Park Naukowo-Technologiczny działający w ramach Narodowego Centrum Badań Jądrowych podpisał umowę z kolejnym, trzydziestym trzecim już przedsiębiorcą. Spółka Cryptomind S.A. utworzy w Świerku Laboratorium Cyberbezpieczeństwa CryptoLab.
Park Naukowo-Technologiczny Świerk (PNT) wspiera procesy tworzenia i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie tych, które działają w sektorze wysoko zaawansowanych technologii rozwijanych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Od 1 sierpnia 2017 do licznego już grona firm korzystających z usług i przestrzeni Parku dołączy spółka Cryptomind S.A. Umowę w tej sprawie podpisano w zeszłym tygodniu. Cryptomind to innowacyjna, polska firma, która zamierza stworzyć w Świerku Laboratorium Cyberbezpieczeństwa. Mają być w nim m.in. prowadzone prace badawczo-rozwojowe nad sztandarowym produktem spółki, systemem kryptograficznym UseCrypt. „Rozwiązanie to służy do przechowywania danych oraz ich bezpiecznej wymiany zarówno wewnątrz instytucji, pomiędzy jej pracownikami, jak również na zewnątrz z partnerami i kontrahentami, a także z pierwszym szyfrowanym komunikatorem UseCrypt„– wyjaśnia Sandra Mazur, członek zarządu Cryptomind S.A. „Stworzyliśmy pierwsze w pełni bezpieczne polskie narzędzie szyfrujące, odporne na znane dotychczas metody kryptoanalizy oparte o autorską opatentowaną technologię HVKM. Produkt, który zamierzamy rozwijać w laboratorium utworzonym w Świerku jest jedynym systemem szyfrowanego przechowywania danych wykorzystywanym komercyjnie. Otrzymał on pozytywną opinie Wojskowej Akademii Technicznej oraz Instytutu Łączności.”
Zagrożenia związane z użytkowaniem urządzeń i instalacji wykorzystujących rozwiązania informatyczne to także jeden z obszarów zainteresowania naukowców z NCBJ. „Nasze podejścia do kwestii cyberbezpieczeństwa są w pewnym sensie komplementarne” – przekonuje Michał Wójtowicz, Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego Świerk. „Cryptomind koncentruje się na kwestiach software’owych, a specjaliści z naszego instytutu chcą analizować zagadnienia bezpieczeństwa już na poziomie sprzętu czyli hardware’owym. Ta tematyka została zapisana w kwietniu b.r. jako jeden z tematów w programie współpracy partnerskiej pomiędzy NCBJ, a europejskim Wspólnym Centrum Badawczym JRC.”
Cryptomind S.A. jest trzydziestym trzecim podmiotem, któremu udziela wsparcia PNT Świerk. Dołączy ona do grona około dziesięciu przedsiębiorców prowadzących już swoją działalność w pomieszczeniach Parku. Są wśród nich m.in. firmy zajmujące się zaawansowanym drukiem 3D i projektowaniem oraz testowaniem wysokospecjalistycznych układów elektronicznych także na potrzeby dużych międzynarodowych laboratoriów badawczych. Kolejni beneficjenci korzystają z siedmiu nowoczesnych laboratoriów PNT. Można w nich m.in. badać wytrzymałość materiałów w skali nano i mikro, wykonywać tomografię i skanowanie przemysłowe, wykonywać trójwymiarowy druk 3D z metali i ich stopów, badać odporność elektroniki na warunki zewnętrzne w komorach klimatycznych oraz prowadzić prace w warunkach wysokiej i kontrolowanej czystości. Wśród firm korzystających z Parku są m.in. spin-offy założone przez naukowców pracujących w Świerku.
Park Naukowo-Technologiczny Świerk powstał w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku w ramach projektu współfinansowanego przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego. PNT świadczy bezpłatne usługi na zasadzie pomocy de minimis, udostępniając własne specjalistyczne laboratoria, przestrzeń laboratoryjną, biurową, magazynowa i konferencyjną, prowadząc doradztwo prawne, finansowe, projektowe i handlowo-biznesowe. Pośredniczy też w kontaktach firm z naukowcami NCBJ i w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych, wykorzystując rozległą sieć międzynarodowej współpracy i partnerstwa, w której uczestniczą zespoły badawcze instytutu.
NCBJ