierzać w kierunku czystej i zielonej przyszłości, te połączone ze sobą ponadnarodowe sieci będą kluczowymi rozwiązaniami – powiedział premier Indii Narendra Modi.
Ogłaszając pierwszych pięć celów planu, nazwanych „Glasgow Breakthroughs”, brytyjski premier Boris Johnson wskazał cele wysokiego szczebla, aby promować czystą energię, samochody zeroemisyjne, stal o niemal zerowej emisji, niskoemisyjny wodór i rolnictwo odporne na zmiany klimatu. – Dzięki uczynieniu czystych technologii najbardziej przystępnymi cenowo, dostępnymi i atrakcyjnymi wyborami, domyślnymi wyborami w najbardziej emisyjnych obecnie sektorach, możemy ograniczyć emisje na całym świecie – powiedział Johnson.
Plan budowy globalnych sieci zakłada, że odnawialne źródła energii potrzebują więcej linii przesyłowych, ponieważ często muszą być budowane z dala od miast, w przeciwieństwie do elektrowni węglowych lub gazowych, do których można dostarczać paliwo. Z drugiej strony tak poważna inwestycja będzie się wiązać z wielkimi kosztami, a oficjalne ogłoszenie międzynarodowego budowy planu sieci nie zawierało danych dotyczących kosztów ani szczegółów finansowania.
Reuters/Michał Perzyński