12 czerwca w Grajewie w województwie podlaskim podpisano umowę na wybudowanie stacji LNG oraz ponad 5 kilometrów sieci dystrybucyjnej dla Grajewa. Jak poinformował członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Adam Węgrzyn gaz do stacji regazyfikacji będzie dowożony cysternami, a następnie po przetworzeniu trafi do odbiorców. W przyszłości zasilanie miasta w gaz ziemny planowane jest w sposób liniowy, z projektowanego obecnie gazociągu Polska-Litwa.
Obecny podczas podpisania umowy wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński powiedział, że inwestycja jest istotna ze względu na bezpieczeństwo energetyczne regionu. Dodał, że jest też przykładem realizacji przez PSG programu Rządu RP, dotyczącego zrównoważonego rozwoju kraju.
Wiceprezes PGNiG Radosław Bartosik powiedział, że szansę na szybszą gazyfikację Polski stwarza oddany do użytku terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Dzięki niemu Polska ma szansę na realną dywersyfikację dostaw gazu, a gazyfikacja nowych gmin to szansa na wyrównywanie różnic cywilizacyjnych w Polsce.
Uczestniczący w spotkaniu burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski podkreślił, że budowa stacji to szansa dla mieszkańców i przedsiębiorców na skorzystanie z tańszego źródła energii oraz na rozwój cywilizacyjny miasta. Od 12 czerwca mieszkańcy Grajewa mogą już składać wnioski o podłączenie do sieci gazowej.
Budowa stacji LNG oraz sieci dystrybucyjnej dla Grajewa będzie kosztowała ponad 11 milionów zł. Inwestycja ma być gotowa do października 2018 roku. W sumie do 2022 roku PSG planuje wydać na infrastrukturę gazowniczą w województwie podlaskim ponad 360 mln złotych. Obecnie Podlasie jest najsłabiej zgazyfikowanym regionem Polski, a stopień gazyfikacji wynosi jedynie 19 %.
PSG